Koniec roku szkolnego w Rudzie Śląskiej

  Koniec roku szkolnego w Rudzie Śląskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej
  1/62
  przejdź do galerii

  Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej ©Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni

  Koniec roku szkolnego w Rudzie Śląskiej: Ostatni dzień roku szkolnego, to zazwyczaj najprzyjemniejszy dzień w roku. Dziś w Rudzie Śląskiej naukę zakończyło blisko 20,5 tys. uczniów uczących się w 110 miejskich placówkach oświatowych, w których zatrudnionych jest około 2,5 tys. nauczycieli.
  W tak uroczystym dniu towarzyszyliśmy uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej. Szkoła ta powstała na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo kształciła pracowników górnictwa dla okolicznych kopalń. Natomiast dzisiaj działają tu klasy: mundurowe (wojskowe i policyjne), społeczna, dziennikarska oraz amerykańska.

  Osoby wybierające klasę amerykańską mogą liczyć na rozszerzony kurs języka angielskiego. Dodatkowo, uczniowie w ramach dodatkowych przedmiotów mają amerykańską wersję języka, elementy kulturoznawstwa i realioznawstwa amerykańskiego. Zapoznają się też ze slangiem amerykańskim.

  W szkole silne są tradycje sportowe. Warto dodać, że jej absolwentami są m.in.: Marek Garmulewicz - mistrz świata i Europy w zapasach, czy Lidia Fidura. Dodatkowo, placówka ta współpracuje z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych, z Jednostką Wojskową w Tarnowskich Górach oraz zarówno Miejską Komendą Policji w Rudzie Śląskiej, jak i Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Uczniowie poza tradycyjnymi lekcjami, mają okazję do spotkań i warsztatów ze specjalistami i praktykami.

  Warto dodać, że w kończącym się dziś roku szkolnym 2015/2016 w mieście funkcjonowało 110 publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół. Do 29 publicznych przedszkoli uczęszczało ponad 3,8 tys. dzieci. Z 5 przedszkoli niepublicznych korzystało 253 przedszkolaków, natomiast w 1 niepublicznym zespole wychowania przedszkolnego uczyło się 25 dzieci.

  Zgodnie ze statystykami Urzędu Miasta, nauczanie na poziomie podstawowym odbywało się w 25 publicznych szkołach, w których uczyło się 8700 uczniów. W 19 publicznych gimnazjach uczyło się 3,5 tys. uczniów, a w 1 gimnazjum niepublicznym – 17 uczniów. - Rok szkolny zakończyło także ponad 2,5 tysiąca uczniów z rudzkich liceów oraz techników. W 7 funkcjonujących w mieście publicznych zasadniczych szkołach zawodowych uczyło się 644 uczniów, a w 1 szkole przysposabiającej do pracy naukę pobierało 28 uczniów. Z kolei kształcenie artystyczne prowadziły 3 publiczne szkoły muzyczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia. Świadectwa odebrało tu 373 uczniów - informują przedstawiciele rudzkiego magistratu.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama