Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autochodzik: Tak straż miejska uczy dzieci zasad ruchu drogowego

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Zajęcia z przepisów ruchu drogowego w Przedszkolu nr 10 w Siemianowicach.
Zajęcia z przepisów ruchu drogowego w Przedszkolu nr 10 w Siemianowicach. Magdalena Mikrut-Majeranek/Dziennik Zachodni
Strażnicy miejscy od wielu lat prowadzą zajęcia profilaktyczne w siemianowickich szkołach i przedszkolach. Zajęcia odbywają się cyklicznie, a podczas nich najmłodsi uczą się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Tym razem z wizytą udali się do Przedszkola nr 10, położonego w samym centrum miasta.

Od początku 2016 r. straż miejska posiada „Autochodzik”, czyli wieloelementowy zestaw edukacyjny dostosowanym do poziomu rozwoju ruchowego dzieci w wieku 4-8 lat. Dzięki niemu strażnicy miejscy uczą dzieci zasad ruchu drogowego. Oczywiście jest to nauka poprzez zabawę. Dzięki „Autochodzikowi” możliwe stało się symulowanie sytuacji występujących w ruchu drogowym. Celem programu jest przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym.

- Straż miejsca dba o ład i porządek w mieście, jednakże olbrzymi nacisk kładziemy na profilaktykę i edukację najmłodszych członków społeczeństwa. Każdego dnia organizowane są zajęcia, mamy rozpiskę już do końca czerwca – mówi komendant straży miejskiej Angelika Wojciechowska.

Zajęcia odbywają się cyklicznie we wszystkich szkołach i przedszkolach. – Prowadzimy warsztaty o różnej tematyce. Głównie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ale uczymy też tego, jak dzieci powinny się zachować, gdy podchodzi do nich ktoś nieznajomy – wyjaśnia Angelika Achtelik.

– To profilaktyka obejmująca bezpieczne postawy – dopowiada współprowadzący szkolenia Marian Olek.

– Dzieci lubią uczestniczyć w zajęciach. Są bardzo aktywne i zawsze mają dużo do powiedzenia. Zestaw elementów symulujących ruch drogowy działa na ich wyobraźnię i świetnie się bawią, ucząc się przy tym – wyjaśnia strażnik miejski.

Podczas zajęć odbywa się symulacja ruchu drogowego, a przedszkolaki i uczniowie szkół rozpoznają dźwięki wydawane przez różne pojazdy poruszające się po drodze jak np.: radiowóz, karetka, motor, ciężarówka, radiowóz policyjny.

– Scenariusz zajęć uzależniony jest od wieku uczestników zajęć – precyzuje Olek. Należy podkreślić, że prowadzący są doświadczeni. Zajęcia prowadzą od dawna, a dodatkowo mają także bagaż własnych doświadczeń – Angelika Achtelik jako mama, a Marian Olek jako ojciec i dziadek.

Dzieci aktywnie włączają się w zajęcia. Chętnie udzielają odpowiedzi. Widać, że spotkania sprawiają im radość, a możliwość założenia na siebie pluszowych samochodów i symulacja różnych sytuacji panujących na drodze to dla nich świetna zabawa, która łączy się z elementami procesu dydaktycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!