Czy w Rybniku wybudują nową kopalnię i elektrownię?

  Czy w Rybniku wybudują nową kopalnię i elektrownię?

  J. Wieczorek, A. Biernata.biernat@dz.com.pl

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy w sąsiedztwie rybnickiej elektrowni powstanie druga wraz z kopalnią?

  Czy w sąsiedztwie rybnickiej elektrowni powstanie druga wraz z kopalnią? ©fot. edf rybnik

  W Rybniku ma szansę powstać kopalnia oraz elektrownia. I to w jednym miejscu! To science-fiction - komentują w PiS i radzą, aby odkupić od EDF obecną elektrownię
  Czy w sąsiedztwie rybnickiej elektrowni powstanie druga wraz z kopalnią?

  Czy w sąsiedztwie rybnickiej elektrowni powstanie druga wraz z kopalnią? ©fot. edf rybnik

  W Rybniku powstanie nowa kopalnia i elektrownia? Takie plany snuje spółka BAPRO, która w rybnickim magistracie przedstawiła plany inwestycji szacowanej na 8 mld zł. Kompleks miałby powstać niedaleko elektrowni EDF. Według założeń, zakład ma zatrudnić nawet 3 tysiące osób. Rybniczanie kibicują temu pomysłowi, ale w pierwszej kolejności obawiają się o przyszłość 430 osób pracujących w EDF. Obecnie ważą się losy elektrowni.
  Aby przedłużyć jej żywotność w ostatnich latach w zakład wpompowano 1,6 mld zł na modernizację. Ale w regionie huczy od plotek, że francuski koncern rozmawia z potencjalnymi inwestorami o sprzedaży zakładu...

  - Temat sprzedaży należy kierować do właścicieli - ucina Jerzy Chachuła, prezes rybnickiej elektrowni. Choć oficjalnie EDF nie poinformował o zamiarze sprzedaży rybnickiego zakładu, to jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, poseł Czesław Sobierajski zapowiadał, że polskie państwo powinno go odkupić od Francuzów.

  -Jestem przekonany, że EDF chce sprzedać rybnicką elektrownię. Uważam, że powinna ona trafić w polskie ręce - przyznaje Czesław Sobierajski, parlamentarzysta PiS. Transakcja ma się wpisywać w założenia rządu, polegające na odtworzeniu polskiego przemysłu. Nie jest jednak pewne, że taki scenariusz się ziści. Według nieoficjalnych informacji francuski koncern ma na stole propozycję podobno nie do odrzucenia i ze sprzedażą zakładu nie będzie zwlekał. Na początku czerwca miała ją złożyć czeska grupa CEZ. Mało tego, transakcja mogłaby zostać zrealizowana nawet w ciągu najbliższych miesięcy.

  Politycy PiS liczą jednak na to, że to nasze spółki (Polska Grupa Energetyczna i Energa) skutecznie włączą się w walkę o zakład. Nikt nie przedstawia jednak konkretnych kwot zakupu. W kuluarach mówi się, że jego cena jest naprawdę atrakcyjna. Chodzi o kilkaset milionów złotych.

  Przedstawione wielkości nijak mają się do tego, jakie kwoty francuski koncern wyłożył ostatnio na modernizację 8 bloków, a było to łącznie 1,6 mld złotych. Dlatego sceptycznie do doniesień o sprzedaży elektrowni nastawiony jest poseł PO Marek Krząkała. Parlamentarzysta z Rybnika zauważa, że jak na razie żadna polska spółka nie złożyła oferty w sprawie elektrowni EDF znajdujących się w Polsce.

  - Żaden polski koncern nie wziął jak na razie udziału w sprzedaży aktywów EDF w Polsce, a Energa potwierdziła, że priorytetem są projekty w Ostrołęce, w Siarzewie i Polskiej Grupie Górniczej, a dopiero w czwartej kolejności - akwizycje aktywów dostępnych na rynku po przystępnych cenach - napisał Marek Krząkała w interpelacji do ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego.

  Przyszłość rybnickiej elektrowni wyjaśni się w najbliższych miesiącach. Niewątpliwe z punktu widzenia obozu rządzącego zakup zakładu byłby propagandowym sukcesem. Ale czy opłacalnym? Eksperci nie mają wątpliwości, że nieuchronnie zbliża się granica eksploatacji elektrowni w Rybniku. Bez koniecznych nakładów finansowych i modernizacji, będzie ona mogła funkcjonować do 2030 roku.

  Nikogo więc nie powinny dziwić śmiałe plany kreślone przez spółkę BAPRO z Dąbrowy Górniczej. - Projekt zakłada budowę kopalni węgla i bloku energetycznego w jednym miejscu, w oparciu o najnowsze i ekologiczne technologie - zdradza Mirosław Hojka i tłumaczy, że pomysł został poprzedzony analizami, badaniami i odwiertami. Kompleks ma znajdować się na ponad 24 hektarach przy ul. Podmiejskiej. Wart jest 8 mld zł, co pokryć mieliby inwestorzy (pomysłodawcy przyznają, że zainteresowanie koncepcją jest spore). Tam oprócz koniecznej infrastruktury i bloku energetycznego mają powstać dwie upadowe za pomocą których wydobywany byłby węgiel. Pomysłodawcy zaznaczają, że zakład mógłby produkować w tani i ekologiczny sposób energię elektryczną i cieplną dla regionu (w oparciu o najnowsze technologie ograniczające zanieczyszczenia) i zaspokoić w ten sposób dużą część potrzeb miasta i regionu.

  - Idea jest dobra, bo zakład nie byłby zależny od wysokich cen węgla na polskim rynku. Coś takiego w rzeczywistości trudniej jednak wykonać. Po pierwsze, potrzebne są olbrzymie fundusze. Po drugie, trzeba przejść trudną drogę biurokratyczną. A te schody są często bardzo trudne do przejścia - zaznacza prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  Zaletą tej koncepcji jest właśnie niski koszt utrzymania zakładu. Węgiel za pomocą upadowych miałby być wydobywany spod okolic Paruszowca. Do bloku energetycznego byłby transportowany taśmami, co znacznie ograniczałoby koszty.

  - W tym rejonie znajduje się bardzo dobry węgiel. Szacuje się, że jest go nawet 300 mln ton. To dosyć płytkie złoże. Kopalnia wybudowana na podstawie dobrego projektu może przynosić w tym miejscu zyski. Mając na uwadze przyszły deficyt mocy w Polsce, to budowa kopalni i elektrowni w jednym miejscu jest znakomitym pomysłem. Na to potrzebne są olbrzymie fundusze, a nie jest wcale łatwo je zebrać - przyznaje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

  Rozpoczęcie budowy kompleksu może rozpocząć się w 2017 roku, a zakończyć 2022. Zakład ma zatrudniać 3 tys. osób. Obecnie spółka jest na etapie starania się o koncesję, co chce zakończyć w przyszłym roku. Jednak można wątpić czy w obliczu kryzysu górniczego, polski rząd pozwoli stworzyć konkurencję śląskim kopalniom. Politycy PiS bardzo sceptycznie i dystansem podchodzą do przedstawionego pomysłu. - To science fiction - skwitował Czesław Sobierajski.

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   budowa kopalni

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   spólka ktorej aktywa wynosza 10 tys zl ( na 10 letniego passata moze wystarczy) chce budowac kopalnie i elektrownie za 2 mld euro. HAHAHA Z czym do ludzi!! przeciez w polsce nie ma nikogo kto bylby...rozwiń całość

   spólka ktorej aktywa wynosza 10 tys zl ( na 10 letniego passata moze wystarczy) chce budowac kopalnie i elektrownie za 2 mld euro. HAHAHA Z czym do ludzi!! przeciez w polsce nie ma nikogo kto bylby w stanie wyciagnac takie pieniadze na tak niepewnainwestycjezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   elektrownie i kopalnie

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Powiem krótko jeżeli prawdą jest że EDF już się dość nachapał i chce się sprzedać to mam tylko nadzieję że polski Rząd tego nie odpuści bo to będzie blamaż a co do nowej kopalni to życzę powodzenia...rozwiń całość

   Powiem krótko jeżeli prawdą jest że EDF już się dość nachapał i chce się sprzedać to mam tylko nadzieję że polski Rząd tego nie odpuści bo to będzie blamaż a co do nowej kopalni to życzę powodzenia gdyż według wszystkich wskaźników jakie są teraz pokazywane to przecież jest nieopłacalny interes.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama