Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej ZDJĘCIA

  Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej ZDJĘCIA

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej ZDJĘCIA
  1/53
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Grabowska

  Noc Muzeów to idealna okazja, dla tych, którzy szukają wiedzy i atrakcji. Każdy bezpłatnie mógł w sobotę zwiedzić wszystkie muzea. Co jednak z tymi, którzy po dobranocce muszą położyć się do łóżka? Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej nie zapomniało o najmłodszych.
  - Większość instytucji Noc Muzeów zaczyna o godzinie 20.00. Wydarzenie to głównie jest skierowane do osób dorosłych. Postaraliśmy się, żeby dzieci też miały jakieś atrakcje, dlatego nasza noc zaczyna się już o 18.00. Oczywiście nie zapomnieliśmy też o dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

  Tegoroczną Noc zainaugurowało otwarcie wystawy „Jak za bajtla bywało”.
  Domowa, ciepła atmosfera, zabawki w dawnym stylu, które przechowujemy do dziś na strychu, żeby chociaż na chwilę wrócić do dawnych czasów - dzięki wystawie dorośli mogli znów przenieść się do beztroskich lat dziecięcych i przypomnieć sobie „Jak to za bajtla bywało…”

  - Ekspozycja przypomina o tym, jak to było za dawnych lat, w młodości naszych mam, babć i dziadków. Zabawki przypominają to ciepło w domu, które sprawia, że czujemy się jak u mamy. – mówiła Joanna Dziwisz.

  Na wystawie można było zobaczyć m.in.: dziecięce, ubranka, stare kołyski, akcesoria pielęgnacyjne. - Wspomnienia wracają. Niektóre eksponaty pamiętają moje czasy. Miałam podobne wrotki, plastikowego pieska, rowerek, a nawet lalki. – przyznała Joanna Machura-Błaż, oglądając wystawę. – Pamiętam te lata. To były cudowne czasy – dodaje jej koleżanka, Anna Kuszpińska, która również była oczarowana zabawkami.

  Wystawę „Jak za bajtla bywało…” będzie można oglądać do 20 sierpnia. Dorośli z nostalgią wracali do dawnych wspomnień, tymczasem ich dzieci brały udział w warsztatach pod okiem aktora Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Maluchy mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy-lalkarze. Młodzi miłośnicy historii uczyli się, techniki trzymania lalki oraz poruszania nią po scenie.

  - Warsztaty były bardzo fajnie. Nauczyłam się, jak robić teatrzyk z laleczkami - mówiła mała Lena Masłowska, pokazując lalkę, którą trzymała w ręce. - Najbardziej podoba mi się lalka liska, bardzo lubię liski – dodała.

  Po warsztatach teatralnych dzieci uczyły się jak samodzielnie wykonać dla siebie zabawki. Równolegle, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, które sąsiaduje z muzeum, odbył się spektakl „Igraszki z diabłem” w wykonaniu uczniów klasy I teatralnej. Po nim miał miejsce koncert muzyki klasycznej i rozrywkowej Trio Sorpresa. Odbyły się także pokazowe "Robotyka. Rude klocki", które poprowadził Mariusz Lonca. Dzieci dowiedziały się jak z klocków można złożyć chodzącego robota.
  Zobacz galerię
  W Noc Muzeów tradycyjnie dla zwiedzających, dostępne były także wystawy stałe. Grupy dwudziestoosobowe pod okiem przewodnika, wpuszczane co pół godziny, mogły zobaczyć jak wyglądało życie typowego ślązaka, jego mieszkanie, ubiór i kopalnia – miejsce pracy każdego górnika.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama