Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudzki Wielki Piec jak perła. Ruda Śląska chce go kupić

MAKI
Rudzki Wielki Piec od 2012 r. jest wpisany do rejestru zabytków
Rudzki Wielki Piec od 2012 r. jest wpisany do rejestru zabytków arc
Rudzki Wielki Piec jak perła. Ruda Śląska chce go kupić. Jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.

To przemysłowa perła, którą trzeba wydobyć z muszli – powiedział o Wielkim Piecu prof. Manfred Rasch, przewodniczący Komisji Historycznej niemieckiego Instytutu Stali VDEh. Komisja odwiedziła rudzki Nowy Bytom, gdzie miała okazję nie tylko zwiedzić zabytek, ale także porozmawiać na temat jego przyszłości.

- Mam nadzieję, że wkrótce Wielki Piec będzie własnością miasta i wtedy będziemy mogli przystąpić do jego rewitalizacji – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Dzisiejsza wizyta Komisji i rozmowy z praktykami, którzy zajmują się takimi zabytkami w Niemczech, Wielkich Brytanii czy Holandii są impulsem do kolejnych działań i otwierają drogę dla nowych projektów – podkreśla prezydent.

Negocjacje w sprawie nabycia nieruchomości zabudowanej Wielkim Piecem Hutniczym „A” są w toku. Po zakończeniu transakcji miasto planuje ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie obiektu. Konkurs będzie dwuetapowy – w pierwszym, otwartym etapie pracownie projektowe będą miały za zadanie przedstawić szkicowy plan zagospodarowania obiektu. Przesłane koncepcje zostaną ocenione przez jury konkursowe, które wybierze kilka z nich do dalszego, szczegółowego opracowania. Główną nagrodą w konkursie będzie możliwość podpisania umowy na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.

- Zależy nam na tym, aby Wielki Piec stał się ikoną naszego miasta – podkreśla Marta Lip – Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Należy przypomnieć, że to jeden z trzech zachowanych obiektów tego typu na terenie kraju. Chcemy, aby po przeprowadzeniu prac budowlanych przy obiekcie, był on nie tylko monumentem historii techniki, lecz także symbolem nowoczesnej architektury i jej pięknego współżycia z zabytkową tkanką miasta – mówi.

Z kolei Komisja Historyczna przy Instytucie Stali VDEh zajmuje się przekazywaniem, badaniem i upowszechnianiem historii żelaza i stali. Naukowcy zajmują się profesjonalnym gromadzeniem i opracowywaniem najlepszych praktyk, ich właściwą archiwizacją, wymianą doświadczeń w zakresie historii żelaza i stali, a także komunikacją historyczną, m.in. poprzez publikacje i organizację wydarzeń. Komisja współpracuje z muzeami techniki i przemysłu, katedrami nauk technicznych, społecznych i ekonomicznych na uniwersytetach i w szkołach wyższych oraz archiwami przemysłu stalowego.

Przypomnijmy, że Wielki Piec Hutniczy wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”. Została ona założona w 1840 roku przez kupców Dawida Loewenfelda, Moritza Friedlandera i Szymona Loewiego pod nazwą „Friedens Eisenhütte”. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że huta szybko stała się największym tego typu zakładem w okolicy. W 1871 roku zakład przejął koncern „Oberbedarf” powiązany z rodziną Ballestremów. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. To w tym miejscu Tadeusz Sendzimir uruchomił pierwszą walcarkę blach na zimno swojego pomysłu. Innowacyjność opracowanego przez niego procesu polegała na walcowaniu blachy z równoczesnym jej rozciąganiem. W latach powojennych nowobytomska huta była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku, co zarejestrowała nawet Polska Kronika Filmowa. Co ciekawe, nie był budowany w miejscu, gdzie obecnie stoi. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania Wielki Piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 roku.

Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu. Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku.

Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje” przekształcone wkrótce w Stalmag Sp z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w lutym 2005 roku.

Rudzki Wielki Piec jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera