Referendum w Raciborzu ws. odwołania prezydenta jednak się...

  Referendum w Raciborzu ws. odwołania prezydenta jednak się odbędzie? Sąd zdecyduje w lutym

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podpisy w sprawie odwołania prezydenta zbierano na rynku
  1/4
  przejdź do galerii

  Podpisy w sprawie odwołania prezydenta zbierano na rynku ©fot. arc

  Prokuratura uznała, że spośród 68 zakwestionowanych podpisów w sprawie odwołania prezydenta Raciborza tylko cztery były podrobione. W świetle braku dowodów na „masowe” podrabianie podpisów sąd być może uchyli postanowienie o nieprzeprowadzaniu referendum? To oznacza, że referendum w Raciborzu w sprawie odwołania prezydenta Mirosława Lenka jednak może się odbyć.
  Referendum w sprawie odwołania prezydenta Mirosława Lenka w Raciborzu jednak się odbędzie? Jest na to szansa, bo spośród 68 zakwestionowanych podpisów przez wojewódzkiego komisarza wyborczego w Katowicach raciborska prokuratura ustaliła, że tylko cztery zostały podrobione.

  Zarzut więc, jakoby organizatorzy celowo wrzucali na listy poparcia akcji referendalnej podpisy sfałszowane, legł w gruzach, ale sam pełnomocnik inicjatora referendum, Dariusz Ronin, wytacza przeciw swoim oponentom działa mówiąc wprost, że to „raciborski beton” celowo podrzucił cztery fałszywe podpisy, by zdyskredytować całą akcję.


  – Od początku zbierania podpisów pod referendum o odwołanie Lenka ostrzegano mnie, że „raciborski beton” będzie stosował różne esbeckie metody zdyskredytowania tej inicjatywy. Próbowano oskarżać mnie o nielegalne zajęcie płyty rynku, gdy stanąłem ze stolikiem i parasolem w celu zbierania podpisów. Radny Tomasz Cofała przekazał nieprawdziwe informacje na forum Rady Miasta, co zostało szeroko nagłośnione w mediach, że niepełnoletnie dziewczynki chodzą zbierać podpisy, co było oczywistą nieprawdą. Ostrzegano mnie również, abym uważał, gdyż jest przypuszczenie, że „raciborski beton” podrzuci listy z podpisami, które mogą być sfałszowane. Jak widzę teraz, udało się im podrzucić fałszywe podpisy, na szczęście tylko w czterech przypadkach, a nie w 68, jak było w doniesieniu komisarza wyborczego do prokuratury – atakuje bezceremonialnie Dariusz Ronin.

  Sonda

  Czy referendum w Raciborzu powinno się odbyć?  Tymczasem – jak ustaliliśmy – trafił kulą w płot, bo w tym wypadku błąd leżał po stronie zbierających podpisy. To oni pozwolili czterem mieszkańcom podpisać się za swoich mężów i żony (w chwili zbierania podpisów najbliższych nie było w domu) na listach, a to złamanie prawa. Takie są ustalenia prokuratury, która dotarła do czterech winnych, postawiła im zarzuty. Żaden z nich nie jest przedstawicielem samorządu czy partii, ot, zwykli mieszkańcy...

  – Tłumaczą, że nie mieli świadomości, że popełniają przestępstwo. Całe postępowanie umorzyliśmy, a wobec tych czterech przypadków zawnioskowaliśmy do sądu o warunkowe umorzenie postępowań, sprawy nie zostały jeszcze rozpoznane przez sąd – wyjaśnia prokurator Mariusz Klekotka, zastępca prokuratora rejonowego w Raciborzu.

  Przypomnijmy, sprawa ciągnie się od 10 maja 2016 roku. Wtedy to komisarz wyborczy w Katowicach odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum o odwołanie Lenka. W swoim uzasadnieniu komisarz wskazał, że 68 pozycji podpisów: „sprawiało wrażenie złożenia przez te same osoby”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to co się dzieje w Raciborzu to nepotyzm?

   Wyborca z Raciborza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   o tym jak źle jest w Raciborzu możecie przeczytać tu.......rozwiń całość

   o tym jak źle jest w Raciborzu możecie przeczytać tu.... http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/52398-przyszla-synowa-prezydenta-znalazla-prace-w-miejskich-wodociagach--prezydent-o-zarzutach-autorow-komentarzy.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lenk już dawnos tracił zaufanie społeczeństwa

   Wyborca z Raciborza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Lenk od początku stara się nie komentować działań referendystów. – To brudna polityka – kwituje."
   A czy Lenk mógłby skwitować to, że hejtowano z jego domu....rozwiń całość

   "Lenk od początku stara się nie komentować działań referendystów. – To brudna polityka – kwituje."
   A czy Lenk mógłby skwitować to, że hejtowano z jego domu. http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/46585-raciborska-kampania-wyborcza-pod-lup--261----347-ledczych-z-gliwic--kto-wpisywa--322--komentarze-o-sekcie--klice-i-mafii-.htmlzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama