Ruda Śląska: 60 lat kochłowickiego Liceum Ogólnokształcącego...

  Ruda Śląska: 60 lat kochłowickiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: 60 lat kochłowickiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Nauka

  - To zawsze była wyjątkowa szkoła. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że nie ma w życiu nic piękniejszego niż przyjaźnie, które nawiązałam ze swoimi uczniami. Wszyscy byli wyjątkowi - wspomina pani Jadwiga Niedzielska, polonistka, która była jedną z czterech pierwszych nauczycieli uczących w III Liceum Ogólnokształcącym w Kochłowicach i jedynym żyjącym.

  Kochłowickie liceum zainaugurowało swoją działalność w 1956 r.
  Jego siedziba mieściła się w budynku szkoły podstawowej przy ul. Koszarowej 16. Dziś szkoła obchodzi jubileusz 60-lecia. - Szkoła została założona w 1956 r., jako tzw. liceum rozwojowe - precyzuje pani Jadwiga. W pierwszym roku funkcjonowania szkoły uczyły się w niej tylko 2 klasy, w których uczyło zaledwie 4 nauczycieli.

  - Każdy z nas musiał uczyć 2 przedmiotów. Dyrektor, Emanuel Pitlok, uczył biologii, jego zastępca - Eugeniusz Balicki był geografem i historykiem, matematyki uczyła Katarzyna Lewczuk - Tomaszewska, a ja języka polskiego. Jako, że mieliśmy tylko 2 klasy, nie miałam pełnego etatu. Dyrektor zaproponował, bym uczyła drugiego przedmiotu. Padło na francuski. I tu znowu okazało się, że szczęście mi sprzyja. Otrzymałam pozwolenie od rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach na nauczanie języka francuskiego. Udało się - zdradza. W nauce innych przedmiotów wspierali ich nauczyciele ze szkoły podstawowej, albo z liceum w Wirku. W miarę narastania klas i wraz z upływem czasu, grono pedagogiczne powiększało się.

  To los sprawił, że pani Jadwiga trafiła do tej szkoły. Początek kariery zawodowej był trudny. - Moja droga do szkoły była tragiczna. Miałam 23 lata i zaraz po studiach otrzymałam nakaz pracy. Wysłano mnie do małej szkoły w województwie bydgoskim. Pojechałam. Nie wiedziałam, co mnie tam czeka, ale nie było to nic dobrego. Dyrektor tamtejszej szkoły zapewnił, że otrzymam mieszkanie. I faktycznie, dostałam 12-metrowy pokój. Musiałam go dzielić z matematyczką. To była obyta i światowa kobieta. Starsza ode mnie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę o sumienność

   Gabi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wstyd przekręcać Śląskim Dziennikarzom nazwisko profesora Jana Barona i umieszczać taki artykuł z tygodniowym opóźnieniem...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama