Deptak w Rybniku pełen anegdot w nowym przewodniku Palicy...

  Deptak w Rybniku pełen anegdot w nowym przewodniku Palicy [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Deptak w Rybniku pełen anegdot w nowym przewodniku Palicy [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii
  Każda kamienica przy rybnickim rynku i deptaku kryje jakąś niezwykłą historię. Michał Palica opisał anegdoty opowiedziane mu przez świadków i ich dzieci. Powstał niezwykły przewodnik.

  Deptak w Rybniku pełen anegdot w nowym przewodniku Palicy  Do dziś nie jest jasne, w której z kamienic na rynku w pierzei południowej miał swój gabinet dr Ryszard Rolnik. W prasie lokalnej w ten sposób reklamował się: „Zaprowadziłem leczenie dyaceryną i lampą kwarcową dr Rolnik, Rybnik, Rynek.” Wiąże się z nim niezwykła historia, którą przekazała mi, dzięki swemu ojcu, Irena Daniszewska - opowiada Michał Palica, autor nowego, niezwykle ciekawego przewodnika „Ludzie i domy” - wędrówki po rybnickim deptaku.


  Zobacz galerię

  - „Dr Ryszard Rolnik w Rybniku znalazł się w 1922 roku, gdy opowiedział się za Polską (po stronie niemieckiej zostawił ojca). Cieszył się niebywałą sympatią rybniczan, najbardziej wśród tych najbiedniejszych, robotników, bezrobotnych, których często leczył za darmo. Jego życie przerwał tragiczny i w szczegółach niezwykły wypadek. Stało się to 6 sierpnia 1927 roku. Z opowieści pani Ireny Daniszewskiej wiemy, że jej ojciec był pacjentem dr. Rolnika. Ten, jak wielu, lubił zwierzęta, szczególnie te żyjące w wolnym stanie. Doktor miał swoją kawkę, która uwiła gniazdo w kominie domu. Feralnego dnia przy otwartym oknie trzymał rozłożone instrumenty medyczne. Po jakimś czasie zorientował się, że niektóre zniknęły. Szybko wydedukował , kogo mogły zainteresować błyszczące w słońcu przedmioty. Postanowił wejść na dach i zajrzeć do gniazda pierzastej przyjaciółki. Niestety nie zachował równowagi i spadł z dachu. Upadek zakończył się zgonem” - pisze w swojej książce Michał Palica. Takich historii, przekazanych autorowi przez naocznych świadków albo dzieci, czy wnuków „starych rybniczan”, pamiętających dawny Rybnik, w jego pracy jest wiele. To pierwszy taki przewodni, jaki ukazał się w mieście o Rynku oraz ulicach Powstańców Śląskich, Jana III Sobieskiego i św. Jana.

  - Pomysł narodził na jednym ze spacerów pod hasłem „Przewodnik czeka”. Byłem zresztą pozytywnie zaskoczony, że Urząd Miasta tak zareagował. Sam wyszedł z inicjatywą, by powstał taki przewodnik. Prezydent Kuczera chce lansować trakt od Rynku do Bazyliki. A w tej sytuacji, dlaczego by nie wspomnieć o ludziach, którzy tu mieszkali, którzy często stawiali te kamienice - mówi Michał Palica. Jego zainteresowanie historią rybnickiego deptaka i całej okolicy narodziło się wiele lat temu.

  - Przed wielu laty zainteresowałem się historią mojej rodziny. Chciałem ją spisać ze strony matki i ojca, a zwłaszcza matki, bo do nich należała kamienica na Sobieskiego, w której do dziś mieszkam. Mając opisaną historię rodziny matki, pomyślałem, dlaczego by nie poszerzyć tego o dodatkowe tło? Przecież rodzina matki miała sąsiadów, żyli tu, w tym otoczeniu. Opowiadali o tych wszystkich sprawach, od dziecka byłem z nimi osłuchany. Dużo przedwojennych rybniczan znało rodzinę, a jak nie znali to się otwierali opowiadali o dziejach swoich rodzin - mówi Palica. Dodaje, że sprawę zbierania materiału ułatwiły mu też skończone studia historyczne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama