Ważne
  Uczniowie z ZSP nr 1 w Rudzie Śląski urządzili kiermasz...

  Uczniowie z ZSP nr 1 w Rudzie Śląski urządzili kiermasz świąteczny na rzecz schroniska dla zwierząt

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie z ZSP nr 1 w Rudzie Śląski urządzili kiermasz świąteczny na rzecz schroniska dla zwierząt
  1/29
  przejdź do galerii

  Uczniowie z ZSP nr 1 w Rudzie Śląski urządzili kiermasz świąteczny na rzecz schroniska dla zwierząt ©Magdalena Mikrut-Majeranek

  „Tydzień profilaktyki" zainaugurowany 3 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rudzie Śląskiej powoli dobiega końca. Zorganizowano też kiermasz świąteczny „Ale jaja" i „Leniwe czytanie" w bibliotece szkolnej.
  - Dziś mamy „dzień lenia", związany z nadchodzącymi świętami. Zorganizowaliśmy kiermasz, podczas którego sprzedajemy różne smakołyki - mówi Karolina z klasy 4a. Są sałatki, ciasta, babeczki i kanapki. Wszystko zdrowe, ekologiczne i przygotowane przez zdolnych uczniów.

  Dochód ze świątecznego kiermaszu zostanie przeznaczony między innymi na rzecz schroniska TOZ Fauna w Rudzie Śląskiej.

  - Przekażemy to, co uzbieramy na schronisko dla zwierząt - przyznaje Wioleta z klasy 3b technikum. - Zbieramy koce, karmy dla zwierząt, a później zaniesiemy je do schroniska - dodaje.

  - Nie mamy zbyt wiele czasu wolnego, dlatego też staramy się w ten sposób pomagać zwierzętom - mówi Natalia, także uczennica klasy 3b.

  - My jesteśmy klasą maturalną, więc zebrane fundusze przeznaczymy na zakończenie roku szkolnego - mówi Karolina z klasy 4 at. Uczniowie z niej klasy przygotowali zdrowe sałatki warzywne i owocowe, jajka faszerowane, a także ciasta.

  - Organizując szkolne kiermasze zawsze staramy się, żeby zebrane fundusze zostały przekazane na szczytny cel. Obecnie zajmujemy się projektem wirtualnej adopcji zwierząt ze schroniska, dlatego też uznaliśmy, że zebrane dziś pieniądze, ale i karma, koce, czy kołdry, zostaną przekazane na rzecz schroniska. Uczniowie dzięki temu uczą się pomagania innym, troszczenia się o potrzebujących - informuje Hanna Smolik, wicedyrektor ZSP nr 1 w Rudzie Śląskiej.

  Jutro odbędą się spotkania poświęcone wolontariatowi, ponieważ w szkole działa grupa uczniów zajmujących się wolontariatem. To laboratorium Umiejętności Interpersonalnych. Spotykają się regularnie, raz w tygodniu, w piątki. - Staramy się inspirować uczniów do pomagania innym i krzewienia idei wolontariatu - dodaje Hanna Smolik.

  W ramach „Tygodnia profilaktyki" zaplanowano szereg atrakcji. We wtorek nauczyciele i uczniowie mogli oddać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa, która zaparkowała przed szkołą.

  - Staramy się dwa razy w roku zaprosić załogę ambulansu. Dzieje się to zwykle na jesień i na wiosnę. My, nauczyciele oddajemy krew, dając uczniom przykład, że nie należy się tego bać i pokazując, że w ten sposób można pomóc wielu osobom - mówi wicedyrektor ZSP nr 1. - W ten sposób staramy się także wyjaśniać, że oddawanie krwi nie jest takie proste i nie każdy może to zrobić, ponieważ trzeba spełnić rygorystyczne wymagania. Wyniki badań muszą być w porządku, a i znaczenie ma tu waga - dodaje.

  W środę uczniowie brali udział w IV edycji Mistrzostw w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. W tym roku formuła zawodów polegała na wykonaniu jak największej ilości powtórzeń ze stałym ciężarem. W kategorii chłopców obciążenie wynosiło 50 kg, natomiast w kategorii dziewcząt 20 kg. Przed przystąpieniem do próby miało miejsce ważnie zawodników.

  Natomiast w czwartek uczniowie obchodzili „Dzień lenia".

  Zobacz galerię

  - W szkolnej bibliotece odbywa się akcja pt. „Leniwe czytanie". Była też sztafeta z jajkiem, a wcześniej uczniowie poszukiwali jajek ukrytych na placu przed szkołą - dodaje Hanna Smolik.

  ZOBACZCIE FILM: najnowsze informacje z Polski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama