Ludzie-zebry na ulicach Siemianowic Śląskich [ZDJĘCIA]

  Ludzie-zebry na ulicach Siemianowic Śląskich [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Wortolec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Siemianowicach Śląskich mieszkańcy mogli przejść przez pasy wraz z policją, strażą miejską, bądź maskotką zebry
  1/11
  przejdź do galerii

  W Siemianowicach Śląskich mieszkańcy mogli przejść przez pasy wraz z policją, strażą miejską, bądź maskotką zebry ©UM Siemianowice Śląskie

  Dzisiaj na wybranych przejściach dla pieszych w Siemianowicach Śląskich mieszkańcy mogli przejść przez pasy wraz z policją, strażą miejską, bądź maskotką zebry. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę siemianowiczan na zachowanie ostrożności podczas przechodzenie na drugą stronę ulicy. Była to już druga akcja "Zebra nie błądzi", której organizatorem jest dystrybutor znaków drogowych Unistop. Akcja nawiązuje do kampanii "Daj znak" Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  W marcu tego roku pierwsza edycja akcji "Zebra nie błądzi" odbyła się w Katowicach. To właśnie wtedy kilkaset osób miało okazję przypomnieć sobie o tym, jak zachowywać się, aby bezpiecznie przejść przez pasy.

  Niecodzienne patrole edukowały od godziny 9 do 13.30 mieszkańców Siemianowic Śląskich, jak bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych. Zebry przeprowadzały przechodniów przez jezdnię przy ul.
  Staszica, Kapicy, Oświęcimskiej i Wróblewskiego. Akcja „Zebra nie błądzi” ma na celu utrwalanie dobrych nawyków przy przechodzeniu na pasach. Zwłaszcza wśród najmłodszych. Policjanci i strażnicy miejscy w asyście zebr zachęcali do wykonywania prostego gestu podniesienia ręki.

  - Bardzo wielu pieszych ginie na przejściach. Jesteśmy nieodpowiednio wyedukowani, jak właściwie zachowywać się na pasach. Nasze zebry pomagają ludziom zrozumieć, że z pozoru banalny gest może nas uratować - mówiła Aneta Rymer-Gromska z firmy Unistop współorganizującej akcję.

  Liczba wypadków z udziałem pieszych jest coraz większa. W ostatnich trzech latach w samych Siemianowicach Śląskich wzrosła ona o 157% (z 7 do 18 rocznie)! Na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię warto zwrócić uwagę właśnie teraz, u progu najgorszej dla pieszych pory roku. Według statystyk siemianowickiej policji najwięcej wypadków z udziałem przechodniów ma miejsce w styczniu (łącznie 8 w ostatnich 3 latach), najczęściej w piątki między godziną 15:00 a 18:00.

  – Wybór tych lokalizacji był nieprzypadkowy. Akcja odbyła się w rejonach przejść dla pieszych, gdzie najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych w mieście – mówił podkom. Krzysztof Lampa, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Siemianowice Śląskie.

  Ludzie-zebry wyedukowali ponad pół tysiąca pieszych. Wielu z nich, po otrzymaniu wskazówek, chętnie przeszło przez pasy jeszcze raz. Tym razem z uniesioną do góry ręką i odblaskową odznaką, którą otrzymali. Do akcji włączyła się siemianowicka policja, straż miejska oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

  Akcja została ciepło przyjęta przez mieszkańców Siemianowic Śląskich. Miejmy nadzieję, że teraz będą korzystać z odblasków oraz ostrożniej będą przechodzić przez pasy.

  Oprócz takich kampanii Urząd Miasta Siemianowice Śląskie wraz z policją organizują akcje, w których rozdają odblaski dla mieszkańców. Pamiętajmy, że zwłaszcza zimą, kiedy wcześnie robi się ciemno, należy zadbać o swoją widoczność na drodze. Zwykły odblask może uratować nam życie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama