Nowa parafia w Rybniku ma już trzy dzwony

  Nowa parafia w Rybniku ma już trzy dzwony

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W niedzielę i świąteczny poniedziałek wierni mieli okazję zobaczyć dzwony nim trafią na wieżę

  W niedzielę i świąteczny poniedziałek wierni mieli okazję zobaczyć dzwony nim trafią na wieżę ©Aleksander król

  Nowo budowana parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku przy Raciborskiej ma już dzwony! Świętego Józefa, Świętą Ritę i Świętego Jana Pawła II ufundowali wierni, także spoza parafii.
  W niedzielę i świąteczny poniedziałek wierni mieli okazję zobaczyć dzwony nim trafią na wieżę

  W niedzielę i świąteczny poniedziałek wierni mieli okazję zobaczyć dzwony nim trafią na wieżę ©Aleksander król

  Święty Józef, Święta Rita i Święty Jan Paweł II już niedługo będą wołać na msze wiernych nowo budowanej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku. Zanim zostaną poświęcone przez biskupa i zawieszone na wieży kościoła przy ulicy Raciborskiej, w niedzielę i świąteczny poniedziałek mieli okazję przyjrzeć im się wierni. To oni ufundowali gigantyczne dzwony dla swojej parafii. - Cieszymy się ogromnie, dzwony ufundowały trzy rodziny, dwie spoza parafii i jedna nasza. To kolejny etap upiększania naszej świątyni - mówi ks. Marek Bernacki, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

  Błyszczące się w słońcu dzwony prezentują się dostojnie. Największy, Święty Józef waży 220 kilogramów! Ufundowała go rodzina Dziewior z Rydułtów jako wotum dziękczynne za 50 lat małżeństwa. Nieco mniejsza Święta Rita, waży 150 kilogramów. To dar rodziny Staszek. Znajdujące się na nim inskrypcje będą przypominać następnym pokoleniom o tym, że w 2016 roku, kiedy został ufundowany obchodziliśmy 1050 rocznicę chrztu Polski, a w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Wreszcie najmniejszy, 100-kilogramowy Jan Paweł II (red. inskrypcja na dzwonie mówi jeszcze o błogosławionym Janie Pawle, dziś już świętym) będzie bił ku “Pamięci dziadków” - jako dar rodziny Klyszcz. - Rodzina państwa Klyszcz nie jest z naszej parafii, ale dziadkowie fundowali dla poprzedniego kościoła i teraz kolejne pokolenie chciało także tutaj coś zostawić. To bardzo szlachetne - mówi ks. Bernacki.

  Mieszkańcy, którzy w niedzielę i świąteczny poniedziałek podziwiali dzwony, już nie mogą się doczekać aż one zabiją. - Są piękne, świecą się jak złote. Ciekawe jak głośno będą dzwonić? - zastanawiali się wierni. Wielu robiło zdjęcia. - To jedyna okazja, zanim zostaną zawieszone wysoko na wieży - wyjaśniali. Kościół nie jest jeszcze gotowy, a już integruje mieszkańców.

  - Cieszę się, że mamy swój nowy kościół. Wcześniej należałem do parafii Św. Jadwigi Śląskiej na Nowinach. Tam jest duża parafia, byliśmy bardziej anonimowi. Tutaj jesteśmy bliżej siebie, nowy kościół nas zjednoczył - mówi Jan Kwiatkowski, który pomagał przy transporcie i wystawianiu ciężkich dzwonów. Kiedy zaczną wołać wiernych?

  - Chcielibyśmy, żeby wołały już na odpust, który obchodzimy 28 sierpnia. Ale zanim zostaną umieszczone na wieży, muszą zostać najpierw poświęcone przez biskupa - mówi ks. Bernacki.

  O ile cotygodniowe msze święte odbywają się w kaplicy przy budowanej świątyni, msza odpustowa odprawiona zostanie w murach niewykończonego jeszcze kościoła. - Bryła kościoła jest już cała, taka jaka być powinna. Przed nami wykończenia dachu i środka. Mimo to, że budowa trwa, parę uroczystości już mieliśmy we wnętrzach świątyni - Boże Narodzenie, Wielkanoc, Pierwsza Komunia i teraz odpust będzie znów w kościele. Potrzebujemy miejsca. Tymczasowa kaplica jest “ciaśniutka” - zauważa proboszcz. Kiedy finał prac? - To wszystko zależy od funduszy. Robimy etapami. Nie wszystko na raz. Założyliśmy sobie, że w tym roku ogrzewanie i dach chcemy dokończyć. Kolejny rok to może ołtarz i prezbiterium. Trzeba robić stopniowo, etapami - dodaje ks. Bernacki.

  *Plan transmisji z Rio 2016 TRANSMISJE + PROGRAM Z UDZIAŁEM POLAKÓW
  *Tragedia w Bytomiu: Mężczyzna zmarł na Rynku. Miał rany cięte
  *Fantastyczna zabawa na 90 Festival w Bielsku-Białej ZDJĘCIA
  *Salsa pod palmami? Tylko w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem