Ceny wody w woj. śląskim: będą podwyżki o 20 proc? Projekt...

  Ceny wody w woj. śląskim: będą podwyżki o 20 proc? Projekt ustawy o prawie wodnym przyjęty

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ceny wody w woj. śląskim: będą podwyżki o 20 proc? Projekt ustawy o prawie wodnym przyjęty
  Projekt ustawy o prawie wodnym został uchwalony przez Sejm. Posłowie PO i Nowoczesnej z naszego regionu grzmieli z mównicy, że dla naszego województwa oznacza to 20-procentową podwyżkę cen za wodę.Wcześniej marszałek Wojciech Saługa zaapelował do posłów i senatorów z naszego regionu, aby w toku prac nad tą ustawą, wykazać się troską o "los regionu i jego mieszkańców". Premier Beata Szydło zapewniała, że podwyżek cen za wodę nie będzie. W Senacie mają zostać zgłoszone poprawki, uniemożliwiające wprowadzenie tych podwyżek.
  Ceny wody w woj. śląskim: będą podwyżki o 20 proc? Projekt ustawy o prawie wodnym przyjęty
  We wtorek Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej prawa wodnego. Dokument trafi teraz pod obrady Senatu.

  Jeszcze przed debatą sejmową nad projektem ustawy o prawie wodnym, do posłów i senatorów z naszego województwa zaapelował marszałek Wojciech Saługa. W swoim piśmie wskazywał, że przyjęcie tego projektu spowoduje, że cena hurtowa wody za metr sześcienny wzrośnie w naszym regionie o 20 proc., czyli o 47 groszy. Wskazywał również, że wzrośnie także opłata, jaką ponosi Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach za pobór wód powierzchniowych - z ponad 700 tys. zł do prawie 6 mln zł.

  "Wprowadzone regulacje sprowadzą się do zasady: bierzesz więcej, płacisz więcej. Powstaje pytanie, dlaczego nasze opłaty mają być aż o 266 proc. wyższe od najniższych?" - pytał marszałek.

  "Rozwiązania proponowane przez ustawodawcę są wyjątkowo niekorzystne dla mieszkańców Śląska. Wydaje się, że pomysłodawcy ustawy zupełnie nie wzięli pod uwagę specyficznego systemu zaopatrzenia w wodę naszego województwa. Śląskie stworzyło niemal modelowe rozwiązanie dla aglomeracji, w którym główną rolę odgrywa GPW – największy producent wody w kraju. Dzięki temu 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej ma zagwarantowane bezpieczeństwo dostaw wody." - napisał w swoim apelu.

  O tym, że mieszkańców śląskiego czeka spora podwyżka cen wody, grzmieli we wtorek z trybuny sejmowej śląscy posłowie. Na fakt ten zwracała uwagę m.in. Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej oraz Paweł Bańkowski, poseł Platformy Obywatelskiej.

  - Czy macie świadomość, że ten projekt ustawy jest szczególnie szkodliwy dla mieszkańców Śląska? - mówiła Rosa.

  Jan Szyszko, minister środowiska zaznaczał, że prawo wodne - zgodnie z unijnymi przepisami - powinno było być uchwalone w 2015 roku.

  - Prawdą jest i nie ulega najmniejszej wątpliwości, że za czasów tego okresu, kiedy nie wykonano prawa wodnego zgodnie z dyrektywami, cena wody zdrożała o 70 proc. A więc nie wykonano prawa UE, a cena wzrosła - stwierdził we wtorek w Sejmie minister środowiska.

  Głos zabrała również premier Beata Szydło. Szefowa rządu zapewniała, że żadnych podwyżek nie będzie.

  - Po pierwsze ceny wody nie wzrosną. Po drugie - tak, jak zadeklarowałam na poprzednim posiedzeniu, po przeanalizowaniu tego projektu ustawy pod kątem tego, żeby zabezpieczyć przed możliwością ewentualnych niekontrolowanych podwyżek cen wody, zostaną zgłoszone w Senacie odpowiednie poprawki. Chcę jeszcze raz podkreślić, że ceny wody nie wzrosną - deklarowała premier Szydło.

  Podwyżek cen wody nie będzie - powtarza w rozmowie z DZ Wojciech Szarama, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiada również czego będzie dotyczyła poprawka, która ma zostać zgłoszona w Senacie.

  - O wysokości cen wody w poszczególnych gminach na Śląsku decyduje przedsiębiorstwo wodociągowe w naszym województwie oraz poszczególne samorządy. Ceny wody są zróżnicowane, natomiast o tym jakie będą ceny wody, będą decydowały te przedsiębiorstwa. Zdając sobie z tego sprawę, że część firm może chcieć postąpić w sposób nierzetelny i skorzystać na tym, aby podnieść ceny wody, by zwiększyć swoje zyski, w trakcie prac Senatu zostanie wprowadzona poprawka, która będzie uniemożliwiała tego typu działania - wyjaśnia parlamentarzysta.

  Metal Hammer Festival

  Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach  Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRoPOgańba

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   KOLESI z WODOciionGUF KOlESI Z KOlEJI PEŁOFCUF BEE.JAK TANIO LUT ujE BAĆ Z WODY I liber SMIECI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WOTKAN

   szambiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   @kartofel- czytaj co napiszesz bo to nie są literówki tylko dowód niskich lotów autora , no i tych którzy mu punkty nabijają .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poniżej

   szambiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   oprócz zygi same trole .Płaci który więcej? Więc zamknąć ryje sprzedajne i pracować i płacić podatki narzucone przez PO-jebanych , chciwych ,zdegenerowanych postkomuchów i pro szwabskich lizydupów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu kłamstwo

   zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Czemu tak pierdolicie głupoty nie będzie żadnych podwyżek wody

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   woda

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   pis DZISKO szydło , darła ryja że podwyżki wody nie będzie , i co - następne kłamstwo tego pisOSYFU

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PKP + WOTKAN

   KARTOFEL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   13 MIL.PLN
   TERAZ TRZA NADROBIĆ KASE --A WINNYCH NIEMA --
   jak by porwali cukierek-dostali by 60 godzin prac społecznych -jak zajebią kasę to święci ludzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   macie pisdzielcy 500+

   grzes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   ja mam na to robic a kij wam w oko p****** do roboty patole a nie od innych zebrac!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ARABY ssPRoWADZONE NA HANDEL LUDZMI I ICH ORGANAMI TAK JAK UKry z KOloNI PEŁO

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A JAKO ROBOTA DOSTANIE PLEBEJSTWO ĆULU POlaCKI JAK ZMIYNI NARODOWOSC NA UKra Z PEO CZY SOWITEGO RUSSA Z PIESSELU. PRaca LIBER HAMA To CIEMY LUT W UJA ROBIĆ I Z RESZTKI KASY GO OKraDAĆ .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama