Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy w listopadzie 2019...

  Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy w listopadzie 2019 roku

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zbiornik Racibórz Dolny będzie gotowy w listopadzie 2019 roku - potwierdził na konferencji Tomasz Cywiński, dyrektor RZGW
  1/7
  przejdź do galerii

  Zbiornik Racibórz Dolny będzie gotowy w listopadzie 2019 roku - potwierdził na konferencji Tomasz Cywiński, dyrektor RZGW ©Urząd Wojewódzki, RZGW

  Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy w listopadzie 2019 roku. Termin realizacji potwierdził Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Katowicach, który jest obecny dzisiaj na konferencji "Racibórz - 20 lat po powodzi".

  Zbiornik Racibórz Dolny ma być gotowy w listopadzie 2019 roku  Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia w Polsce, która dotknęła m.in. powiat raciborski i powiat wodzisławski. O tym co udało się od tego czasu wykonać na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców dyskutują dzisiaj w Raciborzu przedstawiciele: administracji rządowej, samorządu terytorialnego, służb ratowniczych, środowisk naukowych, a także specjaliści z zakresu zarządzania kryzysowego i inne podmioty zajmujące się problematyką ochrony przeciwpowodziowej.


  Kluczowy w tej kwestii jest zbiornik Racibórz Dolny, a właściwie dokończenie jego budowy. Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zapewnia, że termin jego realizacji - listopad 2019 roku nie jest zagrożony. Dodaje, że RZGW wykonało swoją prace w 100 proc. w kwestii wyboru nowego wykonawcy.

  - Czekamy na akceptację raportu z wyboru wykonawcy przez Bank Światowy. Jeżeli tak się stanie, to informację o wykonawcy przekażemy do publicznej wiadomości. Na chwilą obecną termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony. Trudno jednak przewidzieć co się zdarzy przez najbliższe dwa lata - przyznaje Tomasz Cywiński, dyrektor RZGW w Gliwicach.

  W przetargu na dokończenie inwestycji złożono pięć ofert: konsorcjum firm: Energopol-Szczecin (lider) oraz Euro-Asian Construction Corporation EVRASCON z siedzibą w Azerbejdżanie 768,2, konsorcjum Budimeksu (lider) i inwestora strategicznego Budimeksu: hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman – 903,9 mln zł, chińska państwowa firma hydroenergetyczna Sinohydro - 917,1 mln zł, konsorcjum raciborskiego Rafako (lider) oraz spółek PBG i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa - 946 mln zł, a także od włoska firma Salini Impregilo - 1 mld 205,7 mln zł.


  Pierwotnie zbiornik Racibórz Dolny miał kosztować ok. 2,5 mld zł. Do tej pory na ten cel wydano ok. 687 mln (koszty budowy, przenosin mieszkańców z budynkami). Jednak pod koniec ubiegłego roku z powodu niskiego zaawansowania robót zerwano umowę z Dragadosem i rozpisano nowy przetarg.


  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Czy rozumiesz gwarę uczniów? To jest wyzwanie! ROZWIĄŻ QUIZ  Zadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEO  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  NOGA Z GAZU: Raport z dróg Patryka Drabka  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem