Ważne
  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu?

  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu?

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu? Na zdjęciu tężnia w sąsiednim Radlinie

  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu? Na zdjęciu tężnia w sąsiednim Radlinie ©UG Radlin

  Na co dzień duszący się smogiem rybniczanie chcą w końcu odetchnąć pełną piersią. Dlatego aż dwie dzielnice Rybnika - Paruszowiec-Piaski i Kamień do budżetu obywatelskiego zgłosiły... tężnie. I chociaż weryfikacja pomysłów obywatelskich trwa a lista projektów oddanych pod głosowanie będzie gotowa dopiero z końcem sierpnia, już teraz zaczyna się walka o miejskie pieniądze.
  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu? Na zdjęciu tężnia w sąsiednim Radlinie

  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu? Na zdjęciu tężnia w sąsiednim Radlinie ©UG Radlin

  Tężnia w Rybniku? Tylko gdzie? Na Paruszowcu? w Kamieniu?  Gdy niedawno w głównym grzbiecie Dziennika Zachodniego pisaliśmy o problemach Pluskadełka w Kamieniu (wokół atrakcji pojawiło się dużo błota) Eugeniusz Jaruga, przewodniczący rady dzielnicy Kamień, zdradził, że będą walczyć o wygraną w głosowaniu tężni na terenie ośrodka w Kamieniu. - Już została ona zgłoszona do budżetu obywatelskiego. Mamy nadzieję, że się uda i mieszkańcy będą na nią głosować. Chcemy żeby powstała niedaleko Pluskadełka. Jest jeszcze trochę zielonego terenu do wykorzystania - mówi Jaruga.

  Tymczasem na Paruszowcu i Piaskach tłumaczą nam, że tężnia to był ich pomysł. - Byliśmy pierwsi! Podpatrzyli nasz pomysł i też zgłosili tężnię - zapewnia Andrzej Oświecimski z rady dzielnicy Paruszowiec-Piaski i radny miejski. Tu promocja projektu już ruszyła. Ulotki o tężni, która miałaby powstać na terenie dawnego basenu na Paruszowcu i na którą niedługo będzie można głosować w ramach budżetu obywatelskiego, pojawiły się w sklepach. - Kamień wygrał już Pluskadełko, gratulowaliśmy im go. Ale lepiej żeby tężnia powstała u nas. Mamy lepszą lokalizację. Bliżej do nas z centrum miasta. A do Kamienia prowadzi jedna droga, która strasznie się korkuje gdy tam organizowana jest wystawa psów - zauważa Helena Szuleka, pomysłodawczyni projektu obywatelskiego z tężnią na terenie dawnego basenu na Paruszowcu. - Pamiętam okres świetności tego basenu. Kiedyś było tam fantastycznie. Teraz spaceruję tam z wnuczkami i żal mi serce ściska, gdy patrzę na tę pustkę - mówi pani Helena.

  Dodaje, że była w tężni w Radlinie. - Były przedszkolaki, starsi siedzieli, odpoczywali i czytali gazety. Byłam tam 40 minut i poczułam się lepiej - mówi pani Helena. Tłumaczy, że pierwotnie myślała, by ulokować tężnię na błoniach, ale to jednak wysoki obiekt. - Nie pasowałby do rozłożystych łąk. Lepiej umieścić go w miejscu dawnego basenu. Wyobrażam sobie, jak cudowna byłaby tu tężnia. Siedziałoby się na ławeczce, wdychało solankę i patrzyło na piękny staw. To świetne miejsce, przy ścieżce rowerowej, z dala od drogi, więc wyziewy z samochodów by tu nie docierały, a jednocześnie łatwo dojechać z każdej strony, blisko z centrum miasta - zauważa pani Helena. - To miejsce tak jak dawniej, gdy jeszcze działał basen na Paruszowcu znów zaczęłoby żyć - mówi.

  W podobnym tonie o ożywianiu dawnego ośrodka mówią w Kamieniu.

  Gdzie i czy w ogóle w ramach budżetu obywatelskiego powstanie tężnia, przekonamy się za jakiś czas.

  - Do końca sierpnia zostanie ustalona lista projektów ogólnomiejskich i lokalnych poddanych pod głosowanie, natomiast w pierwszej połowie września mieszkańcy Rybnika wezmą udział w głosowaniu - mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama