Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś, 10 marca, szkolny protest. Także w województwie śląskim

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Dziś szkolny protest. W wielu szkołach lekcji nie ma
Dziś szkolny protest. W wielu szkołach lekcji nie ma ARC
„To mój wyraz dezaprobaty dla nietrafionego pomysłu reformy oświaty. Moja córka tylko dlatego zdążyła iść do wymarzonego gimnazjum dwujęzycznego, bo puściłam ją do szkoły rok wcześniej, jako 6-latkę". Tak decyzję o przyłączeniu się do szkolnego protestu komentuje pani Monika z Siemianowic Śląskich. Jest jednym z wielu rodziców z naszego regionu, którzy 10 marca nie poślą swoich dzieci do szkoły.

Dziś, w piątek, rodzice przeciwni reformie edukacji, która m.in. zakłada likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły podstawowej organizują szkolny protest. Polega on na tym, że pozwolą dzieciom pospać dłużej i poślą je do szkoły po dwóch pierwszych lekcjach, lub nie zrobią tego w ogóle, będą organizować pikiety czy słać listy do polityków, urzędników, ludzi związanych z oświatą, w których jasną dadzą znać, że nie godzą się z proponowanymi zmianami.

CZYTAJCIE TEŻ:
31 marca lekcji nie będzie. Co z uczniami?
Znamy termin strajku w szkołach

- Nie ma takiej siły, ani takiej partii, która wytrzymałaby gniew rodziców, wyrażony w powszechnej akcji protestacyjnej. Wzywamy wszystkich, aby przestali przygotowywać wdrożenie zmian, niszczenie gimnazjów, marnowanie pieniędzy podatników i wprowadzanie szkodzących naszym dzieciom rozwiązań przygotowanych w MEN. Szkoda wysiłku - apelują na stronie rodzicemajaglos.pl.

W domu zostaną m.in. dzieci pani Moniki, mieszkanki Siemianowic Śląskich.

- Reforma jest potrzebna, ale wprowadzona na spokojnie, w pełni przemyślana. Może powinna obejmować dzieci, które dopiero pójdą do szkoły, a nie narzucać zmian tym, które naukę według pewnego programu już zaczęły - komentuje mama uczennicy pierwszej klasy gimnazjum. - Takie eksperymenty są wysoce szkodliwe. Moje dzieci bardzo to wszystko przeżywają - przyznaje.

CZYTAJCIE TEŻ:
Związki zawodowe podzielone. Nie poprą strajku?
Niech nauczyciele kierują się sumieniem

Jej syn właśnie kończy gimnazjum.

- Już wiemy, że będzie miał problem dostać się do wybranego liceum, bo muszą zostawić miejsce na te skumulowane roczniki z 2019 roku. Więc to nieprawda ze tylko sześcioklasowi staną się ofiarami zmian. Także gimnazjaliści - podkreśla. Jej zdaniem na reformie PiS najbardziej ucierpią dzieci z biedniejszych domów. - Bogatsze zawsze mają alternatywę. Rodzice wybiorą dla nich szkołę prywatną czy zapewnią korepetycje - uważa.

- Nie lubię, kiedy arbitralnie ktoś decyduje o życiu moim i moich dzieci. Nie brakuje uzurpatorów, którzy twierdzą, że wiedzą lepiej. Zapewniają sobie komfort, na wszelki wypadek nie pytając o zdanie bezpośrednio zainteresowanych. Reaguję, bo na tego typu przymus należy reagować. Z drugiej strony władza wybrana demokratycznie posiada mandat do wprowadzania zmian. Robi to jednak metodami dalekimi od demokratycznych standardów - mówi Sebastian Musioł z Rybnika, tata czwórki dzieci. W piątek również przyłącza się do szkolnego protestu.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
O planach PiS na reformę oświaty mówi tak:

- Zmiany w oświacie mają sens, kiedy poprawiają jakość kształcenia, odpowiadają na rzeczywiste potrzeby współczesności – pomagają żyć. Likwidacja gimnazjów, wydłużenie podstawówki – to faktyczny powrót do modelu peerelowskiego: anachronicznego, z którym mam bardzo niedobre doświadczenia. To zły pomysł i jeszcze gorsza realizacja. Zaklinanie rzeczywistości twierdzeniami, że zmiany mają charakter wyłącznie organizacyjny, porządkujący, są przemyślane, przygotowane, a za jakość edukacji i tak odpowiadają nauczyciele, nijak mają się do faktów. Nie znalazłem rzetelnej krytyki gimnazjów, ani tym bardziej przekonujących argumentów za ich likwidacją. To, co prezentowała minister Zalewska w zamian było płytką propagandą, ośmieszającą autorkę. Co więcej, ciężary tych decyzji dźwigać będą samorządy, nauczyciele, rodzice i dzieci.

PROTESTY NIC NIE DAŁY

Nauczyciele protestowali

O tym, jak działają obecnie polskie szkoły nikt nie musi mu opowiadać. Jest ojcem czwórki dzieci, więc ma spore doświadczenie w tym zakresie.

- Dwie starsze córki w gimnazjum dojrzały, a zmiana środowiska zdecydowanie im służyła. Syn jest uczniem gimnazjum z klasami mistrzostwa sportowego. Najmłodsza córka jest w piątej klasie. Mam porównanie i wiem, co straci, jeśli do gimnazjum nie pójdzie. Wiem też, co wydarzy się z powodu złego wdrożenia zmian i spodziewanej kumulacji roczników. Wielu nauczycieli gimnazjalnych – po latach docierania się – to obecnie specjaliści od tego „krytycznego” wieku - zaznacza.

Ma też wiele zastrzeżeń do programów nauczania, które jego zdaniem powinny być poprawiane.

Piątkowy protest jest jednym z wielu działań, jakie podejmują rodzice przeciwni zmianom. Wiadomo już, że kolejne akcje są już zaplanowane do końca roku szkolnego. I tak:

  • 25 marca, godz. 13:00 – manifestacja w Warszawie przed MEN,
  • 10 kwietnia – protest w każdej szkole,
  • 22 kwietnia, godz. 12:00 – manifestacje w miastach wojewódzkich,
  • 10 maja – protest w każdej szkole,
  • 20 maja – manifestacja w Warszawie,
  • 9 czerwca – protest w każdej szkole,
  • 23 czerwca – koniec roku szkolnego

– świętujemy odwołanie reformy, albo ogłaszamy plan akcji protestacyjnej na pierwszy semestr kolejnego roku szkolnego - czytamy na stronie rodzicemajaglos.pl.

Do pomysłu przeciwników reformy oświaty na czwartkowej konferencji podsumowującej aktualny stan wprowadzania reformy oświaty odniosła się Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Powiedziała o tym dniu tak:

- Są to decyzje rodziców. Dzień bez polskiej szkoły to zły dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziś, 10 marca, szkolny protest. Także w województwie śląskim - Dziennik Zachodni