Wiosenny Twórczy Piątek na Ficinusie

  Wiosenny Twórczy Piątek na Ficinusie

  UM/ MM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rusza kolejna odsłona Twórczego Piątku na Ficinusie. W wiosenny nastrój wprowadzą gości wprowadzą CISowianki. 28 kwietnia o godz. 17:00 na terenie zabytkowej Kolonii Robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny będzie można obejrzeć spektakl w wykonaniu tego kobiecego teatru pt. „Wiosna, wiosna, że hej”. To już czwarte spotkanie w tym roku z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”.
  Wiosenny Twórczy Piątek na Ficinusie

  ©mat. UM Ruda Śląska

  CISowianki to amatorski teatr kobiecy działający przy Stowarzyszeniu Pro Ethica z Rudy Śląskiej. - Tworzą go panie dojrzałe… można też powiedzieć dojrzałe w swej kobiecości - mówi Anna Nawrot, prezes stowarzyszenia ProEthica. - Na swoim koncie ma 3 autorskie sztuki. Panie same przygotowują teksty, choreografię, stroje – dodaje pani Ania. CISowianki rocznie wystawiają kilkanaście spektakli, głównie w bykowińskim Centrum Inicjatyw Społecznych, ale też w klubach seniorów i domach pomocy społecznej. - W ubiegłym roku występowały podczas dnia rudzkiego w Parku Etnograficznym w Chorzowie, a już w czerwcu będziemy mogli je zobaczyć ponownie na Ficinusie podczas Industriady – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
  Tematyka tych sztuk jest zwykle radosna, lekka i bardzo kobieca. – Zapraszam w najbliższy piątek do salki parafialnej kościoła ewangelickiego. Nie zabraknie dobrego humoru, a wiosna z pewnością zawita w naszych sercach – dodaje Iwona Małyska.

  Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. Spotkanie inaugurujące cykl poświęcone było historii dzielnicy Wirek, a przede wszystkim Ficinusowi, jednemu z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele. Przed lub po każdym spotkaniu, zaplanowanym na ostatni piątek miesiąca, jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

  Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama