Ważne
  Ruda Śląska: W zabytkowym dworcu w Chebziu będzie biblioteka

  Ruda Śląska: W zabytkowym dworcu w Chebziu będzie biblioteka

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruda Śląska: W zabytkowym dworcu w Chebziu będzie biblioteka
  W przyszłym roku ma zostać zrealizowany projekt adaptacji budynku dworca w Chebziu na potrzeby biblioteki. Inwestycja ma kosztować około 2 mln złotych.
  Ruda Śląska: W zabytkowym dworcu w Chebziu będzie biblioteka
  Dworzec PKP w Rudzie Śląskiej – Chebziu już wkrótce zmieni się nie do poznania. Władze miasta są w trakcie opracowywania projektu adaptacji budynku kolejowego na obiekt biblioteczny. Budowa nowej biblioteki miałaby się rozpocząć na początku przyszłego roku.

  - Już trzy lata temu staraliśmy się zaadoptować budynek na cele kulturalne. Nie udało się wówczas pozyskać środków na ten cel. Postanowiliśmy sobie, że stworzymy zamienną siedzibę dla Miejskiej Bibliotek Publicznej, której budynek jest zniszczony przez szkody górnicze – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta.


  Obecnie miasto dzierżawi budynek dworca. Jak zapowiada Miejski Konserwator Zabytków, dr inż. Łukasz Urbańczyk, władze będą dążyć do całkowitego przejęcia obiektu od PKP. Dodaje, że inwestycja nie zniszczy zabytkowego budynku. - Funkcja komunikacyjna dworca będzie utrzymana. Z zewnątrz nic się nie zmieni. Natomiast wnętrze zostanie wykorzystane na cele biblioteczne. Jest to możliwe, dzięki temu, że wiele pomieszczeń nie jest tam w ogóle zagospodarowane – przekonuje Łukasz Urbańczyk.

  Jak mówią urzędnicy, docelowo pomieszczenia biblioteki mają służyć nie tylko mieszkańcom Rudy Śląskiej. - Chodzi nam o to, aby z nowych pomieszczeń korzystali także pasażerowie z całej aglomeracji, którzy podróżują pociągiem. Dzięki temu, ze stworzymy dwójnawową halę, w której znajdą się księgozbiory, mieszkańcy i przyjezdni będą mieli komfortowe warunki do korzystania z zasobów biblioteki – mówi Piotr Janik. - Dodatkowo w pozostałej części dworca, która dotychczas służyła jako pomieszczenia biurowe, powstaną miejsca animacyjne, a także punkt gastronomiczny – zapewnia Janik. Dodaje, że mieszkańcy bardzo często mają przekonanie, że dworzec to tylko główna hala, a tak naprawdę jest tam wiele niewykorzystanych jeszcze pomieszczeń.

  Inwestycja będzie kosztowała miasta sporo pieniędzy. Mowa jest nawet o 2 milionach złotych. Ta kwota miałaby być zawarta w kosztorysie inwestorskim, do którego oprócz odnowienia poszczególnych pomieszczeń wlicza się wyposażenie biblioteki.
  Rozwiązania techniczne, którymi posłużą się budowniczowie będą dokładnie znane dopiero za kilka tygodni, jednak już teraz mniej więcej wiemy w jaki sposób będą przebiegały prace na rudzkim dworcu PKP.

  - Planujemy wyburzenie przepierzeń, które zasłaniają elementy historyczne budynku, takie jak słupy żeliwne, na których wsparta jest konstrukcja hali dworca – mówi Piotra Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. Dodaje, że projektu adaptacji budynku na cele biblioteki możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

  Pomysły na to, jak będzie funkcjonował budynek dworca po zaadaptowaniu poszczególnych pomieszczeń na cele biblioteczne ma dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Charakter miejsca wytyczy konkretne działania. Otwarta filia ma służyć głównie lokalnej społeczności. Chcemy się wpisać w funkcję komunikacyjną dworca i zachęcić ludzi, którzy pojawią się na dworcu do skorzystania z naszych zasobów. Zdarza się tak, że musimy czekać na pociąg dłuższy czas, a biblioteka pozwoli podróżnym to oczekiwanie umilić – przekonuje Krystian Gałuszka. - Na pewno uruchomimy otwarta część animacyjną, a także cześć plenerową, w której znajdzie się tzw. bibliogród. Wyobrażam sobie, że stworzymy na dworcu punkt działań regionalnych, co oznacza, że bibliotekę będą odwiedzać mieszkańcy całej aglomeracji – dodaje Gałuszka.

  Dotychczasowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej – Wirku dalej będzie funkcjonowała, jednak już tylko jako wypożyczalnia. Dzięki temu rudzianie będą mieli dwie biblioteki – na Wirku i w Chebziu.

  *Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niezły ten pomysł

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i w jak największym stopniu zachować elementy historyczne dworca !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama