Dostali 3 miesiące na opuszczenie domu

  Dostali 3 miesiące na opuszczenie domu

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kto z nas zdąży w ciągu pół roku czy 3 miesięcy wystawić nowy dom? - pyta Anna Szymik.

  Kto z nas zdąży w ciągu pół roku czy 3 miesięcy wystawić nowy dom? - pyta Anna Szymik. ©Barbara Kubica

  Choć o budowie drogi wiedzieli od lat, rybniczanie, których domy trzeba będzie zburzyć, są wściekli. Bo wciąż czekają na wypłatę odszkodowań, a potem będą mieli tylko od 3 do 6 miesięcy na wyprowadzkę
  Kto z nas zdąży w ciągu pół roku czy 3 miesięcy wystawić nowy dom? - pyta Anna Szymik.

  Kto z nas zdąży w ciągu pół roku czy 3 miesięcy wystawić nowy dom? - pyta Anna Szymik. ©Barbara Kubica

  Ta droga będzie naszym oknem na świat. Sprawi, że w mieście pojawią się nowi inwestorzy, powstaną miejsca pracy, znikną korki. Tymi sloganami dotyczącymi planowanej budowy drogi Pszczyna-Racibórz w granicach miasta, od lat karmili mieszkańców Rybnika kolejni włodarze miasta. I to wszystko prawda. Ale nikt nie mówił wówczas o dramacie kilkudziesięciu rodzin, których domy wraz z wbiciem pierwszej łopaty przy budowie drogi, trzeba będzie zrównać z ziemią.
  Bo teraz, po tym jak miasto w końcu ma zapewnioną unijną dotację w kwocie 290 mln zł na budowę tej trasy, okazuje się, że na wyprowadzkę z domu zajmowanego od 40 czy 30 lat, rodziny rybniczan będą miały nie 18 miesięcy czy dwa lata, jak mówiono im jeszcze niedawno, a od trzech do sześciu miesięcy. - Zdajemy sobie sprawę z wagi tego problemu, ale zgodnie z zapisami tzw. specustawy drogowej termin opuszczenia nieruchomości nie może być krótszy niż 3 miesiące licząc od dnia wydania decyzji ZRID-owskiej (wydanej przez wojewodę, której urzędnicy z Rybnika spodziewają się w maju tego roku - red.). Niemniej jednak Miasto Rybnik wnioskuje o wydłużenie przedmiotowego terminu do 6 miesięcy co przy uwzględnieniu terminu wydania decyzji zezwalającej na realizacje inwestycji drogowej powinno wskazać opuszczenie nieruchomości dopiero na I kwartał 2017 roku - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku. Ale dla ludzi, którzy w domach znajdujących się na trasie inwestycji, to i tak mało czas na spakowanie dorobku całego życia.

  - Sam pytałem prezydent o terminy i słyszałem: do dwóch lat. Dziś ludziom każe się pakować dorobek życia do magazynu i przenosić na bloki? Przecież to nie są szafy, które można przenieść, postawić w innym kącie - grzmi Henryk Cebula, radny z Niedobczyc. - W ubiegłym roku mieliśmy 48 mln w budżecie na wykupy, ale pieniądze wycofano. A mogliśmy już wtedy ludziom odszkodowania wypłacić, mieliby więcej czasu - dodaje.

  - 3 miesiące, czy pół roku, co za różnica? Kto z nas w tym czasie zdąży dom wybudować? Kto z nas załatwi w tym czasie formalności związane z zakupem działek, załatwieniem spraw papierkowych, pozwoleniami na budowę? Nikt, skoro kilka ulic dalej sąsiad buduje dom i same formalności, załatwienie zgód zajęło mu 5 miesięcy! - wtóruje mu Anna Szymik, rybniczanka.

  Ona wraz z niepełnosprawną córką i 92-letnim teściem mieszka w ładnym, zadbany domu przy ulicy Jagodowej w dzielnicy Zamysłów. Spory ogródek, oczko wodne i kawałek działki, gdzie kury mogą skubać trawę. Przy tej ulicy wszystkie budynki mają zostać zburzone z powodu budowy drogi Pszczyna- Racibórz. - Dom ma 60 lat, ja mieszkam w nim od 40. I mniej więcej od tego czasu mówi się o budowie tej drogi, ale nigdy poza plany to nie wyszło. Od początku wiedziałam, że chcę się wybudować na nowo - mówi nam pani Anna. - Ale za co? Wyceny nieruchomości jeszcze nie ma, nie możemy więc kupić nowej działki, nie możemy zrobić projektu nowego domu, bo nie wiemy ile dostaniemy za ten, w którym dziś mieszkamy. A nikt nie ma 200 tys. oszczędności - dodaje.

  Łącznie z powodu budowy ponad 10-kilometrowego odcinka drogi Pszczyna - Racibórz wyburzonych musi być 70 budynków, z czego 59 to domy. W pierwszym etapie prac do wyburzenia jest ok. 15 - 20 domów i to ci mieszkańcy w pierwszej kolejności musieliby opuścić swoje domostwa. Dla tych osób, które nie mają gotówki na zakup nowej działki i postawienie domu, przygotowano zaliczki. - Do tej pory z oferty skorzystało 10 rodzin. Maksymalna kwota to 200 tysięcy. Reszta zostanie wypłacona po oszacowaniu przez rzeczoznawcę. Po ostatnich spotkaniach coraz więcej mieszkańców jest chętnych by z tej oferty skorzystać - mówi rzeczniczka.

  Ale przy Jagodowej ludzie zaliczek nie chcą. - Bo umowa na pobranie zaliczki jest tak skonstruowana, że jeśli wezmę zaliczkę i dadzą mi pół roku na wyprowadzkę, a mojej firmie budowlanej poślizgnie się noga i nie zdążą z budową domu na czas i na jeszcze miesiąc czy dwa będę musiała zostać w domu, to zaliczkę trzeba będzie oddać, ale ja dodatkowo zapłacę miastu tysiąc złotych czynszu za pozostanie we własnym, rodzinnym domu. I to za miesiąc! - mówi nam ze łzami w oczach Maria Dziewior, rybniczanka.

  Urzędnicy uspokajają, że zaliczki zwracać nie trzeba będzie, bo takie ryzyko byłoby tylko w sytuacji, gdyby to miasto wycofało się z inwestycji. - Przygotowujemy mieszkania tymczasowe dla osób, którzy nie zdążą ze zmianą miejsca zamieszkania i dla nich też robimy targi nieruchomości - mówi Agnieszka Skupień. W jednej ze szkół ma działać magazyn, do którego mieszkańcy mają przenieść swoje rzeczy na czas pomiędzy wyprowadzką, a oddaniem do użytku nowego domu.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Długość załatwiania zgód

   Wojciech Świątek

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Teraz nie jest potrzebne zgody na budowę domu(jeśli pani buduje dom jedno rodziny). Wystarczy mieć czas i iść do odpowiedniego urzędu i zaznaczyć gdzie zostanie postawiony dom i nie potrzeba już...rozwiń całość

   Teraz nie jest potrzebne zgody na budowę domu(jeśli pani buduje dom jedno rodziny). Wystarczy mieć czas i iść do odpowiedniego urzędu i zaznaczyć gdzie zostanie postawiony dom i nie potrzeba już zgody. A jeśli pani chce płot do chyba 2,30 m wysokości to można tylko zaznaczyć. A w sprawie domu, jeśli nie ma być to dom jednorodzinny, to domy dwu rodzinne, typy bliźniaki i szeregowce to trzeba je zgłosić i czekać na zgodę . I w sprawie działki tu najwyżej się najdłużej czeka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wezmą 600.000 za dom a nowy kupią za 300.000

   gibson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   I co wtedy? Powinna to być transakcja bezgotówkowa! I niech nie narzekają - skoro od 40 lat (!!!) wiadomo było o budowie tej drogi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dostali 3 miesiace

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Wspólczuje Wam ale Mojej pięknej szykuje wymeldowanie z mieszkania za wojne o alimenty i dojenie komornikiem alimentów zamiast sie dogadać,niech zdycha w przytułku,MOPSU lub znajdzie wille z...rozwiń całość

   Wspólczuje Wam ale Mojej pięknej szykuje wymeldowanie z mieszkania za wojne o alimenty i dojenie komornikiem alimentów zamiast sie dogadać,niech zdycha w przytułku,MOPSU lub znajdzie wille z basenem bo ojcowizny nie ma, szantrapa.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama