ŚDM w Rudzie Śląskiej: Pielgrzymi z Włoch skosztowali...

  ŚDM w Rudzie Śląskiej: Pielgrzymi z Włoch skosztowali przysmaków w parafii Ścięcia Jana Chrzciciela

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ŚDM w Rudzie Śląskiej: Pielgrzymi z Włoch skosztowali przysmaków w parafii Ścięcia Jana Chrzciciela
  1/34
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni

  Młodzi pielgrzymi zawitali do parafii Ścięcia Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej - Goduli na początku ubiegłego tygodnia. Podczas pobytu w Polsce zwiedzali najpiękniejsze zakątki Śląska. Zwiedzili także najważniejsze miejsca pamięci i kultu chrześcijańskiego.
  W godulskiej parafii gościło 28 pielgrzymów z Włoch. W ciągu zaledwie kilku dni zwiedzili Kopalnię Guido w Zabrzu, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Śląskie, czy Muzeum Powstań Śląskich i sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

  Jednakże największe wrażenie wywarło na nich zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.


  - Polska jest interesującym krajem, w którym mieszkają z fantastyczni ludzie. Wszyscy są tu bardzo gościnni. Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Historia z nim związana stanowi czarną plamę w historii ludzkości. Musimy patrzeć rozważnie w przyszłość, żeby podobna tragedia już nigdy nie miała miejsca - komentuje Giacomo Toccaceli z Włoch.

  Nie zabrakło także czasu na relaks. Młodzi pielgrzymi wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami z Polski odpoczywali m.in. nad zalewem w Zielonej.

  - Polacy są bardzo przyjaźni i gościnni. Z naszego pobytu w Polsce najbardziej zapamiętam wstrząsającą wizytę w Auschwitz oraz pobyt w Zielonej. Znajdujące się tam jezioro jest przepiękne - mówi Delize.

  Polską gościnność chwali także inna Włoszka: - Jesteście bardzo mili, dziękuje Wam. Czuję się tu, jakbym była w domu - ocenia Anna.

  W czwartek po uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez włoskich kapłanów, odbył się festyn w kościele Ścięcia Jana Chrzciciela. Parafianie przygotowali dla swoich włoski gości niespodziankę. Poza muzycznymi atrakcjami oraz wspólnym świętowaniem i śpiewaniem, kosztowano także charakterystyczne śląskie przysmaki, które rudzianie przygotowali dla młodzieży.

  W piątek młodzi pielgrzymi wzięli udział w wycieczce do Częstochowy, gdzie zwiedzali sanktuarium na Jasnej Górze. Natomiast w sobotę uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, odbywającej się na katowickim lotnisku Muchowiec, która była centralnym wydarzeniem obchodzonych Dni w Diecezji, poprzedzających centralne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

  Metropolicie katowickiemu towarzyszyło blisko 30 biskupów z całego świata na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Celestino Migliore oraz blisko 500 kapłanów z kraju i zagranicy, którzy przyjechali do Polski z młodzieżą ze swoich parafii, jak również zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie Dni w Diecezji w swoich parafiach.

  Natomiast ostatniego dnia pobytu w Rudzie Śląskiej, młodzież uczestnicząca w Światowych Dniach Młodzieży wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu młodych, zorganizowanym na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu.

  Obchody kończących się już „Dni w diecezji” zainaugurował wspólny przemarsz pielgrzymów z parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku oraz parafii Ścięcia Jana Chrzciciela. Młodzi dotarli na plac Jana Pawła II, gdzie czekało na nich wiele muzycznych atrakcji. Na scenie wystąpiły zespoły: Vtorek Band & International Rock - Gospel Group oraz Deus Meus z udziałem Mietka Szcześniaka. Ponadto międzynarodowej publiczności zaprezentowały się rudzkie schole, które wspólnie wykonały hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.  WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
  Papież w Częstochowie
  Światowe Dni Młodzieży


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama