Hoym Industry Fest na kopalni Ignacy w Rybniku

  Hoym Industry Fest na kopalni Ignacy w Rybniku

  Alek, UM Rybnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hoym Industry Fest na kopalni Ignacy w Rybniku
  1/7
  przejdź do galerii
  Zabytkowa Kopalni „Ignacy” kolejny raz stanie się scenerią ciekawego wydarzenia. 3 września odbędzie się tam Hoym Industry Fest czyli Festiwal Sztuk Industrialnych.

  Tchną życie w maszyny parowe na kopalni Ignacy

  Wideo: Aleksander Król, Grzegorz Bargieła  Hoym Industry Fest z muzyką, fotografią, filmem i tatuażem  Hoym Industry Fest to oddolna inicjatywa mieszkańców Rybnika zrzeszonych wokół społeczności „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia” realizowana przy wsparciu Miasta Rybnika. Wydarzenie łączy różne dziedziny sztuk industrialnych, pokazując jednocześnie piękno Śląska i wyjątkowy charakter przemysłu ciężkiego. Nie zabraknie muzyki, ale swoje miejsce znajdą tu także fotografia, film czy sztuka tatuażu. Zaplanowano koncerty, wystawy, projekcje, debaty i warsztaty, także dla najmłodszych uczestników festiwalu. A wszystko to
  w wyjątkowej scenerii Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu.

  – Hoym Industry Fest to wydarzenie całkowicie nowe w Rybniku. To festiwal, który ma na celu ożywienie przestrzeni Kopalni „Ignacy”, a przez to ożywienie turystyki industrialnej
  w mieście. Bardzo cieszy to, że jest to festiwal przygotowywany przede wszystkim przez grupę społeczników, którzy stwierdzili, że chcą zrobić coś w ramach swoich zainteresowań
  i zaproponować mieszkańcom miasta oraz gościom spoza Rybnika nową jakość. Dzięki zaangażowaniu społeczników z Rybnika rodzi się coś, co może być początkiem bardzo dużego festiwalu – podkreśla Marcin Stach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji.

  Integracja międzypokoleniowa poprzez dziedzictwo industrialne – taki cel stawiają sobie organizatorzy wydarzenia.

  – Mamy propozycje dla osób młodych, dla rodzin z dziećmi, dla starszych, dla osób, które były związane z kopalnią „Ignacy”. Chcemy nie tylko pokazać sztukę związaną z dziedzictwem industrialnym, ale także zwrócić uwagę młodego pokolenia na to, gdzie pracowali ich rodzice, dziadkowie i wokół tego budować festiwal. W programie m.in. warsztaty dla dzieci
  w klimacie Górnego Śląska, wystawa zdjęć industrialnych, konferencja na temat dziedzictwa industrialnego Górnego Śląska, filmy z eksploracji miejsc niebezpiecznych na Śląsku, wystawa zdjęć tatuażu industrialnego czy debata o kopalniach Górnego i Dolnego Śląska – wyjaśnia Mirosław Górka, koordynator projektu „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia”.
  Organizatorzy mają ambicje, by wydarzenie stało się w przyszłości jednym z największych festiwali sztuk industrialnych w Polsce, a nawet Europie Środkowo-Wchodniej. Mocnym punktem tegorocznej edycji jest na pewno strona muzyczna:

  – Na festiwalu chcemy pokazać różne oblicza muzyki industrialnej, stąd zróżnicowany dobór wykonawców. Gwiazdą będzie zespół Agressiva 69, klasyk rocka industrialnego w naszym kraju, grupa, która zagrała na wszystkich liczących się festiwalach w kraju i supportowała m.in. zespół Depeche Mode. Formacja wystąpi z premierowym materiałem, a jej lider Tomasz Grochola jest ambasadorem festiwalu. W części muzycznej wystąpią też: Artur Rumiński, Roborg, Høst, Lugola i Tomasz Manderla – wyjaśnia Andrzej Kieś z Halo! Rybnik.

  Wydarzenie wspiera Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”:

  – Kopalnia Ignacy to przestrzeń wyjątkowa. Mamy coś, co warto oglądać, pokazywać młodym pokoleniom. Nie byłoby dzisiejszej techniki bez techniki przeszłości. Bardzo cieszy inicjatywa dalszej rewitalizacji kopalni – podkreśla Alojzy Szwachuła ze stowarzyszenia.

  – Mamy dwie najstarsze maszyny parowe, wyjątek na skalę europejską. Chcemy wokół tych maszyn zbudować ofertę edukacyjno-kulturalną, która będzie wizytówką Rybnika, pokazać, jaki wpływ miała rewolucja industrialna na ziemię rybnicką i okolice, jak maszyna parowa wpłynęła na rozwój tego, co mamy dzisiaj – dodaje Marcin Stach.

  Hoym Industry Fest to konsolidacja różnych sektorów, z Miastem i społecznikami współpracuje też biznes, m.in. firma Lubar, której fundacja Galeria Techniki zaprezentuje w ramach festiwalu zabytkowe samochody.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem