Ruda Śląska: Nowe autobusy trafiły do niepełnosprawnych

  Ruda Śląska: Nowe autobusy trafiły do niepełnosprawnych

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: Nowe autobusy trafiły do niepełnosprawnych
  1/37
  przejdź do galerii

  ©M. Mikrut-Majeranek

  Nowe pojazdy trafią do rudzkich ośrodków wspomagających osoby niepełnosprawne. Trzy z nich będą służyć podopiecznym Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Natomiast mikrobus trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy, funkcjonującego w strukturach Ośrodka „Św. Elżbieta”.Dziś miało miejsce uroczyste przekazanie kluczy oraz poświęcenie busów.
  Zakup pojazdów został sfinansowany z budżetu Rudy Śląskiej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich wartość to ponad milion złotych.

  - Pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych zostały zakupione w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” – wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Gdy tylko Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął odpowiednie procedury, miasto złożyło wnioski na zakup 4 autobusów i 1 mikrobusu. PFRON podjął decyzję o przyznaniu środków na dofinansowanie 4 z 5 złożonych wniosków, łącznie na kwotę ponad 555 tys. złotych. Wkład własny miasta wyniósł z kolei blisko 500 tys. zł – dodaje.

  Dzięki dotacji miasto zakupiło cztery pojazdy. - Trzy z nich to busy 19-osobowe, przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, natomiast czwarty to mikrobus, w którym może podróżować kierowca z ośmioma pasażerami - wyjaśnia Anita Grobelczyk, kierownik Działu Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi MOPS, zajmująca się przygotowaniem tego rodzaju wniosków. - Dzięki nowym pojazdom potrzeby transportowe zostały częściowo zaspokojone. Poprzednie autobusy zostały zakupione w 2004 roku, także z PFRON'u. Niestety są one już w złym stanie technicznym i drogie w eksploatacji - dodaje.

  Autobusy zasilą bazę Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Z kolei mikrobus trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy, funkcjonującego w strukturach Ośrodka „Św. Elżbieta”. Każda z wymienionych placówek działa w innej dziedzinie, pomagając osobom niepełnosprawnym.

  Jednym z beneficjentów jest Środowiskowy Dom Samopomocy, który do tej pory nie miał własnego busa. Teraz się to zmieni. - Bus będzie służył Środowiskowemu Domu Samopomocy i osobom z zaburzeniami psychicznymi. Będzie dowoził naszych podopiecznych na codzienne zajęcia - przyznaje Jarosław Czapelka, dyrektor Ośrodka św. Elżbieta w Rudzie Śląskiej. Do tej pory ośrodek korzystał z wysłużonego, 14 -letniego samochodu należącego do Ośrodka św. Elżbiety. - Koszty użytkowania pojazdu przekraczały wartość samochodu. Czasami zdarzało się tak, że nie byliśmy w stanie dostarczyć osób na zajęcia, co z kolei powodowało przestoje w codziennej terapii i rehabilitacji - mówi dyrektor.

  - Cieszymy się bardzo z nowego autobusu - mówi Iwona Bukal, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza. – Ten, z którego korzystaliśmy do tej pory, jest zużyty i często musiał być oddawany do warsztatu. W związku z tym mieliśmy problem z dowozem dzieci do placówki. Nowy będzie służył głównie dzieciom na wózkach, które odbieramy z ich miejsc zamieszkania, przywozimy na zajęcia w szkole, a potem odwozimy do domu – wyjaśnia. W sumie we wspomnianym zespole szkół uczy się 101 uczniów w wieku od 3 do 25 lat, z czego 22 uczniów porusza się na wózkach. Warto podkreślić, że autobus używany jest również do realizacji zajęć edukacyjnych, rehabilitacyjnych i integracyjnych odbywających się poza budynkiem szkoły, np. wycieczek dydaktycznych, zawodów sportowych, hydroterapii czy hipoterapii. - Dotychczasowy samochód pokonywał miesięcznie ok. 3 tys. kilometrów i był w użyciu prawie 12 godzin przez pięć dni w tygodniu – podkreśla wicedyrektor Bukal.

  Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych ma pod swoją pieczą 40 dzieci w wieku od 1. do 8. roku życia, które uczestniczą w zajęciach w ramach oddziału dziennego oraz 48 dzieci niepełnosprawnych w wieku od 4 do 18 lat - w ramach oddziału popołudniowego. Dzieci te codziennie dowożone są na prowadzoną przez Ośrodek terapię i rehabilitację. Natomiast osoby starsze z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego znajdują pomoc w Środowiskowym Domu Samopomocy, działającym w strukturze Ośrodka Św. Elżbieta, który skupia 21 niepełnosprawnych. Mikrobus zapewni uczestnikom dojazd na zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne, a także dojazd do specjalistycznych ośrodków zdrowia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama