Sprawa Blidy: Sami niewinni

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawa Blidy: Sami niewinni
  Rozmywa się odpowiedzialności za przebieg akcji w domu Barbary Blidy. Nikt nie jest winny choćby za brak przestrzegania procedur.
  Sprawa Blidy: Sami niewinni
  9 lutego rodzina Barbary Blidy ma otrzymać uzasadnienie wyroku uniewinniającego dla Grzegorza S. , który bezpośrednio dowodził akcją zatrzymania byłej posłanki. W czasie tej akcji Barbara Blida śmiertelnie się postrzeliła. Wcześniej nikt nie sprawdził, czy w domu Blidów jest broń, choć przed zatrzymaniem kobieta była inwigilowana przez funkcjonariuszy ABW. Rodzina Blidy już zapowiada odwołania się od wyroku. Poza Grzegorzem S. w sprawie Blidy nikt nie stanął na ławie oskarżenia.

  Jacek Blida: Sędzia ku zaskoczeniu stron nagle zakończył proces. Uznał, że nie będzie już przesłuchiwał świadków. Czekam na uzasadnienie

  Mówi Jacek Blida, syn posłanki Barbary Blidy, oskarżyciel posiłkowy w procesie przeciwko Grzegorzowi S., kierującego akcją zatrzymania posłanki.

  Dziewięć lat temu w waszym rodzinnym domu zginęła pana mama, podczas próby zatrzymania przez ABW. Od początku tej sprawie towarzyszyło mnóstwo niejasności i do tej pory nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za tamte wydarzenia...

  I to jest dla nas, najbliższych, najbardziej tragiczne w tej sprawie. Zginął człowiek i my tak naprawdę nie znamy przebiegu tych ostatnich minut życia, jakie mama spędziła w towarzystwie funkcjonariuszki ABW. Są pewne hipotezy postawione w raporcie specjalnej sejmowej komisji, która badała okoliczności śmierci i zakres odpowiedzialności poszczególnych osób, ale na ławie oskarżonych ostatecznie znalazł się tylko Grzegorz S. z ABW, który bezpośrednio dowodził akcją, a przecież wiadomo, że nie był motorem działań, że mocodawcy byli zupełnie inni.

  Sejmowa Komisja śledcza ustaliła odpowiedzialność kierownictwa ABW, a także ówczesnych premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Obaj mieli stanąć przed Trybunałem Stanu...

  Nie udało się to nawet w przypadku Ziobry, bo część posłów PO i SLD nie głosowała. Premier Ewa Kopacz uznała wtedy, że jej głos nie jest potrzebny. Mam o tę sprawę wielki żal. W tej kadencji Sejmu tym bardziej nie uda się wykazać odpowiedzialności za tamtą sprawę. Pan Ziobro znów jest ministrem, a za chwilę będzie Prokuratorem Generalnym, co całkowicie rozwiewa moje nadzieje związane z odkryciem prawdy i ukaraniem winnych zaniedbań. Zarzuty mieli też usłyszeć szef i wiceszef ABW, Bogdan Święczkowski oraz Grzegorz Ocieczek. Oczywiście nie było o tym mowy. Komisja Sejmowa w jednej ze swoich tez zaznaczyła, że mama nie popełniła samobójstwa, zaś do śmiertelnego wypadku mogło dojść w czasie szamotaniny z funkcjonariuszką ABW.

  Wiele wątków pozostało niezbadanych, zaś jeśli chodzi o ewentualne ślady, dowody, zabezpieczenie dowodów - prokurator wszystko umarzał.

  W sumie unieważniono kilkanaście wątków. Funkcjonariusze przebywali w pewnym momencie w domu sami i mogli robić wszystko. Umorzono m.in. cały wątek dotyczący nacisków politycznych na prokuratorów przed tragicznymi wydarzeniamim jak i już w czasie wyjaśniania okoliczności śmierci mamy przez prokuratorów. Sam Grzegorz S. raz został skazany na pół roku w zawieszeniu, ale skutecznie się odwołał. W październików zeszłego roku znów został uniewinniony. Sędzia - ku zdumieniu stron - chociaż miał do przesłuchania jeszcze wielu świadków, praktycznie przerwał proces i poprosił o mowy końcowe. Grzegorz S. został uniewinniony, a my czekamy na uzasadnienie tego wyroku. W części będzie ono tajne. Wiemy już, że z pewnością się od niego odwołamy, bo nie może być tak, że w czasie akcji służb ginie człowiek i nikt nie jest temu winien.

  A jeśli wyczerpiecie państwo drogę sądową w Polsce, to czy zdecydujecie się, by złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości?

  Powiem szczerze: nie myślałem o tym. Na razie chcę wykorzystać wszystkie dostępne w Polsce możliwości z nadzieją, że sprawiedliwości stanie się zadość.

  Nie obawia się pan i tym razem politycznych nacisków?

  Zostawmy to pytanie bez komentarza z mojej strony. Chciałbym jednak poznać motywację postępowania sędziego, który ni stąd ni zowąd przerwał postępowanie. Czekamy do 9 lutego, do kiedy to sędzia ma obowiązek przedstawienia nam uzasadnienia.

  Rozmawiała: AGata Pustułka


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LEBERanaLLnie ZABRAĆ BIYDOCIE I DAWAĆ ELITOM Z KORYT POssPOlssTWA BALCERKA I BONKSTERKI

   WENGIEL Z USA UKraINY I AUSTRALI 777 i MaAFI WYNGLOWY BLLIDY PO ALLEXIS Z SLD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści


   Polska na głowie stoi

   Już oceniłeś tę opinię. +2 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GUN-freedom (gość) • 05.02.16, 09:57:02

   Kary dla złodziei są za niskie, a tzw. "niska szkodliwość...rozwiń całość


   Polska na głowie stoi

   Już oceniłeś tę opinię. +2 / -1
   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   GUN-freedom (gość) • 05.02.16, 09:57:02

   Kary dla złodziei są za niskie, a tzw. "niska szkodliwość czynu" to zwykle wysoka szkodliwość dla okradzionego. Póki nie będzie można strzelać do złodziei to tak będzie. Polska to dziki kraj: bandyta ma większe prawa niż ofiara. A zbrodniarzem jest ten, kto nie chce być ofiarą- ERGO lepiej być bandytą lub politykiem... czyli przejść na ciemną stronę mocy i być nietykalnym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proste pytanie

   jan 43 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Kto ja zastrzelił Ziobro czy sama się zastrzeliła drugie pytanie czy ktoś jest niewinny i odbiera sobie życie powiem nie i trzecie pytanie dlaczego miała pistolet przygotowany w lazieńce czyli...rozwiń całość

   Kto ja zastrzelił Ziobro czy sama się zastrzeliła drugie pytanie czy ktoś jest niewinny i odbiera sobie życie powiem nie i trzecie pytanie dlaczego miała pistolet przygotowany w lazieńce czyli dostała cynk że mogą po nią przyjechać więc niema co szukać czyjejsc winy wiedziała co robi miała ambicje czy się bała znalez tam gdzie teraz znajduja się jej koledzy zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blida

   marek z Myslowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pierunskie gorole, ani narodowosci slonski ani zodnych praw ale gnojstwo a slonzok to taki super gosc ,jakby ni Gierek Gorole to dali by zyl w 15 w jedny ancli i srol za chliwikiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Który artykuł Konstytucji złamał Pan Minister Ziobro?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Kto może być winny temu, że STRZELAJĄCA DO SIEBIE osoba zginęła?

   Nie strzelała? "Samo" wystrzeliło w czasie szarpaniny? A gdzie leżał ten pistolet, w czasie szarpaniny, że "sam" wystrzelił? Nie...rozwiń całość

   Kto może być winny temu, że STRZELAJĄCA DO SIEBIE osoba zginęła?

   Nie strzelała? "Samo" wystrzeliło w czasie szarpaniny? A gdzie leżał ten pistolet, w czasie szarpaniny, że "sam" wystrzelił? Nie leżał, bo TKWIŁ w ręku pani Blidy?
   Jak on się tam znalazł, że "utkwił"

   Na samym początku tej "afery" MÓWIONO, że nabój, który "wystrzelił" BYŁ ŚLEPY.

   Dlaczego teraz się o tym nie wspomina? Czy ten FAKT nie ukazuje całej "afery" w innym świetle?

   Pani Blida strzeliła, bo była pewna, że NABÓJ JEST ŚLEPY. Czy nie miała to być tylko awantura, dla wywinięcia się z nieprzewidzianej sytuacji? Wyszło inaczej - czy to jest wina Ministra Ziobry?

   Każda tragedia, każdego człowieka jest TRAGEDIĄ. Czy to usprawiedliwia z przekręcania faktów?

   Cztery lata po tamtej, zdarzyła się TRAGEDIA, w której zginęło DZIEWIĘĆDZIESIĄT KILKA osób. Ta CISZA jest jeszcze bardziej przerażająca - dlaczego JEST AŻ TYLU PRZECIWNIKÓW ZNALEZIENIA PRAWDY?

   Najlepiej TĘ tragedię powinni rozumieć najbliżsi krewni osoby, która stała się ofiarą tej wcześniejszej tragedii.

   Nie da się pociągnąć do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu NIKOGO, BEZ JEDNOZNACZNEGO WSKAZANIA ARTYKUŁU Konstytucji, który został złamany i tu nie zmienią nic nawet najgłośniejsze awantury. CAŁE SZCZĘŚCIE!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mom to kaś

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ciekafe że niywinny człowjek,bjere szis ajzyn do rynki,i szczylo sie we łob ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blida

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Niech jej ziemia lekka bedzie...To wyjatkowa kryminalista z SLD...!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa Blidy

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Dla przecietnego Slkaztaka,Blida znana byla jako wyjatkowo skorumpowana i i zaklamana kobieta....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy bydzie

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   prowdy bo jak pedzioł Kaczyński my som "zakamuflowana opcja niemiecka". I wszystko jasne bo majom prokuratorow ze stanu wojynnego ale i sosnowiokow po swy stronie zakamuflowany.
   PIS to zagłada...rozwiń całość

   prowdy bo jak pedzioł Kaczyński my som "zakamuflowana opcja niemiecka". I wszystko jasne bo majom prokuratorow ze stanu wojynnego ale i sosnowiokow po swy stronie zakamuflowany.
   PIS to zagłada Ślonskości.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Bóg wie wszystko, my Polacy wiemy lepiej....

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Mi sie zdo Jorg, co to je tyn polcki burdel. Dyc "porzondek i paworzondnosc" to som u Polokow niyznane suowa, i to niy ot czasu "Prawa i Sprawiedliwosci"!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest w tym

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jest w tym trochę prawdy i dlatego TAK ZACIEKLE zwalcza się PiS.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama