Rudzka hałda będzie piękna!

  Rudzka hałda będzie piękna!

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tor saneczkowy, pole do gry, ścieżka zdrowia, punkt widokowy, czy hamaki – to tylko niektóre z elementów, które pojawią się już wkrótce na zrewitalizowanej
  1/22
  przejdź do galerii

  Tor saneczkowy, pole do gry, ścieżka zdrowia, punkt widokowy, czy hamaki – to tylko niektóre z elementów, które pojawią się już wkrótce na zrewitalizowanej hałdzie przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej ©mat. UM

  Tor saneczkowy, pole do gry, ścieżka zdrowia, punkt widokowy, czy hamaki – to tylko niektóre z elementów, które pojawią się już wkrótce na zrewitalizowanej hałdzie przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej. To jedno z czterech zwałowisk pocynkowych w mieście. Co więcej, zajmująca 6,5 ha hałda położona jest w centrum miasta i stanowi pozostałość po działającej w tym rejonie od I połowy XIX wieku do I połowy XIX wieku do 1925 r. hucie cynku Liebe-Hoffnung.
  Niebawem hałda przy ul. 1 Maja zostanie poddana metamorfozie. Pojawią się tutaj dęby i jarzębiny, a także ozdobne trawy. Dominować będą brzozy, jako drzewa światłolubne, pionierskie, posiadające małe wymagania pokarmowe i wilgotnościowe. - Brzozy mają to do siebie, że ograniczają wzrost niepożądanych roślin. Pod nimi zazwyczaj nie rośnie nic, poza trawą – wyjaśnia prof. Krzysztof Rostański, autor koncepcji zagospodarowania hałdy.


  Koncepcję zagospodarowania terenu hałdy, w której uwzględniono pomysły mieszkańców przedstawiono w czwartek, 23 lutego, podczas spotkania konsultacyjnego, zorganizowanego w świetlicy SP nr 4 w Rudzie Śląskiej. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, który wraz z miastem uczestniczy w międzynarodowym projekcie LUMAT. To właśnie z niego pochodzić będą środki na rewitalizację hałdy. Prace ruszą w drugiej połowie roku.

  - Chcemy, żeby było to miejsce unikatowe na skalę kraju. Na terenie hałdy powstanie punkt widokowy, utworzone zostaną oświetlone ścieżki spacerowe, plac zabaw, a także mała architektura, która stylem będzie nawiązywała do dziedzictwa poprzemysłowego - wyliczał wiceprezydent Michał Pierończyk.

  Dzięki projektowi przygotowanego przez biuro prof. Krzysztofa Rostańskiego jest taka szansa. Obiektem charakterystycznym, a zarazem wyróżniającym rudzką inwestycję mają być... hamaki!

  Zobacz galerię

  - To unikalna propozycja dla rudzian. Taki znak charakterystyczny rudzkiej hałdy. Tego nie ma jeszcze jeszcze w żadnym miejscu – zapewniał prof. Krzysztof Rostański.

  Przestrzeń będzie miała akcent przemysłowy. Powstaną tu punkty widokowe w postaci betonowych kostek, które zostaną pomalowane farbą chlorokauczukową. Obiekty te będą świeciły w ciemności. Jako, że ustawione zostaną w strefie rekreacyjnej, zostaną wyposażone także w leżaki. Mała architektura będzie nowoczesna i minimalistyczna. Poza kostkami pojawią się także miejsca na hamaki. Każdy będzie mógł zamontować tam własny. Północna część skarpy zostanie ścięta, złagodzona i zabezpieczone przed dalszym osuwaniem. Wycinka czeka także znajdujące się tam drzewa. Tam też zbudowany zostanie tor saneczkowy, który zostanie oświetlony.

  – Będzie on zlokalizowany w północnej części hałdy, tak aby jak najdłużej utrzymywał się tam śnieg. Utworzone zostanie także duże „zielone” pole do gry, gdzie będzie można grać w piłkę oraz uprawiać inne sporty – wyjaśniał prof. Krzysztof Rostański. - Ścieżka zdrowia ograniczona została do trzech stanowisk. Jednakże jest miejsce na więcej i wiem, że są na to finanse, w związku z czym jeżeli uznają państwo, że jest taka potrzeba, dostawimy kolejne – dodaje profesor.

  Na terenie hałdy pojawi się także miejsce na rodzinne grillowanie. Poszczególne strefy zostaną oddzielone pasami traw, tak aby zapewnić element kameralności. Do tego celu wybrano miskanty, czyli atrakcyjne trawy ozdobne, które stanowią uzupełnienie rabat. Falując na wietrze wprowadzają harmonię oraz plastyczność. Przykładowo odmiana „Silberspinne” bardzo dobrze prezentuje się nie tylko jesienią, ale także zimą. Trawy te osiągają wysokość 2,5 metra i są ekonomiczne, ponieważ wystarczy je skosić raz w roku.

  Centrum będzie stanowiła górka widokowa. Plan przewiduje także budowę ścieżek dla dzieci, po których będą mogły biegać oraz piaskownicy z drobnym żwirem bazaltowym.

  - To ukłon w stronę górniczej historii i tradycji regionu – podkreśla profesor Rostański.

  Jednakże zanim na hałdzie pojawią się elementy małej architektury, zostanie ona zrekultywowana. Teren zostanie poddany remediacji, co oznacza, że gleba, ziemia i wody gruntowe zostaną poddane działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości zanieczyszczeń. Kontrolowane oraz ograniczone zostanie rozprzestrzenianie się substancji powodujących ryzyko.

  Gleba zostanie wzbogacona dwoma dodatkami. Będzie to węgiel brunatny oraz wapno nawozowe, które podwyższa ph podłoża, dzięki czemu zanieczyszczenia nie wędrują w glebie i nie przedostają się do rośliny. Powszechnie stosują to rolnicy ze Śląska. Dodatki doglebowe immobilizują, czyli wiążą wszystkie zanieczyszczenia. W przeciwnym wypadku gleba byłaby niebezpieczna dla użytkowników.

  - Zanieczyszczenia gromadzą się głównie w strefie korzeniowej. Właśnie tam zastosujemy dodatki doglebowe i zanieczyszczenia nie przedostaną się do części naziemnej. Uprawa nie będzie zawierała zanieczyszczeń – wyjaśnia dr Marta Pogrzeba z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. - To niezbędne. Jest to, niestety, hałda pocynkowa, zatem w podłożu znajdują się metale ciężkie, toksyczne. Jednakże hałdę porasta roślinność, a to bardzo dobra wiadomość. Z uwagi na roślinność, hałda nie pyli. W ramach remediacji wyeliminujemy gatunki, które pobierają zanieczyszczenia, czyli metale ciężkie do części naziemnej, a zastąpimy je bezpiecznymi gatunkami – dodaje dr Pogrzeba.

  W doborze roślin ważne jest to, że muszą one być odporne na wysokie stężenia metali w podłożu.

  - Zazwyczaj wybieramy spośród gatunków trawiastych. To na nich opiera się metoda fitostabilizacji. Wybieramy tzw. mieszanki stadionowe, które nie zwiększają kosztów utrzymania. Trawy tworzą gęsty system korzeniowy – precyzuje dr Pogrzeba.

  W pierwszym roku pojawią się jedynie kępki traw, ale ich system korzeniowy będzie na tyle gęsty, że nawet jeżeli nastąpi infiltracja wody w głąb, to system korzeniowy tę wodę wychwyci. Należy podkreślić, że na efekt zielonego trawnika trzeba poczekać do drugiego sezonu. Wśród nasadzanych roślin będą dominowały życica trwała i kostrzewa czerwona.

  - Są to odmiany stadionowe, które wytwarzają bardzo niską biomasę, a badania wskazują, że te gatunki roślin nie pobierają, albo z minimalnej niebezpiecznej ilosci do części nadziemnej – wyjaśnia dr Marta Pogrzeba. Roślinność docelowa pojawi się prawdopodobnie dopiero po drugim sezonie. - Naszym celem jest stworzenie miejsca bezpiecznego i atrakcyjnego dla mieszkańców. Zasadzimy tu taką roślinności, która spowoduje, że zanieczyszczenia nie będą migrowały na sąsiednie tereny – dodaje dr Pogrzeba.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To za Kopalnie.

   Mazi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chciałem powiedzieć,że. dotacje dostaliśmy z Unii Europejskiej za likwidację Kopalń u nas na Śląsku.Ale to i tak za mało.Bo Unia zyskała na tym więcej.MONOPOL z innych krajów.Pozdrawiam.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama