Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Rybniku i 27 gminach chcą zwalczać... edukacją

Redakcja
Smog to największy problem Śląska od wielu lat. Na jego kompleksowe rozwiązanie szybko się nie zanosi
Smog to największy problem Śląska od wielu lat. Na jego kompleksowe rozwiązanie szybko się nie zanosi arc
Podnoszenie świadomości mieszkańców, szkolenia urzędników, a także kompleksowe doradztwo w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji – to główne założenia nowej kampanii edukacyjnej Subregionu Zachodniego. Zalety? Kompleksowy programy prowadzony 28 gminach. Wady? Od tego jakość powietrza znacząco się nie poprawi.

- 28 gmin podpisało wspólny dokument. To nie jest norma, a rzadkość. To pilotażowy program edukacyjny dla województwa. Jeśli się tutaj uda, to z pewnością skopiujemy go na pozostałe obszary naszego województwa – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Dzisiaj w rybnickim magistracie samorządowcy Subregionu Zachodniego zaprezentowali założenia W ramach projektu pod nazwą „Gmina z (dobrą) energią! Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej”. Jego celem jest realizacja działań edukacyjnych i promujących dobre praktyki w zakresie zapobiegania niskiej emisji we wszystkich 28 gminach, w których mieszka 650 tys. osób.

- Kampania zakłada działania w dwóch sezonach grzewczych, ale także pomiędzy nimi. Będą to zajęcia w szkołach, szkolenia dla pracowników samorządów, a także kompleksowe doradztwo przy wymianie źródła ogrzewania lub przy termomodernizacji – wymienia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. I przewodniczący Subregionu Zachodniego.

Program przede wszystkim zakłada podnoszenie świadomości. Będą rozdawane ulotki, plakaty itp. Zdaniem pomysłodawców ma on uwrażliwić mieszkańców na problem spalania odpadów w piecach, czy paleniem nieekologicznym paliwem. Choć trzeba sobie powiedzieć jasno, że od tego jakość powietrza w regionie z pewnością znaczącą się poprawi.
Zaletę wspólnego programu gmin ściśle powiązanych ze sobą podkreśla również prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. - Kraków chwalił się, że dofinansowano 3 tys. Wymian pieców na bardziej ekologiczne. Co z tego, jeśli w gminach ościennych zakupiono w tym czasie ok. 13 tys. tzw. Kopciuchów – zaznacza.

Mimo zapowiedzi samorządowców Subregionu Zachodniego wspólnej walki ze smogiem nie ma co liczyć na poważniejsze ruchy, zwłaszcza jeśli chodzi o uchwałę antysmogową nad którą wciąż trwają prace.

Ich zdaniem kluczowe decyzje powinny zapaść w Warszawie. - To rząd RP ma możliwości i środki, aby rzeczywiście zwalczyć ten problem. Chociażby poprzez zakaz sprzedaży mało ekologicznych pieców, czy paliw takich jak flot - słyszymy.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

*Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
*CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!