Ważne
  Rybnik ma trzy miliony na rewitalizację miasta. Na co pójdą...

  Rybnik ma trzy miliony na rewitalizację miasta. Na co pójdą pieniądze

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnik ma trzy miliony na rewitalizację miasta. Na co pójdą pieniądze
  1/8
  przejdź do galerii
  Miasto Rybnik pozyskało środki na realizację przedsięwzięcia pn. Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji. Dotacja na ten cel sięga 3,1 mln zł. Na co pójdą pieniądze?
  Projekt złożony przez urzędników z Rybnika dofinansowany został ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju, a finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

  - Przedmiotem wniosku o dofinansowanie jest realizacja działań rewitalizacyjnych obszarów tworzących krajobraz kulturowy Rybnika – fragmentów dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice oraz dzielnicy Śródmieście. Okres realizacji projektu jest zaplanowany od drugiej połowy 2016 roku do końca 2018 roku - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.

  Najistotniejszą częścią przedsięwzięcia będą działania mające na celu łagodzenie problemów społecznych na terenach objętych projektem. W pierwszej kolejności będzie to aktywizacja mieszkańców, w czym pomagać będą animatorzy społeczni. – Bardzo długo w Rybniku mówiono o rewitalizacji jako o rewitalizacji fizycznej tkanki miejskiej. Mówiąc „rewitalizacja” mieliśmy na myśli tylko remont jakiegoś budynku. Tymczasem jest to proces o wiele bardziej złożony. Przystąpiliśmy do konkursu, który pokaże prawdziwą twarz rewitalizacji czyli przede wszystkim rewitalizację społeczną. Miasto to ludzie, więc mieszkańcy w procesie rewitalizacyjnym muszą zostać zauważeni – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

  Zaplanowano również wykonanie pogłębionych analiz społecznych, ekspertyz budowlanych, realizację programu edukacyjnego w szkołach wzmacniającego lokalną tożsamość, a także dofinansowanie niewielkich inwestycji poprawiających przestrzeń wspólną i finansowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych w ramach tzw. mikrograntów. Wartość całego projektu to 3 446 000 mln zł, w tym przyznana dotacja 3 101 400 zł, wkład własny 344 600 zł.

  Złożony wniosek jest zwieńczeniem 2 etapowej selekcji prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju. Pierwsza fiszka projektowa została złożona w kwietniu 2015 roku. Spośród 240 przedsięwzięć do drugiego etapu wybrano 57 samorządów. Ostatecznie w drugim do realizacji wybrano 20 przedsięwzięć.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama