Co przyniesie nam 2017 rok w Śląskiem i w kraju?

  Co przyniesie nam 2017 rok w Śląskiem i w kraju?

  KD, AD, ALEK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przy Spodku, w miejscu wyburzonego gmachu DOKP, powstają biurowce .KTW
  1/5
  przejdź do galerii

  Przy Spodku, w miejscu wyburzonego gmachu DOKP, powstają biurowce .KTW ©ARC

  W Śląskiem sporo sportowych emocji, rekordowe dotacje na budowę dróg czy zakończenie długo wyczekiwanych inwestycji. W skali kraju koniec gimnazjów i niższy wiek emerytalny. Zobaczcie, co przyniesie nam nadchodzący rok.

  Śląskie i wielkie mistrzostwa


  Już w czerwcu 2017 r. Tychy zostaną jedną z kilku europejskich stolic piłki nożnej. Obok Gdyni, Kielc, Bydgoszczy, Krakowa i Lublina zostaną jednym z miast gospodarzy Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. Na Stadionie Miejskim w Tychach (oddanym do użytku latem 2015) rozegrane zostaną cztery mecze, w tym półfinał. Tyska arena ma 15 300 miejsc i spełnia wymogi kategorii 3 UEFA.

  Z kolei na przełomie sierpnia i września sportowe emocje rozgrzewać będą atmosferę w Katowicach. Stolica regionu jest jednym z czterech miast gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017 (obok Krakowa, Gdańska i Szczecina). Turniej rozegrany zostanie w Spodku.

  Te dwa sportowe wydarzenia poprzedzi oficjalne otwarcie Hali Gliwice. Zaplanowano je w pierwszych miesiącach 2017. Koszt budowy - ponad 300 mln zł.

  Więcej kluczowych dróg


  Blisko 300 mln unijnego dofinansowania na budowę przeszło 10 km rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna. To najwyższa dotacja unijna, jaka kiedykolwiek została przyznana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Budowa drogi ruszy już wiosną 2017 roku. Zakończenie zaplanowano na 2019.

  - Dla naszego miasta to będzie skok cywilizacyjny. Ta droga to łącznik z aglomeracją ostrawską i katowicką, który umożliwi szybkie połączenie miasta z całym regionem. To również szansa dla rozwoju biznesu, a w efekcie stworzenie nowych miejsc pracy i poprawa komfortu życia - kwestie dla Rybnika priorytetowe - mówił podczas podpisywania umowy prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

  Także w przyszłym roku ma ruszyć procedura przetargowa związana z budową ostatniego odcinka autostrady A1 od Częstochowy od Tuszyna. To odcinek, dzięki któremu cała autostrada północ-południe będzie już kompletna. Szybsze przystąpienie do tej inwestycji ogłosił w październiku minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

  Inwestycje 2017 w Śląskiem
  Na co czekamy?

  Oświata i wiek emerytalny


  W kraju dwa istotne wydarzenia będą miały miejsce we wrześniu i październiku. 1 września z edukacyjnej mapy znikną gimnazja. Ustawy wprowadzające rewolucję w szkołach czekają tylko na podpis prezydenta. W naszym regionie oznacza to likwidację ponad 800 placówek. Uczniowie wrócą do 8-letniej szkoły podstawowej. Dłuższa o rok będzie też nauka w liceach i technikach.

  60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - tyle od 1 października ma wynosić wiek emerytalny. Kiedy osiągniemy ten wiek, sami będziemy decydować, czy chcemy przejść na emeryturę. Warto pamiętać, że osoby, które zdecydują się na zakończenie pracy w „nowym” wieku emerytalnym, muszą liczyć się z niższymi świadczeniami.

  Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama