Przedszkolaki z Rybnika uczą się języka migowego ZOBACZ...

  Przedszkolaki z Rybnika uczą się języka migowego ZOBACZ ZDJĘCIA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Przedszkolu 17 w Rybniku powstał projekt edukacyjno - wychowawczy pt."Mówiące paluszki - zabawy w języku migowym dla słyszących dzieci w wieku
  1/4
  przejdź do galerii

  W Przedszkolu 17 w Rybniku powstał projekt edukacyjno - wychowawczy pt."Mówiące paluszki - zabawy w języku migowym dla słyszących dzieci w wieku przedszkolnym". ©Agnieszka Macionczyk

  W Przedszkolu 17 w Rybniku powstał ciekawy projekt, dzięki któremu przedszkolaki uczą się języka migowego. Nauczycielki w ten sposób pokazują dzieciom możliwość alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi przy jednoczesnym uwrażliwianiu ich na drugiego człowieka.
  Z inicjatywy nauczycielek - Agnieszki Macionczyk i Katarzyny Kolorz powstał projekt edukacyjno - wychowawczy pt."Mówiące paluszki - zabawy w języku migowym dla słyszących dzieci w wieku przedszkolnym".

  Projekt realizowany jest w grupie 4-5 -latków o nazwie "Biedronki". Podczas zajęć dzieci uczą się podstawowych znaków , alfabetu palcowego, liczebników porządkowych i zwrotów języka migowego. Dzieci maja okazję doświadczyć radości z uczestniczenia w ciekawym przedsięwzięciu, które pozwala odnieść sukces wszystkim, na miarę własnych możliwości oraz rozwinąć wrażliwość na drugiego człowieka i zrozumieć fakt istnienia odmiennego sposobu mówienia i porozumiewania się.


  Zobacz galerię

  Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają interesować się otaczającym je światem, ludźmi, nawiązywać relacje społeczne z rówieśnikami. Zadają mnóstwo pytań, zwłaszcza, gdy widzą inność. Tak naprawdę to od nas, dorosłych i naszych odpowiedzi na ich ciekawe, ale i trudne pytania, zależy czy będą one tolerancyjne, czy będą akceptowały tych, którzy różnią się w pewnym stopniu od nich samych.

  Głównym założeniem projektu jest promowanie wśród dzieci nauki języka migowego oraz wdrażanie do tolerancji inności w świecie społecznym poprzez ich kontakt z elementarnymi znakami z zakresu daktylografii i ideografii.

  Nauka języka migowego pozwala dziecku na przyjemne ćwiczenie liter, głosek, słów w ciekawy sposób. Dla dziecka jest zabawą, w której nie musi umieć czytać, aby „przeczytać”, motywuje do samodzielnego wymyślania, pisania i czytania w głowie. Nauka znaków daktylograficznych (alfabet migowy) sprzyja w zapamiętywaniu znaków graficznych liter, ponieważ często swoim wyglądem znak przypomina faktyczną literę.

  Ważnym elementem jest wskazanie dzieciom nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi przy jednoczesnym uwrażliwianiu ich na drugiego człowieka. Ucząc dziecko od najmłodszych lat szacunku, tolerancji i godnego traktowania ludzi różniących się od nas samych, a poprzez naukę języka migowego umożliwienie mu sposobu kontaktowania się z osobami z wadą słuchu, powoduje rozwój umiejętności społecznych dziecka, poszerza jego pogląd na świat i sposób jego rozumienia.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama