Ważne
  Adam Fudali kontra Piotr Kuczera: Co się wydarzyło na sesji...

  Adam Fudali kontra Piotr Kuczera: Co się wydarzyło na sesji RM w Rybniku? [RELACJA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sesja Rady Miasta Rybnika pełna uszczypliwości
  1/9
  przejdź do galerii

  Sesja Rady Miasta Rybnika pełna uszczypliwości ©Aleksander Król

  Dzisiejsza sesja Rady Miasta Rybnika była żenującym spektaklem. Rozpoczęło się od pyskówki. Najpierw były prezydent Rybnika, a dziś przewodniczący Rady Miasta Rybnika, Adam Fudali skrytykował obecnych prezydentów, że niewiele pieniędzy pozyskano od sponsorów na Dni Rybnika. - To ułamek tego, co ja zdobyłem - mówił Adam Fudali, gdy prezydent Kuczera wyliczył dokładnie, ile w poprzednich latach było środków na tę imprezę od sponsorów. Chociaż dane wskazywały, że w tym roku pieniędzy było więcej, Fudali nie chciał się z tym zgodzić. Potem było jeszcze wiele uszczypliwości. Wkrótce więcej o Sesji Rady Miasta Rybnika z dnia dzisiejszego (22 wrzeeśnia 2016)
  Dzisiejsza Sesja Rady Miasta Rybnika była pełna uszczypliwości. A rozpoczęło się od zapytania przewodniczącego Rady Miasta Adama Fudalego (przytaczamy dosłowne wypowiedzi):

  Adam Fudali, przewodniczący Rady Miasta:
  Panie prezydencie. Powołał pan biuro kultury i zasilił je pan odpowiednią kwotą. Teraz te środki są przesuwane do jednostek kultury. Jaki to miało sens? Dlaczego te środki, które są przesuwane do jednostek, nie zostały od razu zaplanowane w budżecie dla tychże jednostek?


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  CZY ADAM FUDALI BYŁ PIJANY? SESJA PRZERWANA


  Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika:
  To jest tak że budżet na kulturę w tym roku nie zmienił się w porównaniu z latami poprzednimi. Natomiast w ramach tych samych środków udało się zorganizowac zdecydowanie większą ilość imprez, co chyba w mieście wszyscy widzą. Są nowe imprezy typu majówka, których dotąd nie było w ramach tych samych środków. To wymaga po prostu elastycznego podejścia. I biuro kultury koordynuje tymi działaniami. Jeżeli daną część imprezy jest w stanie obsłużyć dom kultury X to te środki są potem przesuwane w ramach rozliczeń.
  Jako plus funkcjonowania biura kultury, chciałem zwrócić uwagę na to, że w tym roku pozyskano największą dotychczas sumę środków od sponsorów na Dni Rybnika. Tym razem do budżetu wprowadzono 46 tysięcy, ale to nie było pierwsze wprowadzeie środków od sponsorów do budżetu. W sumie to 133 tys. 900 złotych, podczas gdy w 2014 było – 65 tys. złotych. Zarówno ilość imprez jak i skuteczność działania to sukces biura kultury.

  Adam Fudali:

  Nie przekonał mnie pan. Mówi pan, co pan wie, a wie pan nie za dużo. Ja nie jestem przekonany .
  A to, co pan powiedział, że największa kwota, jaką udało się pozyskać od sponsorów... to niech się pan z tego spowiada. To niemożliwe.

  Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:
  Panie przewodniczący może odświeżę pana pamięć. 23 maja 2012 roku zwiększono środki na dotacje podmiotowe na organizację Dni Miasta dla RCK na tzw. Noc Świętojąńską o 81 tys. złotych i do domów kultury Niedobczyce (Złota Lira) o 90 tys. złotych a także dla RCK na współfinansowanie imprez Dni Województwa Śląskiego , które odbyły się w Rybniku o 20 tysięcy złotych. W roku 2013 – zwiększono środki na dotację podmiotową dla RCK na działalność bieżącą , w tym na organizację Dni Rybnika o pół miliona złotych, z czego 300 tysięcy przeniesiono z wydziału polityki społecznej, gdzie zostały pierwotnie zaplanowane. 25 czerwca 2014 roku przeniesiono z planu finansowego polityki społecznej na dotację dla domu kultury Chwałowice 20 tysięcy i domu kultury Niedobczyce 80 tys. złotych. Dlatego śmię twierdzić, że nie jest to niczym nadzwyczajnym. To co dziś robimy. Rzeczywistość jest dynamiczna i te przesunięcia były zawsze i były w o wiele większych kwotach.

  Jeśli chodzi o sponsorów. W 2012 roku na Dni Rybnika miasto zdobyło od sponsorów 77 tys. złotych. W roku 2013 zebrało 50 tys. 2014 – 65 tys. W roku 2015 – 125 tys. zł, + 40 tys. na Rybnik Park i w 2016 – 133 tys. złotych. Dziękuję

  Adam Fudali:
  [Wcześnie] pewne rzeczy były bezpośrednio przez sponsorów finansowane. Ale w dalszym ciągu to w porównaniu tych środków, które ja jeszcze pozyskałem, to jest naprawdę mały procent.

  Wkrótce więcej o Sesji Rady Miasta Rybnika z 22.09 2016


  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama