Uczestnicy Półmaratonu Industrialnego zwiedzą osiedle...

  Uczestnicy Półmaratonu Industrialnego zwiedzą osiedle Ficinus

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ficinus w Rudzie Śląskiej
  1/11
  przejdź do galerii

  Ficinus w Rudzie Śląskiej ©M. Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni

  Rudzki Półmaraton Industrialny to biegowa impreza, która przyciąga miłośników aktywnego trybu życia z całej Polski. Trasa biegu wiedzie szlakiem industrialnych zabytków miasta. Start znajduje się na placu Jana Pawła II. Następnie uczestnicy pobiegną w kierunku ul. Damrota, Markowej, Niedurnego. Trasę tę pokonają trzykrotnie.
  Jako, że pierwsza edycja zakończyła się sukcesem, imprezę postanowiono kontynuować. Tegoroczny Półmaraton Industrialny odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 6 sierpnia w Rudzie Śląskiej. Bieg rozpocznie się punktualnie o godz. 21:00. To, co odróżnia półmaraton od innych biegów, to pora rozpoczęcia. Industrialni biegacze rozpoczynają wyścig z czasem po zachodnie słońca.

  Podobnie jak w ubiegłym roku, oprócz dystansu półmaratońskiego zawodnicy będą mogli wybrać krótszy dystans – 7 km, na którym odbędzie się również rywalizacja nordic walking. Wcześniej, o godz. 16:00 rozpoczną się biegi dla dzieci. Jedną z atrakcji półmaratonu będą udostępnione do zwiedzania zabytki.

  Uczestnicy imprezy zobaczą m.in. wieżę wodną wzniesioną ok. 1908 r., z cegły ceramicznej, na rzucie koła o średnicy 12,85 m, czy zabytkowe osiedle robotnicze Ficinus, powstałe w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Zwiedzanie będzie możliwe już od godzin popołudniowych.

  Osoby, które zdecydują się obejrzeć historyczną kolonię wraz z przewodnikiem, mogą to zrobić o godz. 15.00, 16.00, 17.00, 18.00. Czas wycieczki wyniesie ok. 45 min. Zbiórka będzie miała miejsce na placu Kościoła Ewangelickiego.

  Dodatkowo, z parkingu przy ul. Damrota w kierunku kolonii robotniczej Ficinus będzie kursować bus. Godziny odjazdu z ul. Damrota: 14.45, 15.45, 16.45, 17.45. Natomiast odjazdy z koloni Ficinus odbędą się o 16.05, 17.05, 18.05, 19.05.

  Zarówno biegacze, jak i kibice będą też mogli zobaczyć zabytkową maszynę drukarską, która znajduje się w piwnicach Miejskiego Centrum Kultury. Warto podkreślić, że to unikatowy w skali regionu zespół kompletnej drukarni, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się o godz. 15.00, 16.00, 17.00 i 18.00.

  W Galerii Fryna znajdującej się w Miejskim Centrum Kultury będzie można zobaczyć także wystawę zdjęć obiektów i terenów poprzemysłowych w Rudzie Śląskiej, autorstwa Przemysława Wołczyka oraz Marka Lochera.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama