Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma już 25 lat...

  Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma już 25 lat ZDJĘCIA

  MM, UM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma 25 lat
  1/11
  przejdź do galerii

  Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma 25 lat ©FB Ruda Śląska

  Państwowa Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma już ćwierć wieku. Dziś, 10 maja, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, w ramach Dnia Strażaka, odbyła się uroczystość jubileuszowa. Rudzcy strażacy odebrali odznaczenia, awanse służbowe, a także nagrody prezydenta miasta. Warto dodać, że mł. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, został uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Strażacy wręczyli też symboliczne statuetki osobom, którym chcieli przy okazji jubileuszu podziękować za współpracę.
  - W ciągu tych 25 lat wyjeżdżaliśmy na akcje prawie 26 tysięcy razy. To ogrom pracy, który wykonujemy my, strażacy, ale przy wsparciu innych ludzi i instytucji – powiedział dziś podczas uroczystego apelu z okazji dnia Strażaka i 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. W Miejskim Centrum Kultury rudzcy strażacy odebrali odznaczenia, awanse służbowe oraz nagrody prezydenta miasta.


  - Trzeba pamiętać, że praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów, ale również walka z innymi niż ogień żywiołami, wyjazdy do wypadków czy interwencje na wysokościach – mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Dziękujemy rudzkim strażakom za to, że narażają się dla bezpieczeństwa mieszkańców. Staramy się też wspierać Straż Pożarną, dofinansowując zakup sprzętu czy właśnie nagradzając wyróżniających się strażaków – dodał. Straż Pożarna może też być pewna wsparcia ze strony rudzkich radnych. – Rada Miasta nigdy służb mundurowych, również strażaków, nie zostawiła i nie zostawi – zadeklarował Kazimierz Myszur, przewodniczący RM.

  Zobacz galerię

  Statystyki podają, że w 2016 roku rudzcy strażacy interweniowali 1526 razy, czyli o 64 więcej rok wcześniej. – Gdy zaczynałem pracę w Rudzie Śląskiej, na początku lat 90-tych, rocznie mieliśmy niespełna 400 akcji. Teraz ta liczba zwiększyła się ponad czterokrotnie. Co ciekawe, to nie pożary są głównym powodem wyjazdów, gdyż stanowią one jedynie ok. 40 proc. wszystkich zdarzeń. W ubiegłym roku było to 612 wyjazdów, zdecydowanie mniej niż w 2015 r. – informuje mł. bryg. Andrzej Małysiak.

  Strażacy najczęściej interweniowali w przypadku tzw. Miejscowych zagrożeń. W ubiegłym roku odnotowano aż 779 takich wyjazdów. Co więcej, ponad 200 razy uczestniczyli w usuwaniu powalonych i złamanych drzew, a ponad 100 interwencji związanych z pracami na wysokościach. Warto dodać także, że rudzcy strażacy ponad 100 razy wyjeżdżali do akcji związanych z rozpoznawaniem zagrożeń spowodowanych przez tlenek węgla i usuwaniem jego skutków. Liczba tych interwencji wzrosła w stosunku do lat poprzednich, ponieważ do tej pory rocznie było ok. 50 – 60. Wzrosła również liczba fałszywych alarmów, które stanowią blisko 10 proc. wszystkich zgłoszeń.

  W 2016 roku Straż Pożarną otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 210 tys. zł. Pieniądze te przeznaczono na dofinansowanie zakupu dwóch samochodów kwatermistrzowskich oraz modernizację systemu łączności. Natomiast w tym roku na rudzcy strażacy mogą liczyć na 400 tys. zł. Z pieniędzy tych uda się kupić nowy samochód ratowniczo - gaśniczy.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama