Wojewoda w Rybniku: Walka ze smogiem to najważniejsze...

  Wojewoda w Rybniku: Walka ze smogiem to najważniejsze wyzwanie

  Alek, UM Rybnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda w Rybniku: Walka ze smogiem to najważniejsze wyzwanie
  1/6
  przejdź do galerii

  Wojewoda w Rybniku: Walka ze smogiem to najważniejsze wyzwanie ©UM Rybnik

  O problemie smogu i sposobach walki z niską emisją rozmawiali podczas spotkania w rybnickim magistracie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

  Wojewoda w Rybniku: Walka ze smogiem to najważniejsze wyzwanie


  Tematem spotkania była przede wszystkim utrzymująca się od kilku dni bardzo zła jakość powietrza na terenie miasta Rybnika (stacja pomiarowa na ul. Borki w Rybniku odnotowała rekordowy pomiar pyłu zawieszonego PM10 - 1563 μg/m3). O sytuacji tej rozmawiano w kontekście smogu jako stałego problemu mieszkańców Rybnika i regionu w okresie jesienno-zimowym.
  Sporo uwagi poświęcono też podejmowanym przez rybnicki samorząd działaniom nastawionym na walkę z niską emisją, takim jak przede wszystkim dopłaty do inwestycji ekologicznych rybniczan, termomodernizacje i zmiany systemów ogrzewania obiektów użyteczności publicznej czy akcje edukacyjne.

  CZYTAJ KONIECZNIE: Puste szkoły, ludzie w maskach [WIDEO]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

  Prezydent Piotr Kuczera zaapelował do wojewody o przyspieszenie działań dotyczących wprowadzenia standardów emisyjnych dla kotłów węglowych oraz ustalenia norm jakości paliw stałych. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wyraził przekonanie, że walka ze smogiem to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj, zapewniając, że na szczeblu rządowym trwają prace, których celem jest wprowadzenie ogólnopolskich regulacji wspomagających samorządy w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.

  Warto podkreślić, że o wprowadzenie rozwiązań systemowych dotyczących przede wszystkim norm jakości spalanych paliw i standardów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów samorządowcy subregionu zachodniego województwa śląskiego apelują od dłuższego czasu, przedstawiając swoje postulaty w pisemnych stanowiskach.

  Podczas spotkania rozmawiano także o podjętej przez Prezydenta Miasta Rybnika decyzji o wyrażeniu zgody na zawieszenie przez dyrektorów w dniach 10 i 11 stycznia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Rybnik ze względu na rekordowe przekroczenia norm jakości powietrza. Obecna na spotkaniu w Rybniku Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty w Katowicach – uzyskała zapewnienie, że uczniowie, którymi rodzice nie mogą opiekować się w czasie zawieszenia zajęć, mają zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w placówkach.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Apel do premier Szydło. Polski Alarm Smogowy chce, by rząd zajął się smogiem
  Alarm smogowy trwa. Sprawdź, jakość powietrza. Pogoda dla woj. śląskiego 10.01.2017 [WIDEO]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pellet

   Martus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na szczęście palę pelletem ale nie wszyscy trzymają się ekologii, zdarza się że ludzie palą czym popadnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest temat, odgórnie..sama stolyca dzwonila

   Zakaszlony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Kabaret! Nie ma gospodarza w polskich miastach, bo takowy jeździ, sprawdza, poprawia, wychodzi z inicjatywą. Jak wyjdzie na jaw, że jest źle to podaje się do dymisji. Smog jest widoczny, nagle, bo...rozwiń całość

   Kabaret! Nie ma gospodarza w polskich miastach, bo takowy jeździ, sprawdza, poprawia, wychodzi z inicjatywą. Jak wyjdzie na jaw, że jest źle to podaje się do dymisji. Smog jest widoczny, nagle, bo pojawił się w Warszawie. Śląskie powietrze nie od paru dni jest tragiczne. Tylko pare dni w roku nie jest zanieczyszczone. Smrodzą domy, urzędy, szkoły, osiedlowe kotłownie. Te pojawiające się od dwóch dni apele, trwające prace, spotkania, uściski, jak kasting do Wspomnień o latach 80tych. Nikt z nas nie chce oglądać tej komedii, bo jest czarno biała, nieśmieszna i kosztowna. Jeśli Polska stoi węglem, to bynajmniej wiemy od czego umrze.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama