Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania komunalne w Rybniku powstały w dawnym internacie WIDEO + ZDJĘCIA

Aleksander Król
Nowe mieszkania komunalne w Rybniku powstały w dawnym internacie
Nowe mieszkania komunalne w Rybniku powstały w dawnym internacie Aleksander Król
Nowoczesne, jasne wnętrza, dobra lokalizacja, świetne miejsce do życia. Dziś zaprezentowano mieszkania, które powstały w byłym internacie przy ul. Borki 37C. Są piękne!

Mieszkania na Borki w Rybniku zaprezentowane

Były internat przebudowano na budynek mieszkalny z 26 lokalami komunalnymi.
Zakres przeprowadzonych robót obejmował remont kapitalny wszystkich pomieszczeń wraz z adaptacją na mieszkania. Wymieniono podłogi, tynki, wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne, wykonano pełną termomodernizację budynku oraz zagospodarowano teren wokół obiektu.

Zależy mi na tym, by majątek komunalny był stopniowo unowocześniany, by służył mieszkańcom i przede wszystkim by był estetyczny i ładny. Budynek przy Borki taki właśnie będzie. Jest rzeczą ważną, by zasób komunalny powiększać, dlatego będziemy się starali inwestować w takie miejsca, które odpowiadają pewnym standardom. Będziemy też inwestować w nowe rzeczy. Przykładem jest koncepcja mieszkań z ulicy Hallera

- mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Zobacz zdjęcia mieszkań:

ZGM będzie miał stopniowo coraz więcej zadań, coraz więcej projektów budowlanych. Bardzo zależy mi na tym, by możliwości zamieszkania w budownictwie komunalnym w centrum były coraz szersze. To jest przyszłość miasta. Mieszkańcy będą mogli na dłużej wiązać się z naszym miastem. To pierwszy z sygnałów. Lista oczekujących jest dość długa, ale będziemy robić wszystko, by ta lista zniknęła. By ci, którzy chcą zamieszkać w Rybniku mieli na to szansę.

- dodaje Piotr Kuczera.

Artur Gliwicki, dyrektor ZGM przyznaje, że remont i adaptacja byłego internatu na budynek mieszkalny nie była łatwa.

Sama budowa trwała nieco dłużej niż planowaliśmy pierwotnie, co wynikało w dużej mierze z problemów, jakie napotkaliśmy podczas budowy. Mówimy o nierównościach geometrycznych budynku. Budynek był stosunkowo stary, w związku z czym kolokwialnie mówiąc należało go wyprostować. To zajęło sporo czasu.

- mówi Gliwicki.

Dodaje, że za 4,3 mln złotych przy dofinansowaniu na poziomie prawie 2 mln odremontowano budynek, dzięki czemu w zasobie pojawiło się 26 nowych mieszkań.

- Jesteśmy w stanie realizować listę, która funkcjonuje od początku roku oraz nową listę, która funkcjonuje w związku z tym konkretnym budynkiem. 26 rodzin wprowadzi się do tego budynku w okolicach września, czy października - mówi Gliwicki.

Mieszkania będą przyznawane w oparciu o specjalny program uchwalony przez radę miasta. Preferuje on rodziny z dziećmi i osoby w wieku senioralnym.

- Szczególne znaczenie ma tu kwestia ograniczeń w poruszaniu się. Jedno z mieszkań ma ponad 100 metrów, jest ono zlokalizowane na parterze i przystosowane do osób z ograniczeniami ruchowymi. Kładziemy nacisk, by to mieszkanie trafiło do takiej rodziny - mówi Gliwicki.

Jakie jest zapotrzebowanie na mieszkania w Rybniku?

W ubiegłym roku do ZGM wpłynęło bardzo dużo wniosków. Mówimy tu o 450 rodzinach, które potrzebują mieszkania. Musieliśmy wykluczyć większość rodzin, bo znamy realia, ile mieszkań jesteśmy w stanie rocznie przygotować, w związku z czym teraz tych oczekujących jest około kilkudziesięciu rodzin. Jeśli zaś chodzi o ten konkretny program, to tu na wnioski czekamy do końca lipca. Mamy już kilkanaście wniosków dotyczących obiektu. przy Borki. Zainteresowanie tym obiektem jest bardzo duże

- dodaje Gliwicki.

Tu będzie obowiązywała wyższa stawka czynszowa ze względu na podwyższony standard mieszkań. Będzie to stawka na poziomie 9 złotych, plus pozostałe koszty, które będą porównywalne do pozostałego zasobu.

W budynku znajduje się 26 mieszkań, w tym 2 dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Mieszkania składają się z pokoju z aneksem kuchennym, 1 lub 2 pokojów, łazienki i balkonów. Lokale posiadają wykończenie ścian i sufitów w postaci tynków gipsowych i płytek w łazienkach, podłóg z paneli i płytek ceramicznych.

Wyposażenie mieszkania obejmuje: zlewozmywak z szafką, kuchenkę gazową z okapem, kabinę prysznicową, kocioł gazowy do podgrzewania ciepłej wody, umywalkę i muszlę wraz z armaturą. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka piwniczna.

W budynku znajduje się winda, pomieszczenie na wózki i 2 garaże dwustanowiskowe. Budynek posiada przyłącze ciepłownicze, gazowe, energetyczne, wodno-kanalizacyjne, teletechniczne oraz wewnętrzne instalacje: TV/SAT, internetową i domofonową.

Inwestycja jest dofinansowywana z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Charakterystyka ogólna budynku:

  • kubatura: 8431,34 m3
  • powierzchnia zabudowy: 662,35 m2
  • powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych: 1537,68 m2
  • liczba mieszkań: 26 (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych)
  • powierzchnie mieszkań: ~ od 49,5 m2 do 93 m2
  • budżet inwestycji: 4 300 000 zł
  • dotacja BGK: 1 795 480,33 zł

Wnioski o przyznanie mieszkania w tym konkretnym budynku można składać do końca lipca 2018 r. Mieszkania będą przydzielane na zasadach określonych programem „Mieszkania dla rodzin” (Uchwała Rady Miasta Rybnika nr 733/XLVII/2018 z dnia 19.04.2018 r.).

Mieszkania przeznaczone są głównie dla rodzin wychowujących dzieci oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Rodziny ubiegające się o mieszkanie powinny spełniać określone w uchwale kryterium dochodowe, a także zamieszkiwać w mieszkaniu o powierzchni pokojów poniżej 9m2 na osobę. Czynsz wynosił będzie 9zł/m2. Najem mieszkania uzależniony jest od wpłacenia kaucji mieszkaniowej w wysokości 10-krotności czynszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo