Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pozwólmy nikomu zamarznąć. Gdzie szukać pomocy?

POW
Pamiętajmy o pomocy dla bezdomnych. Policjanci kontrolują miejsca, w których przebywają
Pamiętajmy o pomocy dla bezdomnych. Policjanci kontrolują miejsca, w których przebywają Śląska Policja
Często uważa się, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia dotyczy tylko osób bezdomnych. Ofiarami mrozu są jednak również osoby starsze, mieszkające samotnie czy chore. Bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu. W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od 1 listopada 2016 roku do dziś odnotowano 53 zgony w wyniku wychłodzenia. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy
112

Co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu

987

można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Rybniku policjanci z pracownikiem socjalnym regularnie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Chcą się upewnić, że warunki, w jakich mieszkają, nie zagrażają ich życiu przy gwałtownych spadkach temperatur, ale też nakłaniają ich do skorzystania z pomocy oraz udania się do noclegowni.

Policjanci z Będzina ocalili życie bezdomnym
Uratowani przed zamarznięciem

W czasie codziennych patroli, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura spada dużo poniżej zera, mundurowi nawet kilkukrotnie w ciągu doby sprawdzają miejsca przebywania osób zagrożonych zamarznięciem. Są to zazwyczaj pustostany, altanki działkowe, węzły ciepłownicze, czy klatki schodowe.

Mundurowi sprawdzają też wszystkie sygnały od mieszkańców. Każdego roku w sezonie zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Powodem zagrożenia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

W związku z pogorszeniem się warunków pogodowych i znacznym spadkiem temperatur rybniccy policjanci, wspólnie z pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności w Rybniku kontrolowali miejsca przebywania bezdomnych.

Każda z wizyt przebiega podobnie. Mundurowi potwierdzają tożsamość osób, sprawdzają, czy nie są poszukiwane, a następnie informują o możliwych formach pomocy, noclegowniach oraz punktach wydawania ubrań i ciepłych posiłków. Niestety nikt na razie nie chciał skorzystać z pomocy. Osoby te deklarowały wyraźną chęć pozostania w swoich prowizorycznych domach.

Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika, wymagające schronienia mogą być skierowane do odpowiedniego ośrodka wsparcia:

Bezdomni mężczyźni mogą być skierowani do:

  • Schroniska św. Brata Alberta w Przegędzy przy ul. Mikołowskiej 78
  • Schroniska - "Dom Nadziei" w Rybniku przy ul. Sportowej 136 /1
  • Schronisko im. św. Jana Pawła II w Rybniku przy ul. 3 Maja 48b
  • Mieszkania chronionego o charakterze rotacyjnym na terenie miasta Rybnika

Bezdomne kobiety mogą być skierowane do:

  • Schroniska "Przytulisko dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi" prowadzonego przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku przy ul. Chrobrego 16
  • Centrum Matki z Dzieckiem "Maja" w Raciborzu przy ul.Sempołowskiej 5
  • Schroniska - "Dom Nadziei" w Rybniku przy ul. Sportowej 136 /1
  • Mieszkania chronionego o charakterze rotacyjnym na terenie miasta Rybnika

Jeżeli widzimy człowieka, leżącego gdzieś na śniegu, któremu w wyniku zimna grozi niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia - zareagujmy. Wystarczy zatrzymać się na chwilę, zadzwonić pod numer alarmowy i powiadomić o tym policjantów. Pozostańmy tam do momentu przyjazdu służb, aby w razie konieczności udzielić wskazówek, co do dokładnej lokalizacji znalezienia osoby potrzebującej.

Wystarczy tylko jeden telefon pod numery
112, 997, 986 lub 987
by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!