Rondo Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu budzi kontrowersje....

  Rondo Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu budzi kontrowersje. Prezydent wstrzymał akcję nazywania ulic

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych na Placu Mostowym
  1/8
  przejdź do galerii

  Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych na Placu Mostowym ©Arkadiusz Biernat

  Racibórz: Rondo na Placu Mostowym nosi imię Żołnierzy Niezłomnych. Nie wszystkim nowa nazwa się spodobała. Wiele kontrowersji wzbudzały też wcześniej propozycję nazw innych rond, czy ulic. Dlatego prezydent Raciborza postanowił wstrzymać nazywanie czegokolwiek przez kilka miesięcy. Jak nazywać nowe ulice, ronda i place w mieście? Czym należy się kierować? Reguły nazewnictwa wypracuje zespół powołany przez prezydenta.

  Racibórz: Podzielone głosy w sprawie nazewnictwa ulic i rond. Trwają prace nad regułami  Od 21 marca rondo na Placu Mostowym w Raciborzu oficjalnie nosi nazwę imienia Żołnierzy Niezłomnych. Wcześniej uchwałę w tej sprawie podjęli raciborscy radni po wniosku miejscowego Klubu Gazety Polskiej, który podpisało 150 osób.

  - To wyraz hołdu dla Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - argumentowali wówczas członkowie klubu.


  Część zainteresowanych może pamięta, że głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. Padało sporo argumentów za, ale nie brakowało też osób, które były przeciwne temu. Podobnie nastroje można wyczuć na ulicach rozmawiając z mieszkańcami. Część raciborzan nie zaprzecza, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli bohaterowie. Jednak podkreślają, że nie mieli oni wiele wspólnego z miastem.
  Zobacz galerię
  - Wśród Żołnierzy Niezłomnych z pewnością byli bohaterowie. Ale trzeba też pamiętać, że opinie historyków bywają podzielone w tej sprawie. Nie mniej, niewiele mieli oni wspólnego z Raciborzem. A w pierwszej kolejności wypadałoby honorować synów naszej ziemi - mówi historyk , Alfred Nowak z Raciborza.

  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  Ale nie tylko rondo Żołnierzy Niezłomnych budzi emocje. Jakiś czas temu pojawiła się też grupa inicjatywna chcąca, aby rondo na Opawskiej (niedaleko E.Leclerc) nosiło nazwę Rodło (znak był używany na terenie Niemiec w okresie międzywojennym jako godło Związku Polaków w Niemczech).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rondo Wyzwolenia brzmiałoby neutralnie (kto, kogo i kiedy wyzwolił?)

   Demokrata pańszczyźniany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kto mi powie, co mieli "Zołnierze Niezłomni" wspolnego z Raciborzem?
   Bo wychodzac z załozenia, ze nazwy rozmaitych rond , placow czy ulic nie maja nic wspolnego z regionem, to moznaby zostawic...rozwiń całość

   Kto mi powie, co mieli "Zołnierze Niezłomni" wspolnego z Raciborzem?
   Bo wychodzac z załozenia, ze nazwy rozmaitych rond , placow czy ulic nie maja nic wspolnego z regionem, to moznaby zostawic nazwiska patronow "ogolnie politycznie czystych"- jak "Rondo Sierotki Marysi" (nie mylic z zona Lecha Meczennika), lub "Rondo Swira" lub "Ulicy Misia z klapnietym uszkiem".
   Z drugiej strony - zakładajac, iz nazwa ulicy/ronda ma uwieczniac ludzi regionu - czemu nie "Rondo Karla Prinza von Ratibor und Corvey"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konieczność historyczna

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ja myślę że nazwy ulic należy identyfikować z poglądami mieszkańców danego obszaru lub przyjąć moduł co ostatnio jest w obiegu i tak może rondo Smoleńskie,rondo Misiewicza, rondo Polskiej Grupy...rozwiń całość

   Ja myślę że nazwy ulic należy identyfikować z poglądami mieszkańców danego obszaru lub przyjąć moduł co ostatnio jest w obiegu i tak może rondo Smoleńskie,rondo Misiewicza, rondo Polskiej Grupy Zbrojeniowej,ulica Małych Ludzi,ulica Miesięcznicy 10,ulica Nienawiści ulica Załatw mi miejsce w spółce,lub ulice Antosia ,Bartłomieja ,Jarosława itp.stado.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zouniyrz, co knefla niy oddo!

   Hyjdla Gwizdońka ze Ficnerki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jernika - jo sie jusz niy umia pochytac, skuli tych coukich "Zouniyrzy".
   Ros som to Zouniyrze Wyklynte, ros Zolniyrze Niyzuomni, ros Zouniyrze Wrzesnia, a kedy indzij - Zouniyrze Wyzwoliciele...rozwiń całość

   Jernika - jo sie jusz niy umia pochytac, skuli tych coukich "Zouniyrzy".
   Ros som to Zouniyrze Wyklynte, ros Zolniyrze Niyzuomni, ros Zouniyrze Wrzesnia, a kedy indzij - Zouniyrze Wyzwoliciele spod Lynino.
   Fto mie uoswjyci?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama