Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Normy przekroczone o 1000 proc.! Raciborski Alarm Smogowy wkracza do akcji

JW
Wykonane na początku roku pomiary wykazały w Raciborzu - Markowicach przekroczenie norm zawartości pyłu PM10 w powietrzu o ponad 1000 proc.!
Wykonane na początku roku pomiary wykazały w Raciborzu - Markowicach przekroczenie norm zawartości pyłu PM10 w powietrzu o ponad 1000 proc.! Leszek Szczasny
Raciborski Alarm Smogowy rusza do ostrej walki o czyste powietrze nad miastem i regionem. Edukacją i pomiarami chce uzmysłowić, że sytuacja jest fatalna, a to czym oddychamy – szczególnie w sezonie grzewczym – to mieszanka trujących substancji. - Zorganizowaliśmy konferencję prasową, by uzmysłowić raciborzanom jak poważnym problemem jest smog. Każdy mieszkaniec przebywający przez godzinę dziennie na tzw. "świeżym powietrzu", wdycha równowartość ponad 2500 papierosów rocznie, czyli 7 dziennie – komentuje Dawid Wacławczyk, jeden z członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Planowane działania mają się skupić wokół: kampanii informacyjnej przekazywanej za pomocą bilbordów, ulotek, z których mamy się dowiedzieć jakie źródła ma smog i jakie są jego konsekwencje. Poza tym Raciborski Alarm Smogowy w tej materii chce intensywnie działać w Internecie. Na ulicach Raciborza należy się spodziewać happeningów. - W międzyczasie planujemy wypożyczyć z Krakowskiego Alarmu Smogowego pyłomierz mobilny, którym chcemy w różnych dzielnicach Raciborza dokonywać pomiarów stężenia zanieczyszczenia powietrza – opowiada Piotr Dominiak, szef raciborskiej inicjatywy walki ze smogiem. Na początku roku RAS przeprowadzał pomiary w kilku dzielnicach Raciborza. Wyniki były zatrważające. Pod koniec lutego mobilna stacja w Markowicach pokazała przekroczenie dopuszczalnych w Polsce norm pyłu PM10 o ponad 1000 proc.!

Bez zaangażowania i współpracy nie jest możliwe ograniczenie emisji – przekonują członkowie Raciborskiego Alarmu Smogowego. RAS domaga się jak najszybszego spotkania: prezydenta, urzędników, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Budynków, rad parafialnych raciborskich osiedli, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Wszyscy mieliby razem usiąść do stołu i jak najszybciej zastanowić się nad tym, co można zrobić dla poprawy czystości powietrza.

- Niezbędny jest skuteczny aparat nacisku: regularne, masowe kontrole spalania śmieci przez straż miejską – dodaje Wacławczyk.

Działania edukacyjne RAS będą prowadzone od połowy listopada do marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!