Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w ZSP nr 6 im. Mikołaja Kopernika

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Prąd z cytryny? Zbudowanie muru, sporządzenie kosztorysu, czy montaż systemu alarmowego? Dla nich to pestka! Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej mają szerokie zainteresowania i olbrzymie umiejętności, które zaprezentowali w sobotę, 22 kwietnia, podczas Dnia Otwartego.

W szkole uczy się obecnie ok. 400 uczniów. Co roku otwierane są tu cztery klasy technikum i jedna klasa w szkole zawodowej. W sobotę, 22 kwietnia, zorganizowano dni otwarte, podczas których gimnazjaliści mogli zapoznać się ze szkołą niejako "od kuchni", zajrzeć do wszystkich specjalistycznych pracowni i porozmawiać nie tylko z nauczycielami, ale ze swoimi starszymi kolegami.

- Podczas dzisiejszego wydarzenia chcemy zaprezentować naszą szkołę. Mamy nadzieję, że pozwoli to na przyciągnięcie w mury szkoły kolejnych kandydatów - mówi Marcin Roszak, rzecznik prasowy szkoły. - Kształcimy na wielu kierunkach. Jest i technik informatyk, budowlaniec. Można też zdobyć zawód elektronika czy technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Warto podkreślić, że dysponujemy dobrym zapleczem technicznym, a pracownie są świetnie wyposażone - dodaje.

W wydarzeniu uczestniczyli także uczniowie ZSP nr 6. Chętnie odpowiadali na pytania gimnazjalistów, którzy odwiedzili tego dnia szkołę. - Wybrałam technikum budowlane. Nie widziałam się w innym zawodzie. Od dziecka pomagałam tacie. Wybrałam tę szkołę, ponieważ spodobała mi się, kiedy przyszłam tu po raz pierwszy na dzień otwarty - mówi Anna Dyrszlag. Teraz sama zachęca do wstąpienia w progi szkoły młodszych kolegów. - Panuje tu świetna atmosfera. Nie ma też rozróżnienia na płeć, nie ma żadnych ograniczeń. Wszyscy mogą zdobyć ten sam zawód. Wszyscy są tak samo dobrzy - dodaje.

Anna na co dzień uczy się m.in. podstaw budownictwa, projektowania konstrukcji stalowych, czy żelbetowych. Tymczasem praktyki odbywa w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kochłowicach. - Poziom nauczania jest wysoki. Nasi nauczyciele to praktycy. Sami mają firma m.in budowlane i wiedzą, co będzie nam przydatne w życiu zawodowym - mówi Anna.

Podczas zajęć praktycznych uczniowie uczą się np. stawiania muru, wiercenia, obsługi maszyn. Uczestniczą także w miesięcznych praktykach realizowanych w Niemczech.

- Uczniowie mają okazję odbycia zagranicznych praktyk zawodowych. Głównie koncentrujemy się na wyjazdach do Niemiec na praktyki. Robimy to już od prawie 10 lat. Początkowo jeździli tylko informatycy, a teraz także i budowlańcy. Co roku mamy także dwa wyjazdy do Mediolanu na staże. W każdym wyjeździe bierze udział grupa około 20 osób - Anna Krawczyk, nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka projektów zagranicznych.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Jednakże, aby móc odbyć zagraniczną praktykę trzeba spełnić pewne warunki. - Wybieramy najlepszych, którzy przejdą wielostopniową rekrutację. Pod uwagę brany jest egzamin z języka obcego, z przedmiotów zawodowych, zachowanie oraz to, jak kandydaci przygotowują dokumenty aplikacyjne - dodaje pani Anna Krawczyk. Podczas praktyk uczniowie ćwiczą tam nie tylko umiejętności praktyczne związane z zawodem, ale i język obcy. Dodatkowo, uczestniczą w wielu wycieczkach.

Podczas dnia otwartego można było zajrzeć do pracowni elektromechanicznej. - Tutaj nasi uczniowie przygotowują się do uzyskania kwalifikacji E06, czyli instalowania urządzeń elektronicznych. Montują systemy alarmowe i je programują, uczą się montażu domofonów, instalacji sieci komputerowej, systemów monitoringu, czy instalują antenową zbiorczą. Pracują tu z autentycznymi kolektorami słonecznymi, wiatrakami, miernikami. Jest też instalacja symulująca działanie pompy ciepła - mówił Krzysztof Tułaj, prowadzący zajęcia z przedmiotów elektronicznych i energetyki odnawialnej. Uczniowie ZSP nr 6 przygotowują się także do wykonywania nowego zawodu związanego z energetyką odnawialną.

Uczniowie chwalą sobie szkołę. Tak jest z Marcinem Sypką, uczniem klasy informatycznej. W przyszłości będzie informatykiem, bądź programistą. - Najbardziej przydatne są zajęcia z systemów operacyjnych i oprogramowania biurowego. Jednak bardzo cieszę się też z języka angielskiego, który nauczany jest na wysokim poziomie. Szkolę mogę polecić wszystkim, którzy interesują się informatyką, bądź budowlanką - przekonuje Marcin Sypka.

W kolejnej pracowni można zdobyć wiedzę i umiejętności związane z systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi. - Tu uczniowie uczą się między innymi administrowania np. Windowsem. Po zajęciach wiedzą, jak coś skonfigurować, naprawić. Nabywają wiedzę właściwą dla pracownika serwisu komputerowego. Uczniowie zdobędą kwalifikacje związane z systemami operacyjnymi, sieciami i programowaniem pod kątem stron internetowych - mówi Marcin Gajdzik, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Po ukończeniu technikum uczniowie mogą podjąć pracę m.in. w serwisie komputerowym, mogą także tworzyć strony internetowe. Posiadając szeroką wiedzę popartą praktykami mają możliwość kontynuowania nauki na studiach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!