Policja w Raciborzu ma nowe radiowozy. Będą kolejne?...

  Policja w Raciborzu ma nowe radiowozy. Będą kolejne? [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowe samochody patrolują ulice powiatu raciborskiego
  1/11
  przejdź do galerii

  Nowe samochody patrolują ulice powiatu raciborskiego ©KPP Racibórz

  Policja w Raciborzu: nowe auta patrolują miasta powiatu raciborskiego. Komenda dostała dwa nowoczesne radiowozy.

  Policja w Raciborzu ma nowe radiowozy. Będą kolejne?  Dwa nowoczesne radiowozy trafiły z początkiem roku do Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. - Oby tylko nowe samochody podniosły poziom bezpieczeństwa - komentują raciborzanie.

  Dwa auta sfinansował budżet państwa


  Chyba każdy z nas dobrze kojarzy volkswageny transportery, które od lat 90. XX wieku patrolują ulice naszych miejscowości.

  Choć w wielu komendach jeszcze służą, to jednak ich czas na służbie dobiega końca. Powód? To auta tzw. czwartej generacji. Są przestarzałe i nie pasują do obecnych wyzwań. Zresztą, już zastępują je samochody najnowszej generacji. Do raciborskiej komendy trafił nowoczesny volkswagen t6. To jeden ze stu samochodów zakupionych dla jednostek policji przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu.

  - Koszt jednego pojazdu, przystosowanego już do służby w Policji, to 165 tys. zł. Środki na ich zakup przekazane zostały przez Komendę Główną Policji. Po wszystkich niezbędnych modyfikacjach, które przeprowadzono w fabryce volkswagena, pojazdy trafiły do komend w całej Polsce - mówi kom. Mirosław Szymański, rzecznik raciborskiej policji.

  Volkswagen z dwulitrowym silnikiem o mocy 150 koni mechanicznych trafił do zespołu patrolowo-interwencyjnego. Auto jest też ekologiczne, bo spełnia normy Euro6. Zaletą pojazdu jest również to, że do baku wlewana będzie benzyna, a nie diesel.

  Jak podkreślają specjaliści, takie silniki znacznie lepiej sobie radzą w samochodach patrolujących drogi. Lepiej znoszą częste uruchamianie i pokonywanie tras na krótkich odcinkach, z czym mają do czynienia mundurowi jeżdżąc po mieście. Furgonem może podróżować 5 policjantów oraz 2 osoby zatrzymane.

  - Co ciekawe, przy projektowaniu wnętrza samochodu brali udział również policjanci, którzy wskazywali gdzie powinny być umiejscowione poszczególne elementy wyposażenia - słyszymy w komendzie.

  Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Od nowego roku mundurowi mają do dyspozycji także nowiutką skodę yeti. Ten zakup również sfinansował budżet państwa, a koszt jednego auta wyniósł 90 tysięcy złotych. W sumie do funkcjonariuszy w całej Polsce trafiło 240 takich pojazdów.

  Samochodem mundurowi dojadą niemal na każdą interwencję. Auto też ma silnik benzynowy (TSI) o pojemności 1,4 l. Dzięki zastosowaniu turbiny ma aż 150 koni mechanicznych.

  - Skoda yeti wyposażona jest w sygnalizację świetlno-dźwiękową i nowoczesne, cyfrowe środki łączności. Nowy samochód służbowy trafił do policjantów z Raciborza, aby wspomagać ich podczas codziennej służby. Skoda będzie służyła do patrolowania Raciborza, jak i całego powiatu raciborskiego - dodaje kom. Szymański.

  W sumie komenda w Raciborzu, jak i komisariaty w Krzyżanowicach i Kuźni Raciborskiej mają do dyspozycji łącznie 43 radiowozy (KPP Racibórz zatrudnia 215 policjantów). Sześć z nich dysponuje raciborska drogówka.

  Gminy dokładają do zakupów


  W ubiegłym roku do raciborskich funkcjonariuszy trafiły trzy nowe pojazdy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie lokalnych samorządów. Racibórz przeznaczył na ten cel 40 tys. zł, Starostwo Powiatowe 16 tys. zł, Rudnik 10 tys. zł, a Pietrowice Wielkie też 10 tys. zł. Dwie nowe oznakowane corsy trafiły do raciborskich dzielnicowych. Z kolei oznakowana kia ceed służy w raciborskiej drogówce.

  To, czy w tym roku nowe samochody trafią do raciborskiej policji zależy od Komendy Głównej Policji (decyzję może też podjąć Komenda Wojewódzka w Katowicach). Zmienić stan taboru mogą także lokalne samorządy.

  ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Raciborza i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

  Według naszych informacji KPP w Raciborzu wysłała do gmin powiatu zapytanie, czy przewidziały w budżetach środki na doposażenie sprzętu w komendzie. Póki co jeszcze nie wiadomo czy i ewentualnie ile miejscowości dołoży się do zakupu nowych samochodów.

  Obserwuj autora na Twitterze  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama