Alarm smogowy na Śląsku: Najgorzej jest w Gliwicach, Rybniku...

  Alarm smogowy na Śląsku: Najgorzej jest w Gliwicach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zimą problem smogu narasta
  1/7
  przejdź do galerii

  Zimą problem smogu narasta ©Arc

  Alarm smogowy dla woj. śląskiego. Jakość powietrza w Gliwicach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim jest dzisiaj, 13 grudnia, bardzo zła. Mgła, pyły i szkodliwe związku, to smog który zagraża naszemu zdrowiu. Wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 zmieniają się cały czas.
  Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Katowicach informuje, że jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła w części środkowej województwa śląskiego oraz w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej. To pokazują także wskazania pomiarów pyłu zawieszonego PM10. Po godzinie 10.00 bardzo zła jakość powietrza była w Gliwicach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. O godzinie 12.00 najgorszą jakość powietrza jest w Gliwicach i w Katowicach. Zła jest także w Sosnowcu, Tychach, Zabrzu i Dąbrowie Górniczej. Smog widać gołym okiem. Czym on jednak jest?

  - Słowo smog jest połączeniem dwóch angielskich słów: smoke, czyli dym i fog, czyli mgła. Dym jest wynikiem działalności człowieka, mgła natomiast jest efektem zjawiska atmosferycznego, częstych mgieł bardzo charakterystycznych dla londyńskiego klimatu. O wielkości smogu decydują trzy podstawowe czynniki: wielkość emisji zanieczyszczeń, warunki atmosferyczne i topografia, czyli ukształtowanie terenu - tłumaczy - Mieczysław Leśniok z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego.

  W Sosnowcu o godzinie 10.00 urządzenie wskazały 179 µg/m3 pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10). Z kolei w tym samym czasie w Gliwicach wyniki wskazywały na 148 µg/m3 zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu. W Wodzisławiu Śląskim najgorzej było o godzinie 8.00, gdy wskaźnik pokazał 253 µg/m3 PM10, a godzinę później 214 µg/m3 PM10. W Rybniku o godzinie 9.00 pomiary pokazywały 203 µg/m, a już o godzinie 12.00 tylko 41 µg/m3.

  - To, że powietrze w miastach nie jest najlepszej jakości, to nie jest żadna nowość. Od zawsze było tak, że obszary miejskie cechowały się powietrzem gorszej jakości – w przeciwieństwie do terenów pozamiejskich. I chociaż dziś w Zagłębiu i na Śląsku nie działa już tyle zakładów przemysłowych (hut, kopalń, koksowni) co kiedyś, to jednak główne źródła zanieczyszczeń wciąż istnieją. Gęsta zabudowa, nagromadzenie palenisk domowych, rozwój rzemiosła – to wszystko wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy. Wyziewy, gazy i dymy kumulują się, skutecznie zanieczyszczając nasze powietrze. W miejsce jednych generatorów zanieczyszczeń pojawiają się inni - Mieczysław Leśniok z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robjymy sfjyzy luft!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No tosz cza by pora opon spolic - smoga to i tak niy szteruje - a posmierdzi trocha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i co z tego wynika, haaaaaa?!

   udo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   J. W

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama