Ruda Śląska Kochłowice: uszkodzona elewacja kościoła. Szkody...

  Ruda Śląska Kochłowice: uszkodzona elewacja kościoła. Szkody górnicze czy efekt wichury?

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Neoromańska świątynia została wzniesiona w 1902 r., a jej wieże widać już z A4. Kochłowicki kościół ucierpiał w weekend w wyniku szkód górniczych i nawałnicy.
  Sobotnia burza w połączeniu ze szkodami górniczymi spowodowała osunięcie się fragmentu elewacji w kościele

  Sobotnia burza w połączeniu ze szkodami górniczymi spowodowała osunięcie się fragmentu elewacji w kościele ©Weronika Grychtoł

  W nocy z soboty na niedzielę podczas burzy zniszczeniu uległa elewacja kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Prawdopodobnie niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały, że uaktywniły się szkody górnicze, z którymi mieszkańcy dzielnicy borykają się od lat.

  Teren wokół kościoła został zabezpieczony. - Zgłoszenie dotyczące zagrożenia związanego z odpadającymi fragmentami ozdobnymi kamiennej elewacji otrzymaliśmy 3 lipca. Strażacy pojawili się na miejscu zdarzenia o 16.34. Cała akcja trwała godzinę. Udało się zabezpieczyć teren i usunąć grożące osunięciem się fragmenty elewacji - infomuje mł. bryg. Klaudiusz Cop, rzecznik prasowy PSP w Rudzie Śląskiej.


  - Kiedy przyszliśmy na niedzielną mszę, zobaczyliśmy, że przed kościołem leży kupa gruzu. Zniszczona została gablota z ogłoszeniami - relacjonowali mieszkańcy Kochłowic. Teren wokół wieży, z której odpada elewacja został ogrodzony, jednakże zagrożenie nie zostało usunięte.

  - Szkody powstały najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej eksploatacji prowadzonej przez Kopalnię Węgla Kamiennego „Halemba - Wirek” - przypomina ks. prałat Jerzy Lisczyk.

  Warto dodać, że Kochłowice należą do najbardziej zniszczonych przez szkody górnicze dzielnic Rudy Śląskiej, a sam kościół Trójcy Przenajświętszej był już wielokrotnie remontowany, ponieważ zmaga się ze skutkami eksploatacji złóż węgla od końca lat 30. XX w.

  - W 2005 r. w wyniku szkód kościół zamknięto na 7 miesięcy - wyjaśnia ks. proboszcz. Zniszczenia w kościele spowodowane były wstrząsem mającym miejsce w kwietniu 2005 r.

  - Wówczas zaczęły pękać witraże, a w murach pojawiły się szczeliny. Zaczęło też pękać sklepienie - relacjonują parafianie. - W wyniku szkód górniczych elementy konstrukcyjne kościoła zaczęły się przesuwać i groziło mu zawalenie - komentuje dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.

  Po generalnym remoncie, trwającym przeszło pół roku, zdawało się, że sytuacja się unormowała. Spokój został zmącony w feralną sobotę. Wtedy to z jednej z wież spadł tynk, niszcząc znajdującą się przy schodach gablotę z tablicą informacyjną. - Tynk po drugiej stronie także wygląda na naruszony. Nie ma pewności, czy i on nie spadnie - mówią parafianie.

  Sprawa nie została zgłoszona miejskiemu konserwatorowi zabytków, jednakże ks. proboszcz o fakcie powiadomił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Na dalsze informacje trzeba poczekać.

  Ze szkodami górniczymi borykają się także wierni z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Bytomiu - Miechowicach
  Kościół ten jest zamknięty od 29 marca 2012 r. z powodu szkód górniczych zagrażających zdrowiu i życiu parafian. Zgodnie z ugodą KWK Bobrek Centrum ma naprawić szkody. Niestety, remont został przerwany w czerwcu ubiegłego roku, a kościół nadal jest wyłączony z użytkowania. Podobna sytuacja miała miejsce w neoromańskim kościele pw. Świętej Rodziny w Bytomiu - Bobrku. Szkody górnicze wystąpiły tu w 2009 r., jednakże dopiero 6 lat później Kompania Węglowa uznała zasadność remontu i podjęła się jego sfinansowania. W kościele popękały ściany, podłoga została zniszczona, a dach uległ rozszczelnieniu.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych