Ważne
  Ekstremalna Droga Krzyżowa ruszyła ulicami 247 miast

  Ekstremalna Droga Krzyżowa ruszyła ulicami 247 miast

  MM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczestnicy biorą udział w EDK m.in. w Bytomiu, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Jaworznie, czy w Zabrzu i Zawierciu
  1/4
  przejdź do galerii

  Uczestnicy biorą udział w EDK m.in. w Bytomiu, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Jaworznie, czy w Zabrzu i Zawierciu ©arc.

  7 kwietnia po raz 9. w Polsce i za granicą, wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy szacują, że w tym roku w EDK weźmie udział nawet 60-80 tys. osób. Uczestnicy biorą udział w EDK m.in. w Bytomiu, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Jaworznie, czy w Zabrzu i Zawierciu.
  Jak mówią organizatorzy, Ekstremalna Droga Krzyżowa to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyzwań.

  - Podejmujesz ekstremalne wysiłek, by zapoczątkować w sobie zmianę. Tegoroczne rozważania podpowiadają, jak wyjść ze strefy komfortu i odkryć życie na nowo - wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia Wiosna.

  W tym roku uczestnicy EDK idą przez 441 tras w 247 miastach w 11 krajach na świecie.
  Zapisy trwały do ostatniej chwili. Przypomnijmy, że tylko w 2016 roku wydarzenie przyciągnęło 26 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 zagranicą (m.in. Oslo, Genewa, Glasgow, Manchester). Ba! Uczestnicy EDK znaleźli się nawet na Antarktydzie! Najdłuższa z tras miała aż 100 km.

  Udział w EDK to nie lada wyzwanie. Należy pokonać wybraną, ponad 40-kilometrową trasę, w nocy, w modlitwie i milczeniu. Każdy uczestnik może pobrać ze strony www.edk.org.pl lub otrzymać od Lidera Rejonu specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozważania.

  Jak informują organizatorzy, tematem przewodnim tegorocznych rozważań będzie „Droga przełomu”. Teksty napisane zostały przez osoby świeckie, zgromadzone w duszpasterstwie Wspólnota Indywidualności Otwartych, prowadzonym przez ks. Jacka WIOSNĘ Stryczka – twórcę "Szlachetnej Paczki". Wśród autorów rozważań są m.in. lekarze, informatycy, pracownik fabryki oraz managerowie IT. Warto dodać, że to właśnie w tym środowisku i z inicjatywy ks. Stryczka narodziła się idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w 2009 roku.

  - Myśl przewodnia nie została wybrana przypadkowo. To raczej odkrycie tego, jak działa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier – to prowadzi do istotnego momentu i spotkania z Bogiem – wyjaśnia ks. Stryczek.

  Organizatorzy podkreślają, że EDK to więcej niż wysiłek fizyczny, to przede wszystkim wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. Tu jest ból, zmęczenie, samotność. Ma być ekstremalnie. – Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie! – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek..

  – Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – wyjaśnia.

  Zmęczenia doświadcza się różnie – przekonują uczestnicy. Bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Ze zmęczenia plącze się język. Boli każdy krok.

  – Paradoksalnie, właśnie wtedy, gdy nie mam już sił i chęci, zaczyna się prawdziwe ćwiczenie duchowe. Takie zmaganie pomaga otworzyć się na medytację i modlitwę. Bo właśnie o to chodzi w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Celem jest spotkanie z Bogiem – podsumowuje uczestnik EDK.

  Ks. Jacek Stryczek podkreśla, że uczestnicy EDK to często te same osoby, które tworzą "Szlachetną Paczkę". Oba projekty łączą ludzi z wartościami, którzy chcą zmieniać świat. – To ten sam typ idealistów, którzy lubią wyzwania i chcą żyć ekstremalnie – wyjaśnia. – Nie myślą tylko o sobie, ale też o innych. To niesamowite, że jest nas tak dużo. I mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej – podsumowuje ks. Stryczek.

  ZOBACZCIE FILM: najnowsze informacje z Polski  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   droga 1

   Rafi 1980 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Ksiadz ma swoj kosciol i niech tam sobie robi droge krzyzowa a nie zakloca spokoju mieszkancow osiedli bo osiedla w polsce to nie naleza do jego wlasnosci. Trzeba sie najpierw ludzi zapytac o zgode.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zazdrość

   Uczestnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Rafi ani do Twojej. Pogadaj sobie do drzewa może Cię wysłucha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   droga......

   SO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   co za glüpoty-prawdziwe pranie mozgow.
   Po co komus latac po drogach ,co to da?Religie to naprawde najwiekszy idiotyzm na swiecie-lataja,modla sie a na bliznich pluja,swietoszki!
   Lepiej to w...rozwiń całość

   co za glüpoty-prawdziwe pranie mozgow.
   Po co komus latac po drogach ,co to da?Religie to naprawde najwiekszy idiotyzm na swiecie-lataja,modla sie a na bliznich pluja,swietoszki!
   Lepiej to w hamaku polezec,zycia ukosztowac-kto wie ile czasu nam zostalo-po co mam jakies imaginowane cierpienia na siebie brac-co mi to da?Jesli by to bylo cos dla zdrowia-to jeszcze bym -tak -powiedzial-ale nie do jakis czarnuchow w sutannach i innych-co nam glowy zawracaja glupimy ideolologiami.Zycie jest piekne-nie potrzeba bo sobie utrudniac.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ;))

   Miszcz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Czarnuchów w sutannach? Odezwał się gorol z sosnowca który nic w życiu nie osiągnoł...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zazdrość

   Uczestnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Nikt tutaj nie prosił o zdanie ludzi bez poziomu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama