Rybnik: radni opozycji chcą głowy Jana Mury... bo jest...

  Rybnik: radni opozycji chcą głowy Jana Mury... bo jest ,,sterowany”?

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sesja ma dotyczyć nowej, oprotestowanej kopalni. Mura się wahał

  Sesja ma dotyczyć nowej, oprotestowanej kopalni. Mura się wahał ©aleksander król

  Rybnik: szef Rady Miasta Jan Mura rzucił, że nie konsultował z prezydentem, czy zwołać sesję nadzwyczajną w sprawie kopalni Paruszowiec. Chcą go za to odwołać...
  Sesja ma dotyczyć nowej, oprotestowanej kopalni. Mura się wahał

  Sesja ma dotyczyć nowej, oprotestowanej kopalni. Mura się wahał ©aleksander król

  Radni opozycji w Rybniku chcą głowy przewodniczącego rady Jana Mury, który ledwo na początku października zastąpił na tym stanowisku zmuszonego do rezygnacji Adama Fudalego. Opozycjoniści złożyli wniosek o odwołanie nowego szefa RM, bo uważają, że niesamodzielnie sprawuje funkcję, wykonując jedynie polecenia prezydenta miasta, Piotra Kuczery. A wszystko przez zdanie wypowiedziane przez Murę podczas czwartkowej sesji, gdy pytany o termin zwołania nadzwyczajnej sesji, dotyczącej tzw.
  kopalni Paruszowiec (odbędzie się dziś o 16.) stwierdził, że „musi to skonsultować z panem Prezydentem”. - Zapomniał, że w myśl ustawy o samorządzie gminnym i zgodnie ze Statutem Miasta Rybnika to nie kto inny, jak przewodniczący ma wyłączną kompetencję zwoływania sesji rady miasta. To rażące naruszenie Statutu Miasta Rybnika - informują nas Anna Gruszka i Henryk Cebula, radni Samorządowego Ruchu Demokratycznego. Wniosek o odwołanie Jana Mury ma być poddany pod głosowanie podczas sesji grudniowej.

  - Pan przewodniczący jest niesamodzielny. Jeżeli grupa 11 radnych zgłasza wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej to szef rady ma obowiązek taką sesję zwołać. A on pyta, ,,czy może”. Jest ewidentnie zależny od prezydenta Kuczery, a przynajmniej nie może tego pokazywać publicznie - mówi Anna Gruszka. Dodaje, że tych potknięć Mury było o wiele więcej. Przewodniczący mylił nazwiska radnych. - To stanowisko go przerosło. Odwołanie go z funkcji byłoby dla jego dobra - dodaje Gruszka. Gdy pytamy Henryka Cebulę, który też podpisał się pod wnioskiem, jak ocenia szanse na odwołanie Mury - mówi że ,,fifty-fifty”. - Nas jest 11, a ich 14. Ale liczę na to, że w tamtej grupie są osoby, które się zreflektują - mówi Cebula.
  Radny Adam Fudali (BSR), który przez dwa ostatnie lata pełnił rolę szefa rady miasta, przyznaje, że Mura nie miał czasu się wykazać, bo prowadził tylko dwa posiedzenia. - Widać, że pan Mura się uczy. Że nie jest przewodniczącym całej rady, ale tylko jej części. To nowe ugrupowanie, które powstało, to jest też PO - mówi Fudali. Gdy pytamy go kogo widziałby na tym stanowisku, jeśli Mura zostałby odwołany, nie chce zdradzić. - Jest sporo doświadczonych radnych. Ja już na pewno nie. Ewentualnie mógłbym być zastępcą - rzuca Fudali. Łukasz Kłosek, radny PO mówi o ,,biciu piany”. - Wniosek o odwołanie Mury ma charakter polityczny. Gdy ktoś prowadzi dwie sesje, nie może mieć w tym już dużego doświadczenia, gdzieś tam błędy są popełniane, ale druga sesja była już lepsza. Po prostu pan przewodniczący się wyrobi - mówi Kłosek. - Opozycja chce się odegrać za uchwałę intencyjną (dotyczącą budowy kopalni Paruszowiec - red. ). Wolałbym, żeby opozycja zajęła się bardziej konstruktywną pracą. To dotyczy też sesji nadzwyczajnej. Niby zwołana, a nie ma tam żadnej uchwały, nic twórczego - mówi. Sam zainteresowany Jan Mura (,,Wspólnie dla Rybnika”) mówi że wniosek jest absurdalny. - To niepoważne. Pan Fudali też z koalicjantem współpracował i zarzut, że ja dopiero współpracuję z prezydentem, jest niepoważny - mówi. - Liczyłem się z tym, że będzie krytyka. Ale odniosłem już pewien sukces. ,,Mura” sprawił, że ludzie, którzy nie byli w stanie na siebie spojrzeć, teraz są razem - dodaje Mura.

  Czy prezydent Rybnika steruje Janem Murą? - pytamy Piotra Kuczerę. - Pracę rady miasta organizuje jej przewodniczący, przygotowując m.in. porządek sesji. Dla sprawnego funkcjonowania miasta dobra współpraca między władzą wykonawczą i uchwałodawczą jest bardzo ważna. I ta współpraca przebiega w taki sam sposób, jak we wcześniejszych kadencjach rybnickiej rady - mówi Kuczera. Zanim radni w grudniu będą głosować nad wnioskiem o odwołanie szefa, Mura poprowadzi dziś sesję nadzwyczajną w sprawie planów budowy kopalni w mieście. - Na komisję górnictwa przyszło tylko dwóch radnych z tych, którzy wnioskowali o sesję nadzwyczajną. Oni nie chcą merytorycznie pracować - mówi Mura.


  *Sprawdź, czy nadajesz się na policjanta TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Znajdź tanie ubezpieczenie OC za samochód TABELE Z PRZYKŁADAMI
  *Samolot runął na ziemię w Rudnikach. 2 osoby nie żyją ZDJĘCIA
  *Ponad 2 tys. Świadków Jehowy na zgromadzeniu w Sosnowcu ZDJĘCIA
  *Lech Wałęsa Król MEMÓW ...i wtedy ja mu mówię
  *Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama