Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Nadchodzi święto rzemieślników

MM, UM
MM, UM
W sobotę święto rzemieślników! 18 marca o godz. 16.30 w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odbędą się coroczne uroczystości związane z dniem św. Józefa i św. Klemensa - patronów rzemieślników, a tych, jak wiemy, nie brakuje również w Rudzie Śląskiej. Organizatorem wydarzenia jest Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości to organizacja samorządu gospodarczego, integrująca i reprezentująca środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Początki działalności rzemieślniczej sięgają okresu powstawania pierwszych miast. Natomiast w średniowieczu wykształciły się cechy jako organizacje zrzeszające pokrewne warsztaty. Początkowo funkcjonowały przy klasztorach, a następnie rozwinęły się w miastach w ślad za procesem urbanizacji kraju.

Rudzki Cech zrzesza obecnie 83 zakłady. - Priorytetem działalności Cechu w ostatnim okresie jest troska o powstrzymanie niekorzystnych, spadkowych tendencji w szkolnictwie zawodowym – tłumaczy Grzegorz Skudlik, Starszy Cechu. – Dokładamy starań, by odpowiednio kształcić przyszłych mistrzów rzemieślniczych i promujemy „dualny” systemu nauczania, czyli połączenie teorii i praktyki, bo to najbardziej efektywna forma szkolenia zawodowego – dodaje.

Rzemieślnicy nie tylko prowadzą swoje zakłady, ale i uczą kolejne pokolenia rudzian. Z 83 zakładów zrzeszonych w Cechu 79 prowadzi praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz i kucharz.

Jak informuje rudzki magistrat, w bieżącym roku we wspomnianych przedsiębiorstwach naukę zawodu pobiera łącznie 186 uczniów szkół zawodowych. W roku szkolnym 2016/2017 w Cechu podpisano 66 nowych umów o praktyczną naukę zawodu.

Cech sprawuje nadzór nad szkoleniem zawodowym, praktycznym aspektem nauki rzemiosła, kontroluje wszystkie uprawnienia, np. pedagogiczne czy mistrzowskie, a także organizuje różnorodne wydarzenia. Droga ucznia w rzemiośle jest bardzo klarowna. Po trzech latach nauki zawodu otrzymuje tytuł czeladnika, który jest uznawany w całej Unii Europejskiej. Po kolejnych trzech może starać się o uprawnienia mistrzowskie. Może również założyć własną działalność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!