Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industriada 2017 last minute. Sprawdź, co możesz zobaczyć bez rezerwacji

Arkadiusz Nauka
W Nikiszowcu industriadowe atrakcje rozpoczynają się już o godzinie 12. Dzień pełen emocji zakończy pokaz tańca z ogniem
W Nikiszowcu industriadowe atrakcje rozpoczynają się już o godzinie 12. Dzień pełen emocji zakończy pokaz tańca z ogniem Fot. Arkadiusz gola
Industriada 2017 last minute. Co możesz zobaczyć bez rezerwacji? 8 z 47 obiektów, biorących udział w Industriadzie, nie jest już dostępnych dla tych, którzy nie zadbali o wcześniejszą rezerwację. Ale w innych miejsce się znajdzie

W sobotę Industriada 2017. Ci, którzy planują wziąć udział w tegorocznej imprezie, z pewnością opracowali już indywidualny program festiwalu. Tych, którzy na świętowanie się jeszcze nie zdecydowali, informujemy, gdzie nie ma już miejsc, jakie atrakcje są jeszcze do wyboru oraz jak dojechać do wybranego obiektu.

Industriada 2017 to ponad 500 różnych wydarzeń na 47 obiektach. Wybór jest więc bardzo duży. Są jednak miejsca na industrialnej mapie, do których nie wejdziemy, jeśli odpowiednio wcześnie nie zarezerwowaliśmy sobie biletu wstępu. Wczoraj po południu wolnych miejsc nie było już w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, Browarze Zamkowym w Cieszynie, Stacji Wodociągowej w Karcho-wicach, a także w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Nie można też już było zarezerwować udziału w wydarzeniach na zabytkowych osiedlach Katowic – Giszowcu (tu zaplanowano między innymi spektakl „Mianujom mie Hanka”) i Nikiszowcu.

Na południu regionu też jest Industriada

Podpowiadamy zatem, gdzie można się udać w ramach tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki. Ogrom atrakcji przygotowały muzea i industrialne obiekty na południu województwa – w Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu i Żywcu.
Bielska Stara Fabryka już od
rana otwiera swoje drzwi. Entuzjaści prac ręcznych będą mieli szansę stworzyć własny industrialny zegar czy spróbować sił w

malowaniu na szkle. Hitem programu będą warsztaty szycia maskotek w kształcie legendarnej bielskiej maszyny – Fiata 126p.
W Cieszynie Industriadę świętować będą Browar Zamkowy oraz Muzeum Drukarstwa. Choć w tym pierwszym obiekcie możliwości rezerwacji już nie ma, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Drukarstwa, gdzie głównym punktem programu będzie pokaz składania i pracy maszyny z 1948 roku – „Industriada mercedesa składa”. Nie zabraknie oferty kulturalnej, tym razem w formie spotkania z Jerzym Kronholdem i Karolem Frankiem.

Ciekawą ofertę przygotowało także Muzeum Ustrońskie, gdzie będzie można usłyszeć rytmy i dźwięki dawnych hal kuźniczych, zobaczyć animowaną opowieść o historii ustrońskiego przemysłu czy wcielić się w rolę ustrońskiego robotnika podczas gry planszowej. Jeśli ktoś wybierze industriadowe obiekty na południu regionu – powinien raczej zrezygnować z podróży samochodem. Znalezienie miejsca parkingowego może graniczyć z cudem.

Lepszym wyborem są Koleje Śląskie, którymi pojedziemy dziś za darmo. Trzeba jednak pamiętać, by po industrialny kupon zgłosić się do jednego z wolontariuszy, a znajdziemy ich na każdym z dworców. Transport jest ułatwiony także w samych Beskidach. Od godziny 10.00 na trasie Bielsko-Biała – Cieszyn – Ustroń – Żywiec kursować będzie specjalny autobus. Zapisy na przejazdy przyjmuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Są jeszcze miejsca.

CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STORNIE >>>

Ziemia pszczyńska zaprasza do świętowania

Motywem przewodnim tegorocznej Industriady jest rytm maszyny. W Tychach rytm nadawać będą Browar Obywatelski i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, w Łaziskach Górnych – Muzeum Energetyki, a w Pszczynie Muzeum Prasy Śląskiej. Browar Obywatelski zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, który szczegółowo i barwnie opowie o historii tego obiektu. Na terenie Browaru będzie można także spróbować sportów ekstremalnych – zjazdów tyrolką i skoków na linie. Atrakcji nie zabraknie też w pszczyńskim Muzeum Prasy Śląskiej.

Rytm wybijać tu będzie maszyna drukarska, a odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach druku, warsztatach muzycznych i introligatorskich. Kto jeszcze nie wie, co znaczy falcowanie i bigowanie – będzie mógł poznać te procesy. Część atrakcji wymaga zapisów, ale organizatorzy gwarantują, że są jeszcze miejsca, a koszt wstępu to symboliczna złotówka. Kto lubi rytm maszyn i instrumentów dętych odwiedzi zapewne Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Główna atrakcja, czyli parada 100 motocykli, rozpocznie się o g. 12.

Wspomniane obiekty nie gwarantują zbyt wielu miejsc parkingowych, także i tym razem lepszym wyborem będzie transport miejski. Należy pamiętać, aby wcześniej wyposażyć się w odpowiedni kupon, który możemy wydrukować ze strony MZK lub pobrać na swój smartfon. – Miasto Tychy i tamtejszy MZK to dla nas nowi, ważni partnerzy. W ubiegłym roku liczba turystów odwiedzających Browar Obywatelski wzrosła pięciokrotnie. Teraz, kiedy działać będzie bezpłatny transport tyskiego przewoźnika, może być równie dobrze – mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Zabytki przemysłowe w sercu Śląska

Katowice, Gliwice i Zabrze to górnośląskie miasta, których nie sposób pominąć przy planowaniu Industriady. Łącznie w tych miastach możemy wziąć udział w niemal 150 atrakcjach. Co ważne, na większość z nich wciąż są wolne miejsca, a organizatorzy nie wymagają wcześniejszych zapisów. W Katowicach ciekawym pomysłem na Industriadę last minute jest Fabryka Porcelany, gdzie w godzinach od 12 do 18 będą między innymi warsztaty ze zdobienia porcelany, a także interesujące pokazy. Na odwiedzających czeka strefa wypoczynku, animacje dla dzieci oraz food-trucki. Wstęp jest wolny.

W Zabrzu największym industrialnym hitem jest zwiedzanie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, jednak na to wydarzenie już dawno brak wolnych miejsc. Tym, którzy nie zdążyli zapisać się na tę atrakcję, proponujemy odwiedziny w największym w regionie Parku Maszyn „Machinaland”, gdzie zobaczymy pracę maszyny parowej w specjalnej aranżacji audiowizualnej.

CZYTAJ TAKŻE:
Industriada 2017 PROGRAM + NAJLEPSZE ATRAKCJE W MIASTACH ZDJĘCIA
Iluminacja EC Szombierki na rozpoczęcie Industriady 2017 [ZDJĘCIA, WIDEO]
Industriada 2017: Rozruch maszyn w walcowni huty cynku Katowice Szopienice

Ciekawą opcją jest też zwiedzanie szybu „Maciej”, z prezentacją pracy maszyny wyciągowej, a także pokaz kulinarny połączony z warsztatami. Z kolei w Gliwicach możemy wybrać się do Muzeum Techniki Sanitarnej, które mieści się w stuletnim budynku starej przepompowni ścieków. Obiekt będzie można zwiedzić z przewodnikiem. Ciekawą propozycją są warsztaty wytwarzania mydła z Agnieszką Krok. Naszą kolejną propozycją na Industriadę last minute jest gliwicka radiostacja. Kto wcześniej jej nie widział, ten z pewnością zachwyci się tą jedną z najwyższych drewnianych budowli na świecie (111 m). Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, które podczas warsztatów zbudują własną radiostację.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera