Racibórz: Jaka przyszłość czeka miejski szpital?

  Racibórz: Jaka przyszłość czeka miejski szpital?

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaka przyszłość czeka szpital w Raciborzu?

  Jaka przyszłość czeka szpital w Raciborzu? ©arc

  Jaka przyszłość czeka raciborski szpital? Planowana reforma służby zdrowia jest wciąż dużą zagadką dla pacjentów i nie tylko...
  Jaka przyszłość czeka szpital w Raciborzu?

  Jaka przyszłość czeka szpital w Raciborzu? ©arc

  Szpitale zostaną podzielone na kilka kategorii i tym kategoriom będą odpowiadać określone zakresy świadczeń, które zagwarantujemy tym szpitalom w postaci budżetowego powierzenia określonych kwot - mówił jeszcze w lipcu o reformie służby zdrowia minister Konstanty Radziwiłł. Jednak zarówno dla pacjentów, jak i dla dyrektorów szpitali jest ona wciąż dużą niewiadomą.

  - Mamy wstępne informacje odnośnie reformy służby zdrowia.
  Wyznaczana jest sieć szpitali i teraz pytanie w jakiej znajdzie się nasza placówka. W województwie jest 141 szpitali z czego do sieci ma wejść 65 - mówi starosta Ryszard Winiarski, który był obecny na spotkaniu z przedstawicielem ministerstwa zdrowia.

  Wielce prawdopodobne, że do sieci nie wejdą prywatne podmioty, ale i niewykluczone, że nie zmieszczą się w niej również niektóre publiczne placówki. Starosta raciborski nie bierze takiego scenariusza pod uwagę. Uważa, że szpital ma duże szanse, aby wejść do sieci.

  - Nasz szpital jest jednym z najlepszych szpitali powiatowych w województwie śląskim - podkreśla. Jeżeli - w myśl reformy - raciborska placówka znajdzie się tylko na I poziomie referencyjności to pewne jest utworzenie w niej czterech oddziałów podstawowych: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz ginekologii i położnictwa (niewykluczone, że na takich samych zasadach wszedłby jeden z oddziałów specjalistycznych). W takim przypadku pieniądze zostałyby przekazane na zasadzie budżetu, a nie kontraktowania.

  - Jak będą rozliczane budżety nie wiemy. Podstawą do ich wysokości będzie koniec roku 2015 plus nadwykonania z roku 2015. Ale to są tylko koncepcje, ostatecznych ustaleń nie ma- tłumaczy Ryszard Rudnik, dyrektor szpitala w Raciborzu. Sposób finansowania podstawowych oddziałów jest powodem do optymizmu, bo na internistycznych oddziałach było do tej pory wiele nadwykonań (za które NFZ nie zawsze płacił).

  Na jeszcze więcej oddziałów z budżetu można liczyć w przypadku II stopnia referencyjności (np. ortopedia, otolaryngologia, okulistyka, na co Racibórz ma dużą szansę).

  - Nie zakładamy takiej sytuacji, że zostaniemy z czterema oddziałami. Jesteśmy nastawieni na rozwój. Z tego może nas wykluczyć jedynie rozwiązanie systemowe, niezależne od nas - dodaje Rudnik.

  Niezależnie do jakiej kategorii trafi raciborski szpital, to wielce prawdopodobne jest, że o pozostałe zakresy (niefinansowane na zasadzie budżetowania) będzie trzeba postarać się w konkursach. Według wstępnych wyliczeń na kontraktowanie ma zostać przeznaczone jedynie 15 proc. środków z całej puli.

  - Patrząc na nasz potencjał mamy szansę na uzyskanie w normalnych postępowaniach konkursowych kontraktów. Do tej pory wygrywaliśmy też w konkursach w których brały udział placówki z miast, czy powiatów naszego regionu. Jesteśmy przygotowani do kontraktowania - zapewnia Rudnik. Do sprawy będziemy wracać.

  Obserwuj autora na Twitterze

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama