Na Planecie Energii prąd odsłania tajemnice

  Na Planecie Energii prąd odsłania tajemnice

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dlaczego włosy się elektryzują? Odpowiedź na to i wiele innych pytań można znaleźć w mobilnym miasteczku „Planety Energii”.
  Najmłodsi byli zachwyceni pobytem w miasteczku

  Najmłodsi byli zachwyceni pobytem w miasteczku ©barbara kubica

  Skąd się bierze prąd? Jak to możliwe, że piorun zamknięty w szklanej bańce nie „kopie”? I wreszcie, dlaczego w różnych krajach na świecie są różne wtyczki do kontaktów?

  Na takie proste w sumie pytania odpowiedzi wcale nie są łatwe. Chyba że od teorii przejdziemy do praktyki. Przekonały się o tym dzieci z Czerwionki-Leszczyn w stacjonującej w gminie przez dwa dni „Planecie Energii”.

  - Grupa Energa organizuje program już od 2010 roku. To nasza szósta edycja. Uczymy dzieci, czym jest energia, jakie są jej źródła, jak prawidłowo korzystać z urządzeń elektrycznych i jak racjonalnie z prądu korzystać - tłumaczy Marta Dankowska z Grupy Energa.


  „Planeta Energii” nieprzypadkowo trafiła do gminy Czerwionka-Leszczyny. Uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 6 są jednymi z laureatów konkursu organizowanego co roku przez Energę. To dzięki tej wygranej mobilne miasteczko doświadczalno-naukowe zawitało na Śląsk.

  Elektryczny pokaz mody, przedstawienie teatralne o energii elektrycznej, konkurs na najciekawszy wiersz o prądzie, opracowanie logo „Szkoła z dobrą energią”, przygotowanie gry memory związanej z prądem, elektrycznej tabliczki mnożenia oraz listy zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych - to tylko przykłady projektów, które pod okiem nauczycielki zrealizowali uczniowie z klasy II b w ramach konkursu.

  - Do realizacji zadań w konkursie „Planeta Energii” starałam się podejść w sposób nietuzinkowy. Pomogła mi w tym otwartość moich uczniów, ich wszechstronne zainteresowania, ciekawość poznawcza oraz kreatywność - tłumaczy Monika Biesiada, wychowawczyni klasy II b. Jej uczniowie byli pierwszą grupą mieszkańców, którzy przyjechali na spacer po mobilnym miasteczku.

  - Wszystko mi się tutaj podoba. Widzieliśmy doświadczenie z cytryną, która wytwarza prąd, chociaż nie do końca wiem, jak to działa - przyznała się nam Roksana Zubaszewska, uczennica II b.

  - Naszym dzieciom od urodzenia towarzyszą nowe technologie, a co za tym często idzie - uproszczone komunikaty, instrukcje i pobieżna wiedza. „Planeta Energii” wyróżnia się pod tym względem na tle standardowej edukacji. Zachęcamy i inspirujemy do zdobywania wiedzy przez spontaniczne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie świata wokół siebie - mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.

  Matura 2016 z języka angielskiego. Pytania i odpowiedzi. [ARKUSZE I ODPOWIEDZI MATURA JĘZYK ANGIELSKI


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem