Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu budzi kontrowersje. Prezydent wstrzymał akcję nazywania ulic

Redakcja
Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych na Placu Mostowym
Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych na Placu Mostowym Arkadiusz Biernat
Racibórz: Rondo na Placu Mostowym nosi imię Żołnierzy Niezłomnych. Nie wszystkim nowa nazwa się spodobała. Wiele kontrowersji wzbudzały też wcześniej propozycję nazw innych rond, czy ulic. Dlatego prezydent Raciborza postanowił wstrzymać nazywanie czegokolwiek przez kilka miesięcy. Jak nazywać nowe ulice, ronda i place w mieście? Czym należy się kierować? Reguły nazewnictwa wypracuje zespół powołany przez prezydenta.

Racibórz: Podzielone głosy w sprawie nazewnictwa ulic i rond. Trwają prace nad regułami

Od 21 marca rondo na Placu Mostowym w Raciborzu oficjalnie nosi nazwę imienia Żołnierzy Niezłomnych. Wcześniej uchwałę w tej sprawie podjęli raciborscy radni po wniosku miejscowego Klubu Gazety Polskiej, który podpisało 150 osób.

- To wyraz hołdu dla Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - argumentowali wówczas członkowie klubu.

Część zainteresowanych może pamięta, że głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. Padało sporo argumentów za, ale nie brakowało też osób, które były przeciwne temu. Podobnie nastroje można wyczuć na ulicach rozmawiając z mieszkańcami. Część raciborzan nie zaprzecza, że wśród Żołnierzy Wyklętych byli bohaterowie. Jednak podkreślają, że nie mieli oni wiele wspólnego z miastem.

- Wśród Żołnierzy Niezłomnych z pewnością byli bohaterowie. Ale trzeba też pamiętać, że opinie historyków bywają podzielone w tej sprawie. Nie mniej, niewiele mieli oni wspólnego z Raciborzem. A w pierwszej kolejności wypadałoby honorować synów naszej ziemi - mówi historyk , Alfred Nowak z Raciborza.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Ale nie tylko rondo Żołnierzy Niezłomnych budzi emocje. Jakiś czas temu pojawiła się też grupa inicjatywna chcąca, aby rondo na Opawskiej (niedaleko E.Leclerc) nosiło nazwę Rodło (znak był używany na terenie Niemiec w okresie międzywojennym jako godło Związku Polaków w Niemczech).
Sprzeciwiał się temu Ruch Autonomii Śląska. RAŚ proponował bardziej neutralną nazwę: Rondo Górnośląskie, czy Książąt Raciborskich. Na to stanowisko wówczas zareagował Ruch Narodowy, który bronił propozycji, a przy okazji oskarżał RAŚ o zawłaszczania tożsamości, historii i tradycji śląskiej. Można sądzić, że każda kolejna próba nazwania ulic, czy placów w mieście budzić będzie ożywioną dyskusję.

Dlatego głos w sprawie zabrał też prezydent Raciborza, Mirosław Lenk. Uważa on, że kontrowersje i kłótnie przy tego typu sprawach niczemu nie służą i powołał zespół złożony m.in. z historyków.

- Wprowadzone zostało pewne zamieszanie w nazewnictwie. Brakuje konsekwencji w tej sprawie. Do wakacji wstrzymamy się z nazywaniem czegokolwiek. Mieszkamy w specyficznej części Śląska, gdzie wielonarodowość i wielokulturowość jest atutem, ale z tego wynikają też pewne problemy. Budują się nowe osiedla, powstają nowe ulice. Problem nazewnictwa może wracać i dlatego należy uporządkować temat - tłumaczy prezydent Mirosław Lenk.

Raczej powstaną reguły postępowania, a nie katalog nazw z których można korzystać. Chodzi o to, żeby nazewnictwo nawiązywało do kategorii i pozostałych ulic. Jeśli jest Jagodowa, to może być Świerkowa itp. Raczej nie będzie też zgody na nazwy pochodzących od wybitnych postaci, organizacji nie mających wiele wspólnego z regionem. - Rondo Waszyngtona czy De Gaulla w Warszawie lub Krakowie nie przeszkadza. Ale u nas raczej takich patronów nie powinno być - słyszymy w magistracie.

Alfred Nowak uważa, aby nawiązywać do postaci związanych z miastem i regionem. Podaje też przykłady.

- Pochodzący z Tworkowa ks. Emil Szramek napisał wiele mądrych tekstów. Zginął męczeńską śmiercią w Dahau. Należy upamiętnić bohaterów ze Związku Polaków w Niemczech, czy nawet ofiary Holocaustu. W Raciborzu przed wojną było wielu Żydów, tworzyli to miasto. Dziś nie ma po nich śladu... Ważne, żebyśmy pamiętali o osobach, które wywodziły się stąd lub wiele tutaj zrobiły dobrego dla lokalnej społeczności - kończy autor wielu historycznych publikacji.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Raciborza i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rondo Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu budzi kontrowersje. Prezydent wstrzymał akcję nazywania ulic - Dziennik Zachodni