Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform?

AGA
Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform?
Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform? ARC
Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform? To pytanie, które zdaliśmy Michałowi Wójcikowi, wiceministrowi sprawiedliwości (PiS) oraz Borysowi Budce, byłemu ministrowi sprawiedliwości (PO). Oto ich odpowiedzi:

Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform?

Michał Wójcik:
Wymiar sprawiedliwości potrzebuje głębokiej reformy, na którą czeka w sumie od 27 lat. Przede wszystkim wsłuchujemy się w to, co mówią obywatele, a oni skarżą się zwłaszcza na opieszałość wymiaru sprawiedliwości, sprawy ciągnące się nie miesiącami, ale latami. Zbyt wielu sędziów nie orzeka, a zajmuje się jedynie czynnościami biurokratycznymi: nadzoruje, wizytuje, kontroluje. Dotyczy to około 40 procent sędziów, którzy z powodzeniem mogliby wziąć udział w codziennej pracy i wesprzeć kolegów. Do obsadzenia pozostaje wprawdzie pięćset etatów sędziowskich, ale w Polsce sędziów mamy ponad 10 tysięcy, co czyni nas rekordzistami w skali Europy w stosunku do innych państw, z wyjątkiem Niemiec, choć i tam na 100 tys. mieszkańców sędziów przypada mniej niż w Polsce. O 30 procent jest ich mniej we Francji i aż o połowę mniej w Hiszpanii, zaś pięć razy mniej w Wielkiej Brytanii.

Jednym z naszych pomysłów jest wprowadzenie losowania sędziów do poszczególnych spraw, by uniknąć podejrzeń o stronniczość. Zastanawiamy się też nad przywróceniem instytucji sędziego pokoju, znanej w wielu krajach, a także w Polsce przed wojną. Osoba pełniąca tę funkcję nie musi być prawnikiem, ale osobą zaufania publicznego i odciążać sędziów rozstrzygając w drobnych sprawach.

Opozycja zarzuca nam, że chcemy wzmocnić władzę wykonawczą w sprawach obsadzania etatów sędziowskich. Odrzucam ten zarzut, bo taka praktyka jest stosowana w wielu krajach. Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa spowodują większą demokratyzację i dadzą większy wybór przy nominacjach. Ostatnia decyzja sądu przyznająca odszkodowanie jednemu z najgroźniejszych przestępców jest bardzo kontrowersyjna i wywołuje, co dość zrozumiałe, społeczną krytykę. Bardzo niewielu sędziów ponosi konsekwencje swojego nagannego zachowania. Zamierzamy powołać Izbę Dyscyplinarną, która będzie kolejnym szczeblem decydowania w sprawach dyscyplinarnych.

Borys Budka:
Skrajny populizm i demagogia połączone z fałszywym i zmanipulowanym obrazem sądów to niestety symbole demolowania wymiaru sprawiedliwości w wydaniu PiS. Stojący na czele tak ważnego dla życia wielu obywateli resortu politycy, nigdy nie wykonywali żadnego zawodu prawniczego. Praktyka zawodowa jest potrzebna, by rozumieć, że np. losowanie sędziów w sprawach cywilnych albo zasada niezmienności składu orzekającego tylko wydłuży postępowania. Nie tędy droga.

Niestety proponowane przez tę ekipę zmiany mają na celu wyłącznie polityczne podporządkowanie sędziów rządzącym. O tym świadczą plany dotyczące wyboru składu KRS w całości przez posłów. Jest to sprzeczne z konstytucją i zasadą trójpodziału władzy. Nie ulega wątpliwości, że PiS-owi chodzi o to, by to politycy decydowali, kto w Polsce będzie sędzią i którzy sędziowie będą awansować. A to narusza zasadę niezawisłości. Mamy za sobą doświadczenia związane z Trybunałem Konstytucyjnym, całkowicie sparaliżowanym i upolitycznionym przez PiS, do którego w tej kadencji wybrano np. posła i senatora partii rządzącej.

Jesteśmy otwarci na wszystkie dobre propozycje, np. wskrzeszenie instytucji sędziów pokoju, orzekających w tzw. drobnych sprawach. Należy odciążyć sądy od zbędnej biurokracji. Powierzyć niektóre zadania np. notariuszom. Tak zrobiliśmy, jeśli chodzi o akty poświadczenia dziedziczenia. Można to samo zrobić z rejestrowaniem spółek , czy rejestrem zastawów, a nawet z wydawaniem nakazów zapłaty w niespornych sprawach. W zeszłej kadencji wprowadziliśmy nagrywanie rozpraw. To bardzo ważne dla ich jawności. Wprowadziliśmy też elektroniczne biuro podawcze, by kontakt z sądem był znacznie szybszy.

Zmiany w sądownictwie nie mogą zależeć od doraźnych politycznych celów. Chodzi o wypracowanie dobrego modelu działania wymiaru sprawiedliwości, który będzie służył obywatelom. Poczucie sprawiedliwości musi iść w parze z bezwzględnym przestrzeganiem prawa. Dotyczy to każdego z nas. I rządzący powinni zacząć od siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy wymiar sprawiedliwości wymaga reform? - Dziennik Zachodni