Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industriada w Rybniku po raz pierwszy przy Hucie Silesia. A także na Ignacym WIDEO

Alek , UM Rybnik
Industriada w Rybniku po raz pierwszy przy Hucie Silesia. A także na Ignacym
Industriada w Rybniku po raz pierwszy przy Hucie Silesia. A także na Ignacym arc UM
Tegoroczne, czerwcowe święto Szlaku Zabytków Techniki świętowane będzie w Rybniku aż w dwóch miejscach – w pohutniczym klimacie Paruszowca oraz tradycyjnie w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

Industriada w Rybniku po raz pierwszy przy Hucie Silesia. A także na Ignacym

Festiwalowe wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca będą realizowane w obrębie podwórek osiedla patronackiego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia. Przedsięwzięcie nazwane „Magiczna Silesia” będzie pewnego rodzaju podróżą w czasie do chwil, kiedy działalność huty wyznaczała rytm życia jej pracowników i ich rodzin.

ZOBACZ HUTA SILESIA PRZETRWA W BYFYJACH I NASZEJ PAMIĘCI

WIDEO ALEKSANDER KRÓL, GRZEGORZ BARGIEŁA

W tym samym czasie, również na drugim końcu miasta, w cieniu kopalnianych szybów „Kościuszko” i „Głowacki”, toczyć się będą industriadowe wydarzenia. Jak co roku będzie więc można podziwiać panoramę Rybnika, aż po Beskidy, z wysokości wieży widokowej czy „zajrzeć w oczy” jednej z najstarszych w Europie parowych maszyn wyciągowych…

Program Industriady w Rybniku:

Osiedle patronackie Huty Silesia
ul. Przemysłowa, Rybnik - Paruszowiec Piaski

10:00-18:00 - Magiczna Silesia – plenerowa wystawa fotograficzna
Wystawa zlokalizowana wzdłuż ulic Przemysłowej i Karola Miarki w Rybniku to wyjątkowo zagospodarowany ciąg pieszy, w obrębie którego można odpocząć lub odbyć spacer śladami Huty Silesia. Fotografia industrialna przeniesie nas w przestrzeń wypełnioną maszynami i rytm życia pracowników wyznaczanego godzinami pracy w hucie.

10:30-11:30 - Słodki Paruszowiec – gra terenowa
Połączenie techniki z pomysłowością i słodkimi punktami w grze terenowej to przepis na udany poranek dla najmłodszych.Osiedle Huty Silesia

12:00-14:00
- Uroczyste otwarcie Festiwalu Industriada 2017 – spotkanie z pracownikami Huty Silesia
Po raz pierwszy Osiedle patronackie Huty Silesia zostało dostrzeżone na mapie śląskich zabytków techniki. Jest to doskonała okazaja żeby wskrzesić pamięć po jednym z największych w regionie zakładów pracy i uruchomić wielką maszynerię wspomnień byłych pracowników Huty Silesia.Podczas spotkania będzie można dokonać wpisu do Księgi pamiątkowej.

12:00-18:00 - Huta Silesia – warsztaty animacyjno-artystyczne: emaliernia, wzorcownia, warsztat drobiazgów, wydział narzędziowy
W ramach warsztatów będzie można stworzyć wyjątkowe przedmioty upamiętniające historię wzornictwa huty.
Animacje będą odbywały się w punktach warsztatowych zlokalizowanych na terenie osiedla patronackiego:
- EMALIERNIA – ozdabiania emaliowanych garnuszków w oparciu o historię designu Huty Silesia oraz poznawanie specyfiki prac wykonywanych w tym dziale poprzez ryciny i opowieści,
- WZORCOWNIA – malowanie koszulek i ekotoreb według wzorów zaczerpniętych z wzorcowni Huty Silesia metodą szablonów i tamponowania,
- WARSZTAT DROBIAZGÓW – ozdabianie gadżetów,
- WYDZIAŁ NARZĘDZIOWY – warsztat muzyczny poświęcony udźwiękowieniu maszyn, elementów mechanicznych, elektronicznych poprzez zastosowanie mikrofonów kontaktowych.

15:30-16:30 - Muzyczna Machina – widowisko artystyczne
Gra świateł, wizualizacje i nietuzinkowa muzyka przeniosą uczestników w świat zgiełku hali fabrycznej. Wydarzenie odbędzie się w plenerze na terenie osiedla patronackiego.

17:00-18:00 - Ciąg technologiczny Huty Silesia – opowieści i zajęcia warsztatowe
Dlaczego Huta Silesia była zakładem rozpoznawalnym w całym kraju? Skąd wzięły się kubeczki, garnki i wiadra emaliowane w naszych domach? Kto pracował w walcowni, a kto zajmował się zdobieniem naczyń? Na te i inne pytania odpowiemy w prezentacji działalności Huty Silesia.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy
ul. Mościckiego 3, Rybnik-Niewiadom

09:00 - 20:00 - Zaginiony projekt Jamesa Watta – escape room
Zaginiony projekt Jamesa Watta – escape room dla dzieciom od 6 roku życia
Czas trwania: 30 min Maksymalna ilość uczestników podczas jednej gry: 5 osób w tym jedna osoba dorosła Ilość sesji: 12 gier w godzinach 9-15 dla osób które dokonały wcześniejszej rezerwacji oraz 10 sesji w godzinach 15-20 dla uczestników INDUSTRIADY (zapisy w trakcie trwania imprezy)
Jest rok 1763 James Watt udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena. Właśnie ma ogłosić swoje osiągnięcie światu, jest tylko jeden problem zapodział gdzieś w swojej pracowni przełomowy projekt. Dzieci w trakcie 30 minut muszą pomóc w odnalezieniu zguby w pracowni wynalazcy. Ważą się losy rewolucji przemysłowej. Czas ucieka.

14:00 - 14:30 - Pomarańczowy korowód
Pomarańczowy korowód, w który organizację włączą się środowiska dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Przemarsz nastąpi z Zespołu Szkolna – Przedszkolnego w Rybniku – Niewiadomiu poprzez ulice Niewiadomia na teren Kopalni. W przemarszu zostanie uwzględniony motyw przewodni Industriady. Niezwykłą paradę poprowadzi lokomobil Cegielskiego, który specjalnie na Święto Szlaku sprowadzimy z Muzeum Narodowego ze Szreniawy. Za nim podążać będzie korowód przemiany myśli technicznej składający się z aut zabytkowych, nowoczesnych maszyn nowej generacji Huskgvarna.

14:00 - 22:00 - Duch Maszyny – wystawa fotografii Marka Stańczyka
"Duch Maszyn’’ to zestaw fotografii wykonanych na przestrzeni kilku lat, ukazujący wyłączone i zlikwidowane ośrodki przemysłowe oraz urządzenia niegdyś je obsługujące. Część fotografii pochodzi z autorskiego cyklu ‘’Duchy Przemysłu’’ oraz zdjęć ujętych w album fotograficzny ‘’Industriada.Początek i Koniec’’. Rytm kadrów krąży wokół zadumy, gdzie dzwięk kreuje wyobrażnia widza.

14:00 - 22:00 - HIT! Lokomobila samobieżna – pokaz
Lokomobila samobieżna - parowa przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych wyprodukowana została w zakładach H. Cegielskiego w 1919 r. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski. Budowa: czterokołowe podwozie, kocioł parowy płomieniówkowy z przegrzewaczem pary wykonany na ciśnienie 13 atm., wiszące palenisko skrzynkowe, dwucylindrowa, bliźniacza maszyna parowa o mocy 35-40 KM przy 320 obr/min. Lokomotywa drogowa posiadała dwie prędkości jazdy 3,4 lub 10,2 km/h i mogła ciągnąć ładunki do 60 ton. Układ kierowniczy skręca całą oś przednią, hamulec parowy i taśmowy na główne koło zębate. Lokomobila zużywała dziennie ok. 500 kg węgla i 3000 l wody. Masa lokomobili ok. 9500 kg.

15:00 - 15:15 - Hejnał z wieży
Jak co rocznie rozpoczęcie Industriady obwieszcza Hejnał z wieży widokowej na cztery strony świata. Następuje uwolnenie pozytywnej energii oraz zaproszenie do uczestnictwa w Święcie Szlaku Zabytków Techniki.

15:00 - 20:00 - Mechaniczna wieża – instalacja artystyczna
Wieża widokowa będzie co godzinę zamieniać się w maszynę parową. Z okien wydobywać się będzie głos pracy maszyny a kominem wentylacyjnym z dachu buchać będzie dym.

15:30 - 20:00 - Zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem
Zwiedzanie z przewodnikiem po odnowionych i starych budynkach najstarszej kopalni naszego regionu -1792.Wejście na wieże widokową zaadaptowaną z wieży ciśnień. Wysokości około 46 m ,licząca 220 schodów.Rozpościera się przepiękna panorama.Zwiedzanie maszyn parowych szybu Kościuszko i Głowacki z roku 1900 i 1920.Ciekawostki,opowieści naszych przewodników byłych pracowników Ignacego

16:00 - 16:30 - Rewitalizacja obiektów – zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne regionu Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Śląska – prelekcja
Prelekcje poprowadzą byli pracownicy kopalni Ignacy oraz goście specjalni. Zaszczyci nas obecnością pani Wernika Grabe. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie przez 15 lat była wykładowcą w katedrze Nauk Politycznych Uniwersytetu w Essen. Intensywnie współpracuje z zabrzańskimi muzeami i samorządem, przyczyniając się do rozwoju kontaktów między Zabrzem i Essen. Jest organizatorem polsko-niemieckich konferencji na temat przekształceń strukturalnych w Zagłębiu Ruhry i na Górnym Śląsku. Dzięki jej zaangażowaniu możliwe są żywe relacje naszego miasta z Essen. W planach jeśli wszytko się powiedzie odwiedzi Kopalnię Ignacy potomek Rodu von Hoyma z Niemiec. Pokaz filmu- "Maszyny w ruchu‘‘

17:30 - 18:00 - Mechanika – etiuda taneczno-ruchowa
Teatr Tańca Jeger założony został w 2011r. z inicjatywy Aleksandra Sobali.Działa w siedzibie Rydułtowskiego Centrum Kultury. Zespół tancerzy operuje polską techniką tańca współczesnego. Dotychczas wystawił trzy pełne spektakle(Cuerpo, Projekt 1.0 i Projekt Ignacy-Hoym – na maszynie parowej zabytkowej kopalni Ignacy) oraz kilka projektów plenerowych. Ciało jako maszyna czyli automat poruszany przez przemyślne mechanizmy składające się z mięśni , ścięgien, kości i innych tego typu elementów. Etiuda teatralno -ruchowa w przestrzeni industrialnej, podejmuje temat motoryki naszych ciał i zachowania dokonującego sie? na podstawie praw mechaniki, w zgodzie z zasada? bodziec– odpowiednio zaprogramowana reakcja.

20:00 - 22:00 - Szlagier maszyna – zabawa muzyczna
Szlagier Maszyna – polski zespół muzyczny z Chorzowa i Kędzierzyna-Koźla założony w 1999 roku, grający i śpiewający w gwarze śląskiej w czteroosobowym składzie.Wykonają blok muzyczny, gagi, żarty, wspólne śpiewanie, quiz gwary śląskiej .

22:00 - 22:30 - HIT! Spektakl laserowo-multimedialny przestrzenno-graficzny. W określonym momencie spektaklu na podświetlonym oświetleniem architektonicznym budynku szybu Głowacki pojawi się graficzna część pokazu. Ponadto zastosowana zostanie pirotechnika sceniczna. Główny temat to maszyna parowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera