Ruda Śląska: Koniec zakazu mówienia po śląsku w przychodni

  Ruda Śląska: Koniec zakazu mówienia po śląsku w przychodni

  M. Mikrut-Majeranek, Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: Koniec zakazu mówienia po śląsku w przychodni
  1/3
  przejdź do galerii
  Uchylono zakaz używania gwary śląskiej: Alicja Gałuszka-Bilińska, kierownik Przychodni Specjalistycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rudzie Śląskiej wydała dziś oświadczenie, w którym wyjaśniła, że na terenie przychodni każdy ma prawo posługiwać się zarówno językiem polskim, jak i śląską gwarą.
  Przypomnijmy, że zgodnie z zarządzeniem wydanym 25 listopada 2016 r. w Przychodni Specjalistycznej w Rudzie Śląskiej przy ul. Niedurnego rejestratorki nie mogą zwracać się do pacjentów gwarą. Taką decyzję podjęła dr Alicja Gałuszka-Bilińska, kierownik popularnej w mieście placówki medycznej.

  W rozporządzeniu określiła m.in to, jak ma wyglądać modelowa rozmowa z pacjentami. Zgodnie z wytycznymi pracownicy lecznicy mogą posługiwać się jedynie literacką polszczyzną.
  Mieszkańcy Rudy Śląskiej byli oburzeni, a nasz artykuł informujący o zakazie używania śląskiej gwary wywołał w mediach burzę. Warto dodać, że Ruda Śląska to jedno z najbardziej śląskich miast. W ostatnim spisie powszechnym narodowość śląską zadeklarowało tu ponad 50 tysięcy osób, co stanowi 35,8 procent ogółu mieszkańców.

  Głos w sprawie zabrał Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, który przeprosił wszystkich urażonych za "niezręczność", "nieporozumienie" i niepotrzebny zakaz. - Poprosimy panią kierownik o zmianę zarządzenia. Najważniejszy jest pacjent i to on powinien decydować o tym, w jakim języku chce mówić. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób, którzy mogą się czuć pewniej, gdy usłyszą swój język u lekarza - wyjaśnił Mejer.

  Sonda

  Czy w instytucjach publicznych powinno się używać gwary śląskiej?  - W naszym urzędzie nie ma z tym żadnych problemów. Wszędzie widać naklejki, że u nas się godo. Jeśli dwie strony chcą mówić gwarą to powinny mówić i tu nie trzeba żadnych nakazów, zakazów, zarządzeń. Myślę, że pani kierownik nie chodziło absolutnie o jakieś piętnowanie gwary tylko poczuła się zobligowana uwagami pacjentów, którzy się do niej zwracali. Proszę nie robić z tej sprawy sensacji - dodał Mejer.

  Błyskawicznie i ostro zareagowały także trzy śląskie organizacje, wydając oświadczenie w sprawie dyskryminowania śląskiej kultury, do której zaliczamy śląską godkę. - Być może rzecz cała godna jest skwitowania uśmiechem politowania, bo nasz obyczaj i nasza mowa zapewne nie poniosą wielkiego uszczerbku w wyniku jednego, niemądrego, urzędniczego ekscesu. Niestety, wpisuje się ono w cały ciąg zdarzeń i zachowań uderzających w godność Ślązaków i w śląską kulturę duchową a także mających dyskryminować Ślązaków w możności korzystania z pełni przysługujących im w Rzeczypospolitej Polskiej praw obywatelskich. Stworzona została w naszym państwie atmosfera przyzwolenia na rugowanie z życia publicznego i ograniczania w dostępie do pełni praw obywatelskich grup mniejszościowych takich, jak Ślązacy. Odczuwamy to coraz boleśniej - napisali we wspólnym oświadczeniu Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, Grzegorz Franki, szef Związku Górnośląskiego i przewodniczący towarzystwa językowego Pro Loquela Silesiana Jerzy Ciurlok.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ZAKAZ UŻYWANIA GWARY ŚLĄSKIEJ W PRZYCHODNI


  W poniedziałek, 23 stycznia, dr Alicja Gałuszka-Bilińska wydała kolejne oświadczenie. Czytamy w nim: - Wyjaśniam jednak, że przyczyną wprowadzenia w życie przedmiotowego zarządzenia były skargi pacjentów odnośnie traktowania ich przez pracowników rejestracji tut. placówki. Wprowadzone zarządzenie miało jedynie i wyłącznie na celu wykreowanie reguł postępowania z pacjentami, tak by każdy korzystający z pomocy tutejszej placówki był traktowany z szacunkiem, bez stosowania wobec niego protekcjonalnych zwrotów, a ponadto by w trakcie przyjmowania pacjentów przez pracowników rejestracji każdy pacjent uzyskał rzeczową i pełną informację.

  Kierownik przychodni wyjaśnia także, że nie chodziło jej o zakaz używania śląskiej gwary, którą ceni, a wypracowanie jednolitych reguł postępowania w przypadku pacjentów znających gwarę i tych, którym jest ona obca. - Sygnalizując jednocześnie, z uwagi na fakt, iż część pacjentów- mimo, że przynależących do tut. przychodni - nie zna gwary śląskiej i nie rozumie używanych słów, że bardziej właściwym będzie wtedy używanie języka polskiego, a nie gwary śląskiej - czytamy w oświadczeniu.

  4 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  W Rudzie Śląskiej wprowadzono zakaz używania języka śląskiego w przychodni specjalistycznej

  Zakaz mówienia po śląsku obowiązuje. Ale Władze Rudy Śląskiej przepraszają i obiecują interwencję

  Link do głównego zdjęcia

  W Rudzie Śląskiej wprowadzono zakaz używania języka śląskiego w przychodni specjalistycznej  Finalnie, kierownik rudzkiej przychodni uchyliła wydane w listopadzie zarządzenie. Podkreśliła także fakt, że sama jest rodowitą ślązaczką, utożsamia się z tym środowiskiem i nie kwestionuje swych korzeni. - Gwara śląska była i jest częścią tutejszego regionu i jaka taka towarzyszy nam każdego dnia. Dlatego oświadczam, że na terenie przychodni każdy ma prawo posługiwać się zarówno językiem polskim, jak i gwarą śląską i to bez ograniczeń - pisze w oświadczeniu dr Alicja Gałuszka-Bilińska.


  Jak decyzję kierownik przychodni komentują przedstawiciele Związku Górnośląskiego? - To bardzo dobra decyzja. Pozostaje nam tylko pogratulować pani kierownik i uznać, że było to jedynie niefortunne posunięcie. To dobry przykład dla tych, którzy popełnili błąd i są w stanie się do tego przyznać - komentuje Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

  Czytaj także

   Komentarze (80)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwar do tych, którzy jej używają, literacko - do innych

   Klara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie każdy pacjent używa gwary i nie każdy życzy sobie pewnego rodzaju poufałości, którą język gwarowy często niesie w sobie. Pracownicy publicznej przychodni powinni zwracać się do pacjentów...rozwiń całość

   Nie każdy pacjent używa gwary i nie każdy życzy sobie pewnego rodzaju poufałości, którą język gwarowy często niesie w sobie. Pracownicy publicznej przychodni powinni zwracać się do pacjentów językiem ogólnopolskim, a jeśli pacjent sam zacznie używać gwary, wtedy i pracownik może "przełączyć sie" na gwarę. I tyle!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorol z urzędu się odezwoł

   Wstyd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mejer to mega gorol z Kaszub który nie godo. Jak my to som same gorole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jakom gwarom gwarzom Poloki?

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jo sie ino wos pytom pani kerowniczko Alicjo Gałuszka-Bilińsko. - eli ...gwara śląsko...to jynzyk, kerym godali Gwarki?
   Bo jo nic takigo we slowniku sloncko-polckim niy znod. Mozno Wy znojdziecie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   blamaż DZ

   kontyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a organizacji uważających ślonsko godka za język to Dziennik Zachodni nie zauważył

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Całość - artykuły, gro s komentarzy

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

   to rasiowa ksenofobia. Sztucznie nadmuchiwana dla celów politycznych. Przykre te liczne, obelżywe wpisy w komentarzach, w tym to silenie się na pseudo-zapisy w gwarach śląskich.Kaleczenie tych...rozwiń całość

   to rasiowa ksenofobia. Sztucznie nadmuchiwana dla celów politycznych. Przykre te liczne, obelżywe wpisy w komentarzach, w tym to silenie się na pseudo-zapisy w gwarach śląskich.Kaleczenie tych gwar, ale tego rasiole ani nie widza, ani nie czują, a co tu mówić o rozumieniu... Tego nie rozumieją również autorzy ponawianych w dz pseudo-artykułów... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stad

   NAD WYRAZ OSŁABIŁEŚ SWÓJ AUTORYTET? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   tyle debilizmów nawet na wiejskiej nie wypowiedziano w tym czasie
   kiedy to pisałeś masz rozchwianą osobowość ...

   Medycznie nadajesz się do obozu FEM czyli zakładu dla nieskoordynowanych
   ruchowo...rozwiń całość

   tyle debilizmów nawet na wiejskiej nie wypowiedziano w tym czasie
   kiedy to pisałeś masz rozchwianą osobowość ...

   Medycznie nadajesz się do obozu FEM czyli zakładu dla nieskoordynowanych
   ruchowo
   Pozostałe fakty pozostawiam pod osąd innych czytelników ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tąd

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   to skąd ? bałamucie histeryczny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stad

   Buhahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   tyś też jest sztucznie stworzony

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No paczcie ino - mogymy u siebie godac po naszymu!!!!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   .....Alicja Gałuszka-Bilińska, kierownik Przychodni Specjalistycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rudzie Śląskiej wydała dziś oświadczenie, w którym wyjaśniła, że na...rozwiń całość

   .....Alicja Gałuszka-Bilińska, kierownik Przychodni Specjalistycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rudzie Śląskiej wydała dziś oświadczenie, w którym wyjaśniła, że na terenie przychodni każdy ma prawo posługiwać się zarówno językiem polskim, jak i śląską gwarą.....

   Okupant polcki naszego Hajmatu zlitowou sie nad nami!!!!!!!!!!!!!!!!
   Eli skuli tego mom dac na mszo?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązacy jesteście u siebie

   Zapomniana krowa Korfantego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   nikt wom nie bydzie prawić kay wosz Heimat

   Śląsk to Śląsk inksyj OBERSCHLESIEN

   https://www.youtube.com/watch?v=uVTQ1qFm_mw
   JO CHCA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec zakazu mówienia po śląsku w przychodni

   Nie dzielmy skóry na Niedźwiedziu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pomyjoki pisosadmanie cos bełkocom ło DDR.
   Tełosobniki dali mówią niż godajom
   bastusz sie szajsie ....

   Kto wom łobiecoł ten Śląski kociołek Sandman hn ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widza ze yno 7%

   SLONSK ZAWSZE SLONSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   jest za gwarą Polska

   Zdjęcie autora komentarza
   Redachtor Pustułka zapewne pęka z dumy, że w wyniku jej nagonki udało się osaczyć doktór Alicję...

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   ten jadowity szantaż moralny, który stosuje DDR DZ godzien jest dziennikarskiej "Hieny roku". Dotór Alicja Gałuszka chciała ino, żeby rejestratorki zwracały się uprzejmie do pacjentów i nie bulkały...rozwiń całość

   ten jadowity szantaż moralny, który stosuje DDR DZ godzien jest dziennikarskiej "Hieny roku". Dotór Alicja Gałuszka chciała ino, żeby rejestratorki zwracały się uprzejmie do pacjentów i nie bulkały tym slangiem z rudzkich familoków. Ale DDR DZ rękami redachtor Pustułki uszył z tego aferę, GODKAGATE. Zaszczuliście biedną kierowniczkę ambulatorium. I po co? Żeby Trzej Dyletanci mogli się wygłupić podpisując apel w obronie "języka śląskiego", hehehehehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   posraniec

   Alicja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   do ciebie pani Alicja przybledo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Siad- waruj!

   Kundel szczeka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   a karawana idzie dalej. Ty jesteś godny zardzewiałej kolczatki i szpicatego buta. Sieroto obrzygana!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   jesteś hamem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   i pozostaniesz hamem

   to od czytelnika zakamóflowano opcjo z Marxa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Buhahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   `Buhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaha

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama