Już jest 50 szkół do likwidacji

  Już jest 50 szkół do likwidacji

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruszyły dwutygodniowe ferie. Tyle samo czasu zostało na zgłoszenie zamiaru likwidowania szkół. Uważajcie, by po powrocie nie okazało się, że placówki waszych dzieci od września już nie będzie
  Do końca lutego gminy mają czas na przesłanie do Śląskiego Kuratora Oświaty informacji o zamiarze likwidowania szkół

  Do końca lutego gminy mają czas na przesłanie do Śląskiego Kuratora Oświaty informacji o zamiarze likwidowania szkół ©123RF

  Wczoraj ponad pół miliona uczniów w Śląskiem rozpoczęło dwutygodniowe ferie zimowe. Do szkoły wrócą ostatniego lutego. Tyle samo czasu zostało samorządom na zgłaszanie do Kuratorium Oświaty w Katowicach uchwał intencyjnych w sprawie likwidowania placówek oświatowych. Może okazać się, że po powrocie z laby rodzice uczniów dowiedzą się, że od września szkoły ich dzieci już nie będzie.

  Do wczoraj do Śląskiego Kuratora Oświaty wpłynęły uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji 50 przedszkoli, szkół i innych placówek. Gminy chcą zamknąć w Śląskiem, m.in. 4 przedszkola i dwie filie tych placówek, aż 8 szkół podstawowych oraz dwa ich oddziały, 6 gimnazjów, 6 liceów ogólnokształcących, jedno technikum i jedną zawodówkę.
  Ich liczba do końca lutego cały czas będzie rosła (tylko przez ostatni tydzień przybyło osiem szkół). Tak samo jak liczba niezadowolonych rodziców, którzy nie godzą się, by samorządy szukały oszczędności poprzez likwidowanie szkół. Protesty organizowali już rodzice oraz uczniowie w Czeladzi, Porębie, Węgierskiej Górce czy Żywcu.

  - Mój syn chodzi do trzeciej klasy, więc nie wyobrażam sobie, że będzie musiał przenieść się w klasie maturalnej do innej szkoły - komentowała pomysł starostwa powiatowego Magdalena Suchońska, mama jednego z uczniów szkoły w Węgierskiej Górce. - Co z różnicami programowymi? Adaptacją w nowym środowisku? Dla nauczycieli może to nie być problem, ale dla uczniów już tak. O tym większość osób nie myśli. Likwidując szkołę wylewamy dziecko z kąpielą! - podkreślała rozżalona kobieta.

  Tymczasem od tego roku rodzice i uczniowie mogą protestować nie tylko pod budynkami urzędów miast czy starostw powiatowych. Od 23 stycznia obowiązują nowe przepisy, dzięki którym kurator oświaty otrzymał prawo weta przy likwidowaniu czy przekształcaniu szkół. - Negatywna opinia kuratora uniemożliwia likwidację szkoły - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty. I jak uzupełnia, wcześniej samorząd nie musiał uwzględniać opinii kuratora, musiał się do niej jedynie ustosunkować.

  Teraz kurator oświaty ma dwa tygodnie na wydanie swojej wiążącej opinii. Jeśli ta nie przypadnie do gustu samorządom, mogą w ciągu siedmiu dni złożyć zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Śląskiem pierwsze negatywne opinie już zostały wydane. Dotyczą one m.in. zamiaru przekształcania i likwidacji szkół w Porębie.

  Wsp. JM

  Kto nowym kuratorem?

  Do najbliższego wtorku wojewoda śląski czeka na zgłoszenia kandydatów na stanowisko Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Pierwsze już wpłynęło. Jednak wiadomo, że kandydatów będzie więcej. Bowiem w nieformalnych rozmowach najczęściej padało nazwisko Urszuli Bauer, która potwierdziła nam zamiar kandydowania. Bauer od lat związana jest z myszkowskim PiS. Dokumenty ma złożyć w poniedziałek. - Ubieganie się o to stanowisko to dla mnie wielki zaszczyt oraz zawodowe wyzwanie, któremu będę chciała sprostać - mówi w rozmowie z DZ, przyszła kandydatka, która od blisko 9 lat jest pracownikiem Kuratorium Oświaty. Pełniła też funkcję dyrektora Delegatury Kuratorium w Częstochowie. - Dobrze znam zadania, jakie ma przed sobą kuratorium oraz założenia polityki rządu i minister edukacji narodowej - zaznacza.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle bywało,dzieci do pracy a panowie i panie do cyrku.!!!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wręcz ręce opadają od tych bezmyślnych rozwiązań jakie są wdrażane w nasze życie codzienne i naszych pociech.! Zamiast uszczęśliwiać nasze pociechy wręcz je odpychamy od nauki i szkoły.!
   Tu gdzie...rozwiń całość

   Wręcz ręce opadają od tych bezmyślnych rozwiązań jakie są wdrażane w nasze życie codzienne i naszych pociech.! Zamiast uszczęśliwiać nasze pociechy wręcz je odpychamy od nauki i szkoły.!
   Tu gdzie jest nadmiar załogi w kreowaniu głupoty ,tu się zwiększa zatrudnienie . To co pobudowali rodzice dzieci czy też ich dziadkowie wszech-mocni debile rujnują w imię czyjejś głupiej idei.!!!
   Jaką wiec rozrywkę szykuje się dla miast i wsi na przyszłość? NIC tylko dyskonty handlowe i platformy widokowe a dzieci? Sadzić drzewa do lasu a nie do szkoły.! Co za MATOŁY trafiają do tej branży kultury i nauki??? SAMO CHAMSTWO w pełnym słowa znaczeniu.! Kto tu w tym kraju tak na prawdę RZĄDZI??? Bo to co się wyczynia tu na "dołach" woła wprost o pomstę do nieba.! NIKOMU ale to nikomu nie zależy na przyszłości naszych potomnych tylko na KORYCIE I PIENIĄDZU i to jak najwięcej choćby po trupach.!!! Czy naprawdę niema nikogo logicznie myślącego??? SAME DEBILE.!!! Jak już pisałem odnośnie szkoły w Porębie przecież z powodzeniem można w miejscu szkoły otworzyć DZIELNICOWY DOM KULTURY ze szkołą wewnątrz i inne rozrywki dla mieszkańców
   czy aż tak brakuje tym Radnym-bezradnym pieniędzy w KORYCIE by się uciekać do tak drastycznych posunięć??? CO NA TO MIN. EDUKACJI I KULTURY??? To do czego służą owe min.? Do zarabiania co nie którym , pieniędzy? Wstydzili by się wszyscy od władzy tak niszczyć szkolnictwo i przyszłość naszych dzieci. Na szkołę i nauczyciela nie ma środków w gminie ale na stanowisko kuratora jakimś dziwnym sposobem są i to już niektórzy dawno na to czekają i aż drżą bo mogą być nie wybrani.!
   To wszystko nie powinno nosić miana EDUKACJA ale degradacja myślowa dla Polaków.! Nie wiem jakim sposobem i czyim przyzwoleniem jest to co się dzieje w tym kraju. Kiedyś wspólne dobro , stało się ni stąd ni z owont własnością władz lokalnych. A ci robią wszystko by zlikwidować to co praojcowie z trudem starali się wdrożyć czy wybudować,! JAKA TO WIĘC JEST TA POLSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ. ??? To raczej należy nazywać BANDYTYZMEM.!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama